Світ про Україну: Революціонер Саакашвілі, польські паспорти та закон про освіту

Світ
11 Вересня 2017, 18:40

«Позбавлений громадянства Саакашвілі торує собі шлях в Україну», – із таким заголовком вийшов матеріал на сайті Al Jazeera. 

«Колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі разом із натовпом прихильників проштовхав собі шлях через лінію охорони на українському кордоні, виконавши клятву повернутися в країну, яка позбавила його громадянства», – пише видання. І додає, що Саакашвілі тепер загрожує екстрадиція до Грузії.

Al Jazeera також відзначає, що повернення Саакашвілі є серйозним викликом для президента Порошенка. Утім, пишучи про ризики, які чекають на колишнього грузинського президента, автори матеріалу говорять лише про звинувачення із Грузії та запит, який вона надіслала Україні щодо його екстрадиції.

Про Саакашвілі згадували текстом чи новиною більшість світових ЗМІ. У німецькій Frankfurter Allgemeine Zeitung вийшов матеріал Конрада Шуллера «Революціонер подорожує». Цей журналіст протягом багатьох років слідкує за подіями в України.

Шуллер пише, що не відомо, чи потяг у неділю не рушав до Києва через наказ президента Порошенка. «Однак певним виглядає те, що для Саакашвілі, особи без дійсних проїзних документів, ці події є подарунком, кращого за який президент Порошенко не міг і вигадати для свого запеклого ворога (і колишнього колеги за університетом)», – пише журналіст FAZ.

Шулер описує шлях Саакашвілі в українську політику і те, як він із друга та соратника перетворився у запеклого ворога Порошенка. «Союз не тривав довго. Саакашвілі не належить до тих, хто підпорядковується. Коли Порошенко почав перетворюватися із надії революції на стража корупційного істеблішменту, Саакашвілі недовго залишався на своїй посаді в Одесі», – пише FAZ.

За словами Шулера, після того, як Саакашвілі позбавили українського громадянства під час його перебування у США, він за ніч перетворився на символи спротиву самодержавним рішенням президента. Саме тому, коли він оголосив, що збирається перетнути кордон у Краківці, туди прибули представники опозиції та добровольчих батальйонів, аби його підтримати.

Не оминула тему повернення Міхеїла Саакашвілі до України і впливова The New York Times у матеріалі «Колишній лідер, а тепер людина без громадянства, опинився в Україні».

«В Україні, як і в Грузії, Саакашвілі став дуже контраверсійною постаттю. Прихильники шанують його як ревного чиновника «чистого уряду», але вороги зневажають як ноумена, схильного до яскравих витівок», – пишуть автори матеріалу Ендрю Хіґґінс та Сюел Чен.

Вони також вважають, що повернення Саакашвілі в Україну може різко підняти політичний градус у той час, коли на Сході триває війна, а опоненти звинувачують Порошенка у тому, що він, як і його попередник Віктор Янукович, потурає корупції та має з неї зиск.

Польські медіа цього тижня багато писали про міжнародний Економічний форум у Криниці, участь в якому брав, зокрема, спікер українського парламенту Андрій Парубій. Gazeta Wyborcza пише, що під час цього форуму вдалося домовитися про чотири нові прикордонні переходи і оновлення вже двох наявних. Як повідомляє видання, Андрій Парубій та спікер польського парламенту Марек Кухцінський мають зустрітися в жовтні і на гелікоптері облетіти найважливіші прикордонні переходи.

“Відкриття нових переходів стало б одним із найважливіших жестів у відносинах між Варшавою та Києвом. Останнім часом вони не в найкращому стані через суперечки щодо історичної політики”, – пише польське видання.

Також Gazeta Wyborcza згадує, що Кухцінський запевнив Парубія: на польських паспортах не буде зображення Цвинтаря Орлят у Львові. Українська сторона виступала проти такої пропозиції.

Як пише Rzeczpospolita, 11 вересня, міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Блащак оголосив, що врешті-решт на польських паспортах не буде ані вільнюської Острої Брами, ані львівського Цвинтаря Орлят. Замість першої буде напис з гробу Марії Пілсудської, а замість другого – Антоній Петрикевич, наймолодший (йому було 13 років) кавалер ордену військової доблесті (Virtuti Militari) і, мабуть, один із найвідоміших львівських орлят.

The Washington Post пише про те, що угорський уряд незадоволений новим законом про освіту в Україні. Зокрема, повідомляє видання, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Україна «завдала Угорщині удару в спину» новим законом про освіту, який «різко» обмежує права етнічних меншин на навчання рідною мовою.

Угорський міністр заявив у понеділок, що звертався до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Союзу та інших міжнародних установ, аби поінформувати їх про ситуацію та спробувати запобігти набранню законом чинності.

Сіярто, як пише The Washington Post, назвав закон «ганебним та обурливим», заявив, що він робить «практично неможливим» навчання рідною мовою для етнічних меншин після четвертого класу.