Світ про Саакашвілі: Незрозуміла слабкість влади, гра на користь РФ та ознаки авторитаризму

Політика
6 Грудня 2017, 14:46

Події довкола затримання та звільнення Саакашвілі стали топ-темою української преси. Втім не лише української, адже бурхлива реакція з’явилася і в іноземних мас-медіа.

Так, відоме американське видання The Washington Post, коментуючи справу Саакашвілі, зазначало, що затримання грузинського політика викликало побоювання, що Україна може зіткнутися з найсерйознішою політичною кризою з часів Революції гідності в 2014 році. При цьому зазначалося, що Саакашвілі здобув широку популярність в Україні завдяки його кампанії проти корупції в органах державної влади, скориставшись розчаруванням українців в діях чинного президента Порошенка. Екс-губернатор провів низку мітингів, закликаючи до відставки президента, але вони не мали суттєвого впливу на розвиток ситуації. Крім того, американські автори звернули увагу, на те, що згідно з результатами опитувань, Саакашвілі має приблизно 1-2% підтримки населення, тож стає незрозумілим, чому влада взагалі так серйозно ставиться до його переслідувань, адже події, схожі на те, що відбувалося у вівторок біля Верховної Ради можуть лише посилити його рейтинги. У свою чергу інформаційне агентство Reuters зазначало, що навіть попри відсутність національної підтримки Саакашвілі, його бажання змістити Порошенка може дещо зашкодити про-європейські налаштованим політикам в Україні.

Читайте також: «За співпрацю з Курченком». Як СБУ намагалася затримати Саакашвілі

А американський аналітичний центр Atlantic Council, щоб дізнатися точку зору щодо конфлікту провів з цього приводу опитування експертів. Так, Майкл Карпентер, колишній заступник міністра оборони США, зазначив, що такі події грають на руку лише Росії. На його думку, Саакашвілі потрапив до України за дуже дивними обставинами, але його справа має розглядатися у відповідності до закону, а не з позиції сили. Дещо схожу позицію має і Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні. Він вважає, що Україна зараз веде дві війни, проти Росії та проти корупції. І вона не має відкривати ще й третій фронт проти самої себе. Особливо важливо в таких умовах мати реально «чисту» владу. У свою чергу інший колишній посол в Україні, а нині директор Центру Євразії Джон Гербст підкреслив, що новини з Києву тривожні для всіх друзів України. В умовах боротьби проти російської агресії країна потребує внутрішнього миру та реформ. А місцеві політики, на його погляд, мають забути про їхні розбіжності та зосередитися на національних інтересах.

Німецькі видання Frankfurter Allgemeine Zeitung та Bild коментуючи нещодавні події в Києві, підкреслювали, що одним з ймовірних джерел фінансування протестантів можуть бути політики, які втекли до Москви після Революції Гідності. Саме це, на думку авторів, є причиною, чому він розглядається владою як злочинець.

Читайте також: Правоохоронці розшукують Саакашвілі за трьома статтями

Французька газета Le Monde назвала звільнення Саакашвілі серйозним приниженням влади. Підкреслювалося, що ці події показали слабкість та нерішучість урядових органів, що є катастрофічним для її іміджу. Разом з тим, в статті негативно оцінюється використання силовиків в політичних  цілях. Зазначається, що такі дії влади зможуть посилити рішучість протестантів і зможуть збільшити їхню кількість, а Саакашвілі отримає певний імідж мученика та борця. Крім того, французьке видання стверджує, що боротьба з грузинами є проявом авторитарних тенденцій, до яких дедалі більше схиляється влада.  А події 5 грудня вважає певним стартом виборчої кампанії 2019 року. Водночас вказується на наявність серйозних суперечок між тими, хто вважає що влада хоч повільно, але проводить реформи навіть попри наявні проблеми в економіці та війну, а також тими, хто обвинувачує владу в корупції замість боротьби з цими злочинами.