Сутички у М’янмі. Влада підтвердила вбивство 400 людей, рохінджа кажуть про тисячі загиблих

3 Вересня 2017, 17:47

Військовий командувач М’янми заявив, що під час зіткнень між силами безпеки та представниками етнічної меншини рохінджа наприкінці серпня були вбиті приблизно 400 осіб. Про це повідомляє The Independent.

У заяві командувача зазначається, що всього 29 із 399 загиблих "були повстанцями", яких він називає "терористами".

Згідно з повідомленням, відбулося 90 збройних зіткнень, включаючи  30 "атак повстанців" 25 серпня, що робить бої масштабнішими, аніж це було оголошено раніше.

При цьому правозахисники повідомляють, що сили безпеки вбили сотні цивільних людей.

Багаторічний конфлікт загострився в серпні, коли бійці угруповання "Армія порятунку Аракан рохінджа" напали на 30 армійських і поліцейських постів і убили 15 осіб, начебто помстившись таким чином за переслідування рохінджа. У відповідь влада заарештувала сотні мусульман, а наступного дня стало відомо про "ліквідацію" 400 "бойовиків" і 17 "випадково загиблих" мирних жителів.

"Водночас мирні рохінджа, яким вдалося переправитися в Бангладеш та інші країни регіону розповідають про тисячі убитих односельчан, знищення та підпали їхніх поселень, звірства, тортури та групові зґвалтування, які масово здійснюють солдати і поліцейські в їхньому рідному краї", – повідомляє "Радіо Свобода".

"Офіційне агентство біженців у неділю, 3 вересня, повідомило, що із М’янми до Бангладешу від минулого тижня втекли близько 73 тисяч рохінджа", – інформує Reuters.

Водночас, за даними агентства, рохінджа запевняють, що кампанія підпалів та вбивств була проведена заради того, щоб видворити їх зі своїх земель, якими вони вважають зокрема Ракхайн. Утім влада М’янми так не вважає, називаючи цей етнос "незаконними мігрантами" та "ісламськими бойовиками".

Нагадаємо, що чергова хвиля конфлікту сколихнула М’янму в жовтні 2016 року. Тоді невідомі бойовики напали на прикордонні пости, внаслідок чого було вбито дев'ятьох поліцейських. Після цього розпочалися переслідування мусульман-рохінджа з боку збройних сил та поліції М'янми.

Військове придушення рохінджа викликало критику з боку США (які заявили про можливі "злочини проти людства"), правозахисної групи "Міжнародна амністія", Державного департаменту США, уряду сусіднього з М'янмою Бангладешу і уряду Малайзії (куди втікали багато рохінджа). Де-факто глава уряду М'янми Аунг Сан Су Чжи особливо зазнає критики за своє мовчання щодо цього питання, а також за бездіяльність у контексті запобігання військовим зловживанням.

Зауважимо, що перші антимусульманські погроми в М'янмі почалися 4 червня 2012 року. Тоді буддисти-араканці (етнографічна група, що проживає в штаті Ракхайн) звинуватили мусульман у загибелі 26-літньої жінки-буддистки, але, на думку ісламської організації Global Islamic Media Front, обвинувачення були неправдивими. 20 березня 2012 року в місті Мейтхіла в центрі М'янми почалися погроми мусульманських будинків, кількість жертв перевищила 30 осіб, чотири місцеві мечеті було спалено, влада країни вивела на вулиці патрульні загони, частину міста, де проживали мусульмани, було повністю знищено.

22 березня 2013 року в місті та трьох ближніх населених пунктах було введено надзвичайне становище після дводенних антимусульманських погромів, під час яких загинуло 43 людини, а 12 тисяч були вимушені втікати з міста, переважна більшість із них були мусульманами, спалили 1594 будинки.