Сутички під Жовтневим палацом та “Марш за імпічмент”. Усе, що відомо про події у центрі Києва

17 Грудня 2017, 17:24

У неділю, 17 грудня, у Києві відбулася акція прихильників екс-президента Грузії, лідера "Руху нових сил" Міхеїла Саакашвілі "Марш за імпічмент", яка згодом переросла у сутички із правоохоронцями.

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про події у центрі Києва.

"Марш за імпічмент". На акцію екс-очільника Одеської ОДА Міхаіла Саакашвілі за різними даними вийшло від 3 до 10 тисяч осіб.

Люди тримали національні і чорно-червоні прапори, а також зрідка символіку "Руху нових сил", "Свободи", "Автомайдану" і "5.10".

На мітингу були присутні представники різних міст і регіонів – Бердичів, Чигирин, Одеса, Полтава, Миколаїв, Прикарпаття.

Люди вигукували гасла "Слава Україні", "Імпічмент", "Разом до перемоги".

На віче Саакашвілі запропонував президенту України Петру Порошенку або його представнику провести перемовини за участю журналістів.

«Які б фейки вам не підсовували, але ось я перед вами – живий Михеїл Саакашвілі. Я вам говорю – ми готові до переговорів і ми готові домовлятися тільки про одне- про відставку, про відхід від влади… про повернення награбованого. Ось про це ми будемо розмовляти», – наголосив він.

При цьому Саакашвілі додав, що ніколи «не домовляюся з баригами про якісь «междусобойчики-договорняки», ніколи не домовлюся з ними про гроші, ніколи не буду торгувати вашими інтересами».

Екс-президент Грузії заявив, що пропонує Порошенку зустріч чи його представнику тільки «при камерах, за участю народу» і розмова буде «тільки про одне – як вони повертають гроші, як закривають корупційні схеми, як притягують до відповідальності своїх кумів, посіпак, підлабузників… і як вони забираються до чортової матері».

«Закулісних домовленостей, до яких всі звикли, від мене ніколи не буде і навіть не сподівайтеся, навіть якщо ви мене будете катувати, бити, вбивати", – наголосив Саакашвілі.

Сутички біля Жовтневого палацу. Після участі у "Марші за імпічмент" Саакашвілі заявив, що у Жовтневому палаці на вулиці Інститутській буде облаштовано "координаційний штаб". На міcце прибули представники Нацгвардії, які не пропустили політика та учасників акції до приміщення Жовтневого палацу. 

Згодом сталися сутички між учасниками так званого "Маршу за імпічмент" та правоохоронцями.

Люди намагалися увірватися до палацу. У відповідь Нацгвардія застосувала вогнегасники. Учасники "Маршу за імпічмент" ламали двері Жовтневого палацу і кидали димові шашки. Близько 15:35 учасникам мітингу вдалося увірватися до палацу.  При цьому лідер "Руху нових сил" Міхаіл Саакашвілі заявив, що це "мирна акція".

Згодом представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста повідомили, що під час сутичок біля Жовтневого палацу постраждали як правоохоронці, так і учасники акції. Було зафіксовано випадки опіків очей.

Близько 16.45 активісти припинили штурм Жовтневого палацу. Частина учасників акції розійшлася по домівках, ще близько 500 людей повернулися на Майдан Незалежності, де перед ними виступають політики.

Реакція дипломатів. Посли Канади і Великої Британії в Україні Роман Ващук і Джудіт Гоф засудили спробу активістів «Руху нових сил» зайти в приміщення Жовтневого палацу в Києві, щоб створити там свій штаб.

«Спроби захоплення і нищення публічних будівель – це зловживання правом на мирний протест», – написав у Twitter Роман Ващук.

«Повністю погоджуюся зі своїм канадським колегою: спроби захоплення і нищення публічних будівель – це зловживання правом на мирний протест», – написала Джуіт Гоф.

Кримінальне провадження. Поліція відкрила два кримінальні провадження за фактом сутичок між мітингарями і правоохоронцями біля будівлі Жовтневого палацу.

"Унаслідок подій під будівлею Жовтневого палацу слідчі розпочали два кримінальні провадження: за ст. 15 ст. 341 (замах на захоплення державних або громадських будівель чи споруд) та ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу України, оскільки серед поліцейських і нацгвардійців є постраждалі", – йдеться в повідомленні.

Зазначено також, що для огляду місця події в Жовтневий палац прибула слідчо-оперативна група Печерського управління поліції. Однак, за даними відомства, активісти не пустили правоохоронців у приміщення та застосували сльозогінний газ.

У зв'язку з цим у поліції вирішується питання про відкриття кримінального провадження за ст. 343 КК (втручання в діяльність працівника правоохоронного органу).

Крім того, перший заступник керівника Нацполіції Вячеслав Аброськін попередив, що всі причетні до захвату будівлі будуть встановлені, а винні будуть притягнуті до відповідальності.