Світ про нічний штурм: чудо Майдану

Політика
11 Грудня 2013, 18:36

Статей про Україну назбиралося вже так багато, а події розвиваються так швидко, що The New York Times вирішила створити інтерактивну часову стрічку (Timeline), де всі події розташовано у хронологічному порядку і до них дано розгорнуті пояснення.

Також це видання продовжує активно публікувати статті щодо подій в Україні.

«Після ночі зіткнень з демонстрантами на Майдані Незалежності, силовики, здавалося б, відступили від центральної площі в Києві у середу, де протестувальники мітингують проти уряду президента Віктора Януковича вже протягом більш ніж двох тижнів», – пише The New York Times.

«Штурм площі був особливо неочікуваним, тому що вівторок в значній мірі був днем консультацій і дискусій між вищими посадовими особами. Переговори із західними дипломатами були в основному зосереджені на гострих фінансових проблемах України; поглиблення готівкової кризи може примусити країну збанкрутіти протягом найближчих місяців», – пише видання.

«Сотні спецназівців зі щитами хлинули в табір, збудований протестувальниками, вчора ввечері, але їх зустрів натовп людей у помаранчевих шоломах, подекуди спалахували бійки. Муніципальні робітники використовували бульдозер і бензопили, щоб розчистити дерев'яні і металеві барикади, встановлені навколо Майдану Незалежності», – пише The Bloomberg Businessweek

«Чудо Майдану», – під таким заголовком вийшла стаття про штурм військовиками наметового містечка протестувальників на Майдані Незалежності у німецькій газеті Die Zeit.

«Опозиція пережила ніч. Тому що офіцери Беркуту та міліція в основному обережно йшли вперед, а демонстранти добровільно не поступалися ані на сантиметр Майдану. Руслана не покидала сцену, священик молився, а лідери опозиції Тягнибок, Арсеній Яценюк і брати Клички наступали безпосередньо із рядами», – пише Штеффен Добберт для Die Zeit.

«Все більше українців приходило, приїжджало і прибігало із Києва та навколишніх районів, щоб підтримати їх в центрі. Вранці уряд оголосив, що не буде очищати Майдан. Протестувальники тріумфували, коли міліція заходила в автобуси і покидала це місце. Це велика перемога, каже Яценюк. І ніхто не може йому заперечити», – пише Добберрт.

 «Полярних морозів не достатньо, щоб охолодити гнів прозахідних демонстрантів на проросійського президента України», – пишуть Бен Брамфілд, Діана Меґнай та Вікторія Бутенко у своєму репортажі для CNN.

Тисячі відмовилися зрушити із засніжених вулиць Києва, в той час як шеф дипломатії ЄС приїхала до України, аби спробувати зменшити напруження в суспільстві та державі.

Як пише CNN, сили безпеки в захисному спорядженні намагалися відігнати демонстрантів від урядових будівель, але уникнули жорсткого розгону.

Це може бути результатом тиску Заходу на президента України Віктора Януковича в останні два дні.

"Віце-президент США Джо Байден дзвонив у понеділок до Януковича, щоб переконати у необхідності переговорів з опозицією і уникати насильства. Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу подзвонив в неділю, як і Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, який попросив Януковича не використовувати грубу силу проти демонстрантів", – пише видання.

Після нічного нападу української міліції на Майдан найважливіше питання полягає у тому, чи не перетнув Віктор Янукович червону лінію?, – ставить напівриторичне запитання журналіст Rzeczpospolita Єжи Гашчинський.

Чи став він лідером, з яким поважний західний політик не може вже з'явитися на фото. Не кажучи вже про те, що він не може підписати з ним будь-якої угоди, тим більше угоди про асоціацію України з ЄС?

Противники Януковича оголосили вже вночі його політичну смерть. І свою моральну перемогу», – пише Гашчинський.

На його думку, нічні події поставили Захід у ще важчу, ніж до того ситуацію. «Хоча для ЄС Янукович тепер є ще менш вигідним, ніж тоді, коли в останній момент перед самітом Східного партнерства у Вільнюсі відкидав підписання угоди про асоціацію, але і це актуальна на даний момент відповідь на найголовніше запитання, поставлене на початку, – червоної лінії не перетинав. Стримування демонстрантам не було настільки криваким, щоб оголосити бойкот українському президентові», – вважає Гашчинський.

 

Стрічку із  текстовою он-лайн-трансляцією подій в Україні веде також німецька газета Die Welt. «Дорогу до компромісу загороджують події останньої ночі», – саме цю цитату Віталія Кличка журналіст Ґерхард Ґнаук обрав за назву до своєї статті.