Financial Times вважає, що арешти можуть посилити протистояння між Саакашвілі ті Іванішвілі.
Колишнього прем’єр-міністра Грузії заарештовано через звинувачення у корупції, що дійсно може розпалити міжнародну стурбованість з приводу передбачуваних вибіркових переслідувань, розпочатих за правління мільярдера Бідзіни Іванішвілі. За зловживання владою заарештовано також і колишнього міністра охорони здоров'я в уряді Мерабішвілі. Арешти можуть посилити боротьбу за владу між прем'єром Грузії і грузинським президентом, яка триває з часу приходу до влади коаліції «Грузинська мрія» Іванішвілі минулого року на фоні розчарування урядом Саакашвілі через дев'ять років після демократичної Трояндової революції.
Читайте також: Нова-стара Грузія
В коментарі Radio Free Europe/ Radio Liberty політолог та колишній урядовець Гія Нодія заявив, що Іванішвілі намагається підірвати партію Саакашвілі і назвав можливу наступну жертву вибіркових переслідувань.
«Іванішвілі заперечує використання вибіркового правосуддя, але заявив, що існує «висока вірогідність» того, що зрештою проти самого Саакашвілі порушать кримінальну справу за низку злодіянь, в тому числі насильницький розгін протестувальників у Тбілісі в 2011 році», – пише видання.
Політолог Гія Нодія, який за Саакашвілі був міністром освіти каже, що арешт Мерабішвілі є явною спробою розтрощити союзників Саакашвілі. Нодія додає, що наступним може стати мер Тбілісі Гігі Угулава, якого «Єдиний національний рух» назвав потенційним кандидатом на президентських виборах у жовтні, і щодо якого вже триває розслідування за звинуваченням у зловживанні службовим становищем.
«Ці дії конкретно направлені на ослаблення Єдиного національного руху», – каже Нодія. «Цілями (уряду) є важливі та впливові фігури, яких вони вважають небезпечними, а також люди, які контролюють ресурси. Відповідно до такої логіки наступним буде Гігі Улугава. Нині можна лише припускати, чи буде застосовано якісь заходи проти президента Саакашвілі, коли ми підемо з влади», – зазначив Нодія.
Верховний представник ЄС Кетрін Ештон і комісар з політики сусідства та розширення Штефан Фюле у спільній заяві висловили сподівання, що Грузія забезпечить справедливий розгляд справ колишніх урядовців.
«Європейський Союз уважно стежитиме за судовими розглядами проти них, які, як він сподівається, будуть справедливими, прозорими і незалежними та пройдуть у повній відповідності з міжнародними стандартами. Високий представник та комісар наголошують на своїх очікуваннях, що грузинська влада підтримуватиме справедливість у цих та усіх інших справах, як і у всіх інших випадках, вони будуть неупередженими і вільними від політичної мотивації», – йдеться в заяві.
Голова Європейської народної партії Вілфред Мартенс заявив про своє глибоке здивування арештами.
«Я здивований і глибоко стурбований арештами Вано Мерабішвілі і Зураба Чіаберашвілі (якого за останніми даними сьогодні суд відпустив під заставу у 20 тис ларі – Ред.). Ці арешти є дуже серйозним кроком назад для грузинської демократії, позаяк колишній прем'єр Грузії Мерабішвілі, а нинішній генеральний секретар ЄНР та лідер головної опозиційної партії є потенційним кандидатом на майбутніх президентських виборах, які відбудуться в жовтні. Обезголовлення опозиції матиме значні наслідки для політичної системи країни, тому я закликаю міжнародну спільноту створити механізм моніторингу, який оцінить забезпечення виборчого процесу до президентських виборів .
Само собою я очікую, що основні права Мерабішвілі і всіх інших затриманих (права, що захищаються ЄКПЛ) будуть повною мірою гарантуватися і поважатися в країні, яка хоче вступити в євроатлантичні структури. Я закликаю всі відповідні органи Європейської комісії та інших європейських установ здійснювати постійний моніторинг та оцінку забезпечення досудового процесу», – підкреслив він у своїй заяві.
Експерт з зовнішньої політики, співробітник іспанського аналітичного центру FRIDE та дописувач Carnegie Endowment Ульріх Шпек порівняв Іванішвілі з Януковичем.
«Арешт колишнього прем’єр-міністра був торговою маркою Януковича. Тепер його прикладу послідував Іванішвілі», – написав експерт на свої сторінці Twitter.