Світ про Україну. Рецепт етнічної ворожнечі від Росії та поставки Javelin

5 Березня 2018, 15:47

Минулого тижня світові медіа найбільше говорили про підписану резолюцію між Україною, Грузією та Молдовою щодо протистояння зовнішнім загрозам, про схвалення Державним департаментом Сполучених Штатів Америки продажу Україні протитанкових ракет і ракетних установок Javelin на суму 47 мільйонів доларів, про можливі зв'язки між батальйоном "Азов" з ультраправими активістами Великобританії та про російську кампанію, спрямовану на розгортання етнічної напруженості в Україні, з метою дестабілізації країни та антагонізму своїх сусідів, пов'язаних з НАТО, особливо з Польщею та Угорщиною.

 

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

 

The Washington Post: Україна, Грузія та Молдова засудили російську присутність

 

 

Американське видання відзначає, що проєвропейські лідери з України, Грузії та Молдови у п'ятницю, 2 березня, заявили, що постійна присутність російських військових дестабілізує ситуацію в їхніх країнах.

 

Зазначається, що парламентські спікери з трьох країн підписали спільну заяву наприкінці одноденної конференції з безпеки у столиці Молдови, Кишинів, висловлюючи свою стурбованість щодо присутності російських військових на території  трьох колишніх радянських республіках.

 

Зокрема, очільники висловили стурбованість щодо російських військ у Молдові, а також окупацією РФ та іншими формами російського втручання у частині Грузії та Україні.

 

Крім того, лідери країн незадоволені тим,що Росія "скоординувала зовнішню підтримку сепаратистських рухів" та "операції" в соціальних мережах, аби дискредитувати проєвропейські уряди.

 

"Через 26 років Молдова все ще має окуповану територію. З такою ж реальністю стикаються і Грузія, і Україна, – заявив спікер країни Андріан Канду.

 

У свою чергу, Росія має 1000 військовослужбовців та 500 "миротворців", що знаходяться в проросійському відокремленому Придністров'ї, що належить до східної Молдови.

 

Водночас посадовці Кремля запевняють, що вони (російські "миротворці, – Ред.) повинні залишитися там, щоб підтримувати так званий мир та величезні склади боєприпасів радянської епохи, розташовані в цьому районі.

 

"Молдова, Україна та Грузія уклали угоди про асоціацію з Європейським Союзом у 2014 році, всупереч критиці з боку Росії", – підкреслили у виданні.

 

Так, новою угодою країни підтвердили свою прихильність до ЄС, назвавши її "найефективнішим інструментом для забезпечення процвітання, безпеки та стабільного демократичного розвитку в довгостроковій перспективі для наших країн".

 

The Guardian: Неонацистські групи набирають британців для боротьби в Україні

 

 

Британське видання стверджує, що "неонацистські" групи, які беруть участь в збройному конфлікті на сході Україні, активно прагнуть залучити британських ультраправих активістів до боротьби.

 

Вважається, що принаймні двоє британців в останні місяці їздили на територію збройного конфлікту на Донбасі внаслідок так званого "заохочення" від батальйону "Азов", яке британське видання назвало "горезвісним фашистським ополченням".

 

Наголошується, що організація під назвою "Misanthropic  Division", яка пов'язана з батальйоном "Азов", співпрацює з представниками британських праворадикальних груп, включаючи заборонену терористичну організацію National Action, аби залучати активістів до України.

 

"Загроза розвивається. Оскільки руйнуються традиційні британські ультраправі групи, тероризм зростає. Змінюється старомодний расовий націоналізм на антимусульманську ненависть. Сьогоднішні ключові активісти, як правило, молодші, працюють в Інтернеті та мають мало очевидного "нацистського" багажу своїх попередників ", –  прокоментував ситуацію глава антитерористичної поліції Великобританії Марк Роулі.

 

Наголошується, що нове молоде покоління правосторонніх активістів володіє технологічними здібностям та уникає стереотипних "поглядів" минулого.

 

The Daily Beast: Російська прихована кампанія щодо Східної Європи

 

 

Американське аналітичне видання стверджує, що ультраправі фашистські рухи, які мають зв'язки з Москвою, викликають розкол між Україною та її сусідами з Європейського Союзу. Як відомо, в Ужгороді 4 лютого невідомі кинули пляшку із запальною сумішшю у вікно будівлі обласного офісу організації закарпатських угорців. Зловмисниками виявилися громадяни Польщі, котрі були у складі праворадикальної партії "Фаланга", члени якої брали участь у бойових діях на сході України на боці "ЛНР" і "ДНР".  

 

У виданні наголошують, що інцидент в Ужгороді був невеликою частиною набагато ширшої російської кампанії, спрямованої на розгортання етнічної напруженості в Україні, з метою дестабілізації країни та антагонізму своїх сусідів, пов'язаних з НАТО, особливо з Польщею та Угорщиною.

 

"Це організована, узгоджена російська кампанія, проведена платними провокаторами в рамках широкої інформаційної операції. Це було спрямовано на аудиторію в Україні, Польщі та Росії та синхронізовано з повідомленнями російських державних ЗМІ. Безсумнівно, це мало конкретний ефект і додало вогню до поточної польсько-української дипломатичної ворожнечі", – підкреслив Адам Лелонек, директор Центру аналізу пропаганди та дезінформації Варшавського аналітичного центру.

 

На думку видання, кампанія РФ складалася з серії переважно дрібних випадків вандалізму, підпалів, бомбардувань та фальшивих демонстрацій, адже підпал в Ужгороді був не єдиним подібним інцидентом.

 

Росія виступила як організатор серед більшості провокаційних інцидентів: неодноразові прояви вандалізму на  кладовищах і пам'ятниках, пам'ятних місць польській меншині у Львівській та Волинській областях (а також українцям в Польщі), угорці на Закарпатті та болгари в Одесі; та напівсерйозні проголошення сепаратистських держав,такі  як "Рівненська Народна Республіка".

 

Наголошується, що винуватцями більшості ситуацій були члени проросійської радикальної організації "Наждак", лідером якої є Микола Дульський.

 

За словами української влади, Дульський насправді є посередником, а антиукраїнську кампанію організував так званий Комітет спасіння України, який базується в Москві на чолі з колишнім прем'єр-міністром України Миколою Азаровим.

 

"Ні для кого не секрет, що націоналістичне середовище сильно пронизане росіянами. І шанси, що Азаров та його група нічим не пов'язані з даними послугами, близькі до нуля ", – відзначив колишній польський розвідник та аналітик Pulaski Foundation у Варшаві Роберт Хеда.

 

Хеда та інші експерти вважають, що, хоча більшість провокацій та сюжетів здаються непрофесійними та фальшивими, стійка, систематична кампанія "капання" вплинула на відносини між сусідами в межах України.

 

The Washington Post: Трамп схвалив продаж Україні Javelin

 

 

Адміністрація президента США Дональда Трампа повідомила в четвер, 1 березня,  що планує продати українським урядовцям протитанкові ракети Javelin – зброю, яку українські війська зможуть використати у боротьбі проти російських сепаратистів.

 

Державний департамент оголосив про свій намір відправити зброю, заявивши, що вони будуть коштувати близько 47 мільйонів доларів.

 

Зокрема, український уряд запросив купівлю у США 210 ракет і 37 пускових установок, включаючи навчання щодо їх використання.

 

"Ця запропонована реалізація сприятиме зовнішній політиці та національній безпеці Сполучених Штатів шляхом покращення безпеки України", – йдеться у заяві.

 

"Система Javelin  допоможе Україні побудувати довгострокові оборонні можливості, щоб захистити свій суверенітет та територіальну цілісність, та  задовольнити свої вимоги щодо національної оборони", –  додали у повідомленні.

 

Американське видання наголошує,що орієнтований продаж зброї відбувається у той час, коли Трамп зіткнувся з критикою за вираження скептицизму, що Росія намагалася вплинути на президентські вибори 2016 року.