Одна знайома все розпитувала мене, куди поїхати на лижі вперше й так, щоб не було соромно. Тобто де є невеличкий схил для «чайників», мало людей, а крім лиж ще й інші види відпочинку? Або де найкраще на Різдво? Універсальна відповідь – село Лумшори на Закарпатті! Мало кому, за великим рахунком, відомий курорт, що колись був водолікувальнею австрійських графів, нині стає дедалі популярнішим та універсальнішим, особливо на довгі свята.
Невеликий – 300 м завдовжки – лижний спуск чудово підходить для початківців. Для тих же, хто любить швидкість, – лише за 50 км на північ, у Великоберезнянському районі, є гора Красія. Біля неї – найбільший у цій місцевості гірськолижний курорт із розвиненою інфраструктурою, новими кріселками, чудовими краєвидами. Якщо взимку хочете поєднати задоволення, не важко знайти недорогі готельчики і біля самої Красії («Верховинський двір», «Перлина Красії» – від 100 до 450 грн на добу, на Різдвяні свята ціни найвищі), і посередині шляху Красія – Лумшори, в селі Кострина.
Власне, про головну родзинку Лумшор. Любителям Карпат, особливо лижникам, добре відоме відчуття, коли після напруженого лижного дня всідаєшся у розігрітій сауні, а після доброго розігріву вискакуєш голяка у снігову кучугуру…
У Лумшорах замість сауни – величезні старовинні казани з гарячою мінералкою, яку підігрівають дровами. Відчуття ті самі, що й у парильні, але більш загострені. Як добре нагрієтеся (все залежить від того, наскільки сильний вогонь розпалять під вами місцеві чорти-гуцули), тоді вискакуєте на сніг або стрибаєте у крижану річкову воду. Факт у тому, що під час процедур у пекельному чані лікуються і нежить, й отримані на трасах синці, й артрити.
Поставити ж свічку на Різдво можна або в одному з 30 монастирів, розкиданих по Закарпаттю, або ж скромніше, у капличці – вони стоять на в’їзді чи не в кожне закарпатське село.