The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела повідомив, що США розглядають можливість тимчасового скасування санкцій на білоруський калій в обмін на транзит через територію Білорусі українського зерна.
Лідерка білоруської опозиції Святлана Ціханоуска звернулася до Заходу з цього приводу:
“Минулого року режим використав міграційну кризу — а тепер ще й продовольчу кризу використовує у своїх цілях. Лукашенка створює помилкові дилеми: голод чи права людини – і пропонує Заходу обирати.
Така угода з нею аморальна. Не забуватимемо, за що санкції були накладені на білоруський калій: за репресії проти робітників та громадянського суспільства, використання мігрантів як біологічної зброї, викрадення літаків, допомогу Путіну у війні.
Калій є критично важливим ресурсом виживання режиму. Це легкі гроші, які не на користь білорусів – а проти них, витрачаються на утримання армії силовиків, спецслужб, військової інфраструктури та ведення бойових дій.
Тому повернути режиму можливість заробляти на калійних добривах – це дати йому грошей на знищення білорусів та українців”.
З іншого боку, білоруська опозиція та Ціханоуска борються проти дискримінації, яку білоруси зазнають в Європі. Парадокс ситуації в тому, що білоруські мігранти в західних країнах майже поголовно налаштовані проти режиму Лукашенка. Також там значний відсоток політемігрантів. Білоруські мігранти збирають для України гуманітарну допомогу, вступають до Іноземного легіону, тощо.
За даними, зібраними засновником ініціативи взаємодопомоги By_help Аляксєєм Лєончіком, із 200 відомих йому випадків дискримінації білорусів 140 припадає на Польщу. Як приклад, він наводить польський банк BNP Paribas, який відмовляв білорусам у відкритті рахунків.
Крім того, Ляончік повідомив, що Тартуський університет відмовився приймати студентів із Білорусі. При цьому засновник By_help зазначає, що звільнення білорусів через їхню національність із фірм, що належать українським власникам, масового характеру не набули. "На одне таке звільнення припадає двадцять випадків, де білорусам висловлювали підтримку".
В цілому, ситуація, в якій опинилась Білорусь, дуже складна. В російсько-українській війні країна є об’єктом, а не суб’єктом. Зараз вона де-факто окупована російськими військами без жодного пострілу та визнається державою-агресором. При цьому в країні повністю розгромлена опозиція, що не дозволяє створити достатньо широкого опору війні, у яку її втягнув тандем диктаторів. Тому білоруська опозиція в екзилі вимушена робити те, що в її силах, очікуючи на перемогу України, яка згодом принесе звільнення і їм.