«А хто такий Владислав Мангер? Ви з ним знайомі? Ви з Херсона?» – допитуються журналісти у групи людей, які стоять навпроти будівлі суду з плакатами «Руки геть від Мангера». Група підтримки керівника облради Херсонщини збивається у купу, ховається від камер, прикриваючись плакатами.
12 лютого, полудень. Шевченківський райсуд Києва намагається почати засідання, під час якого мають вирішити питання про арешт чиновника. У залі суду з’являється сам Мангер і троє адвокатів. Вони просять перенести засідання, оскільки не встигли ознайомитися із матеріалами справи. До всього, ще двоє захисників голови облради мають приїхати з Херсона найближчим часом. Суддя йде назустріч і переносить суд на 4 години.
«Ні, не знайома. Ну, він людина хороша. Звідки такі висновки? Ну, у нього зовнішність така… Я сама з Києва», – відказує одна з жіночок. Щоправда, мітинг на підтримку підозрюваного у замовному вбивстві Катерини Гандзюк – громадської активістки та радниці мера Херсона – закінчується доволі швидко. Щойно стає відомо, що суд над Мангером відтерміновується – невідомі з плакатами зникають за територією суду.
Цап-відбувайло
Наприкінці липня минулого року на Катерину Гандзюк скоїли напад. Коли вона зранку виходила з під’їзду будинку, її облили кислотою. Жінка потрапила до реанімації з опіками понад 30% тіла. На місці нападу знайшли літрову банку із залишками кислоти. Сам злочин від початку кваліфікували як «хуліганство». Однак пізніше прес-секретар генпрокурора Юрія Луценка Лариса Сарган повідомила, що справу перекваліфікували на «умисні тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування». Батько Катерини розповів її адвокату, Масі Найєму, що за кілька днів до злочину бачив нападника.
Читайте також: Новий поворот у справі Гандзюк
Катерина ж, коли змогла, розповіла – відчувала що буде наступною після нерозкритих нападів на активістів в Одесі та після того, як «32 дні поліція Херсона намагалася встановити факт того, що Сергій Нікітенко – журналіст», якого у червні в Херсоні побили невідомі. Вже 1 серпня обласне управління МВС повідомило, що після проведення експертиз слідство встановило – Гандзюк облили кислотою. Втім, і активісти, і адвокат Катерини, і мер Херсона неодноразово заявляли про затримки з такими дослідженнями. Хоча, як вони зазначали, від результатів цих експертиз залежало лікування активістки. Окрім того, в МВС Херсонщини повідомили, що справу перекваліфікували на «замах на вбивство з особливою жорстокістю». Серед основних версій у слідства було три: службова діяльність, активна громадянська позиція і побутовий конфлікт.
3 серпня поліція повідомила про затримання підозрюваного в нападі. Ним виявився Микола Новіков. Тоді ж нардеп Антон Геращенко написав у Facebook, що дії Новікова задокументовані і «шансів викрутитися – жодних».
«Факт у тому, що Новіков – це безпосередньо ця людина, яка здійснила цей злочин […] Відомо, що Новіков придбав сірчану кислоту й очікував Катерину біля її дому, і здійснив даний злочин […] Новіков задокументований повністю. Шансів викрутитися, що це був не він, жодних», – переконував у провині затриманого Геращенко.
В результаті чоловіка арештували й відправили до СІЗО. А вже 8 серпня перший заступник голови Нацполіції В’ячеслав Аброськін повідомив, що кислоту купувала зовсім інша людина. Двоє журналістів – Денис Казанський та Мар’яна П’єцух – з’їздили на Херсонщину, аби перевірити алібі підозрюваного. 12 серпня вони повідомили, що Новіков з 27 липня по 1 серпня відпочивав на морі. Й у момент нападу на Гандзюк в Херсоні не перебував. Це підтверджувала і його сестра, однак суд не взяв її свідчення до уваги, оскільки вона «зацікавлена особа». Разом із тим, слова Новікова підтверджувала подружня пара зі Львова, яких поліція з невідомих причин не допитувала. Щоправда, керівництво нацполіції продовжувало наполягати на провині заарештованого. А вже за кілька днів повідомило, що силовики затримали 5-х підозрюваних у нападі на активісту. Новікова, в результаті, відпустили. А групи активістів провели низку акцій протесту, під час яких вимагали об’єктивного розслідування злочину.
Читайте також: Євгенія Закревська: Справу Гандзюк від початку мали б передати в СБУ
Підозрюваними у нападі виявилися учасники війни на Донбасі: Сергій Торбін (як встановило слідство – він переконував інших напасти на Катерину, бо вона «корумпований проросійський чиновник»), Володимир Васянович (якому, за словами батька Гандзюк, свого часу Катерина збирала гроші на протез), Микита Грабчук (за версією слідства безпосередньо скоїв напад), Віктор Горбунов (за словами слідства – купував кислоту), та В’ячеслав Вишневський (разом із Васяновичем стежили за Катериною перед нападом). За злочин, як запевняють у прокуратурі, чоловіки отримали по кілька сотень доларів. Усі входили до Української добровольчої армії. Бійці з цього об’єднання також входили у громадське формування з охорони громадського порядку «Чорний туман».
Мангер, Левін і готель за 500 грн на місяць
Катерина Гандзюк померла 4 листопада у Київській міській клінічній лікарні №2 через поліорганну недостатність та хімічні опіки, що вразили 30-39 % тіла. Після цього журналісти телеграм-каналу Newsroom повідомили, що посередником між замовником і організатором злочину (за версією слідства – Сергієм Торбіним – Ред.) міг бути Ігор Павловський – один з керівників «Чорного туману» та помічник народного депутата Миколи Паламарчука. Останній причетність Павловського заперечував і навіть обіцяв подати на журналістів до суду, проте згодом звільнив свого помічника. 5 листопада поліція остаточно передала розслідування про напад на Гандзюк до Служби безпеки України, як того від початку вимагали активісти. Оскільки поліції, через низку конфліктів Гандзюк із силовиками, вони не довіряли. 6 листопада під час виступу у Верховній Раді генпрокурор Юрій Луценко заявив, що слідство підозрює 12 осіб у замовленні убивства Катерини. Водночас, за його словами, перед смертю Гандзюк встигла назвати слідству імена трьох можливих замовників. За кілька днів після цього Павловського затримали, привезли до Києва та арештували.
Смерть Гандзюк спричинила нову хвилю протестів. Зокрема, активісти збиралися на акції під будівлею МВС. На початку грудня минулого року генпрокурор заявив про висунення ще однієї підозри. Цього разу – Олексію Левіну. За версією слідства, саме Левін грав ключову роль в організації нападу на Катерину. Відомо також, що Левіна судили разом із батьком за вбивства та серійні напади на водіїв у Херсонській області. За словами Луценка, за ними було 15 доведених убивств. Левін отримав 15 років тюрми, однак вийшов достроково за законом Савченко. Був помічником-консультантом депутата обласної ради Миколи Ставицького, який начебто був близький до Мангера.. На момент оголошення підозри чоловіка вже не було в країні.
«Він неодноразово був в офісі у організатора вбивства Ігоря Павловського; і за непідтвердженою інформацією, саме він на машині Миколи Ставицького приїжджав до Павловського, коли з'ясувалося, що поліція затримала виконавців», – писав на своїй сторінці у Facebook про Левіна нардеп Мустафа Найєм, який входить до Тимчасової слідчої комісії (ТСК) парламенту щодо убивства Гандзюк. За непідтвердженою інформацією, Левін переховується у Домініканській республіці.
Читайте також: Напади на активістів: не місцева проблема
Батько Катерини Віктор Гандзюк під час засідання ТСК 28 січня заявив, що Левін тісно співпрацював з головою Херсонської ОДА Андрієм Гордєєвим (БПП), його заступником Євгеном Рищуком (БПП) та очільником обласної ради Владиславом Мангером («Батьківщина»). Вже 7 лютого журналісти програми «Схеми» повідомили, що за тиждень до нападу на Гандзюк юрист Мангера Андрій Мурашкін здав в оренду Левіну на 7 років готельний комплекс в Лазурному на березі Чорного моря. За 500 грн на місяць. Озвучені прізвища спричинили чергову хвилю протестів. Цього разу активісти приходили до політичних партій (БПП та «Батьківщини») із вимогою відмежуватися від людей, які потенційно можуть виявитися замовниками вбивства Катерини. Після акцій протесту минулих вихідних пана Рищука усунули з посади і він поїхав до СБУ давати свідчення у справі про убивство Гандзюк. А Мангера виключили з лав «Батьківщини», він отримав підозру у замовному вбивстві з особливою жорстокістю за попередньою змовою групою осіб, вчинене з корисливих мотивів,і поїхав до Києва у Шевченківський райсуд.
Микола, Миколайович і генерал-майор СБУ
Загалом для вирішення питання про арешт Мангера знадобилося трохи більше трьох днів. У перший суд дав адвокатам можливість ознайомитися з матеріалами справи і дочекався захисників чиновника з Херсона. Другий день був зайнятий клопотаннями адвокатів. Зокрема, вони просили допитати підозрюваних Торбіна і Павловського. За їх словами Торбін, наприклад, після зміни адвоката раптово змінив свідчення. А його колишній захисник кілька діб не може потрапити до нього в ізолятор СБУ. Третій день пішов на дослідження матеріалів справи. І вночі 15 лютого суд оголосив своє рішення.
Будівлю ж суду весь цей час посилено охороняли поліція, Нацгвардія і, як вдалося зрозуміти зі слів силовиків – колишній «Беркут». Очевидно, що в суді очікували сутичок, зважаючи на події в Подільському райвідділку поліції минулої суботи (саме туди доставили частину затриманих активістів, які прийшли спитати про замовників убивства Катерини Гандзюк на мітинг Юлії Тимошенко). До всього, в один день із Мангером запобіжний захід мали обирати й поліцейському, який добивав ногами затриманих активістів біля райвідділку. На ці два суди прийшло кількадесят активістів. Проте пізніше засідання щодо силовика перенесли до іншого суду.
Сам Мангер же перед судовим засіданням на своїй сторінці у Facebook заявляв – до убивства Катерини він не причетний, свою невинуватість планує доводити в суді. Там же він обіцяв назвати прізвища «реальних замовників».
Читайте також: У посольстві США очікують ретельного розслідування нападу на Гандзюк
«Хтось вправно намагається втілити сценарій з дискредитації мене. Проте звертаю увагу як слідчих, так і журналістів: не з мого офісу виїжджали виконавці замовлення; не мій помічник передавав їм гроші; не у мене був із Катериною конфлікт. Мало для кого з кола влади є таємницею, що за життя Катерина знаходилася, м’яко кажучи, під опікою деяких високопосадовців СБУ, які, власне, і прикривали браконьєрів в області. Завтра на допиті ці прізвища, звичайно, лунатимуть. Та я щиро сподіваюся, що ці імена не зникнуть з протоколів і будуть озвучені також на суді. Країна має знати, хто, насправді, замовив Гандзюк», – заявляв Мангер.
Щойно прокурори зачитали клопотання про арешт, – сталося це на другий день судових засідань, – голова облради Херсонщини заявив: замовити вбивство міг генерал-майор СБУ Данило Доценко, з яким співпрацювала Катерина. Мангер переконував – Доценко нібито створив на території області кілька кримінальних угруповань, які займалися вирубкою лісу, рекетом та здирництвом.
«Це стало причиною конфлікту між СБУ та поліцією на Херсонщині. Я вважаю, що Доценко організував напад на Гандзюк з метою дискредитації поліції. Але після того, як результатом нападу стали дуже тяжкі наслідки, відбулося фізичне знищення Катерини і використання цієї трагедії у політичних цілях», – заявив Мангер і додав, що Доценко йому неодноразово заявляв про свою особисту ненависть до партії «Батьківщина». В СБУ ж відповіли, що такі заяви мають на меті лише дискредитувати розслідування і поставити під сумнів доказову базу, яку зібрало слідство.
Захищати Мангера в суді взялися адвокати Костянтин Глоба, Андрій Левковець і Олександр Шадрін. Вони ж захтщають інтереси нардепа Надії Савченко, обвинуваченої в підготовці терактів. Окрім того, Глоба також є захисником нардепа Борислава Розенблата у «янтарній справі». Пана Левковця свого часу призначили держадвокатом Геннадія Корбана. А пан Шадрін захищав відомого антимайданівця Гната Кромського («Топаз») та екс-мера Слов’янська Нелю Штепу.
Захист Мангера наголошував на тому, що у слідства недостатньо доказів, які доводять провину їхнього клієнта. Скажімо, вони наголошували, що прізвище Мангера майже не фігурує у матеріалах справи, як замовника. До всього, двоє підозрюваних – Торбін та Павловський, – які нібито вказують на голову облради, не називають його за прізвищем. У розмовах фігурує лише по-батькові – Миколайович.
«Шановний суд. Прошу звернути увагу на протоколи огляду дисків із допитами підозрюваних Торбіна та Павловського. Вони, відповідаючи на питання слідчого, вказують на замовника чи то Миколая, чи то Миколайовича. Кого вони мали на увазі? Є ще Микола Паламарчук, Микола Рищук (ім’я Рищука – Євген, по-батькові – Миколайович – авт.). То може вони замовники? До всього, вони це говорять нібито зі слів Левіна, який їм це розповів. Тобто це докази, які ґрунтуються на словах третіх осіб» – обурювалися адвокати.
Разом із тим, вони намагалися довести, що сам злочин, навіть якщо припустити, що Владислав Мангер міг замовити напад на Гандзюк, кваліфікований не вірно. Оскільки, навіть якщо Мангер і винен, то мова нібито має йти про середні тілесні ушкодження.
«Торбін повідомив, що Гандзюк треба облити сірчаною кислотою. Налякати. Щоб вона десь на місяць потрапила в лікарню. Тобто Торбін мав на увазі не вбивство» – продовжували адвокати.
Питання щодо Миколи і Миколайовича дещо роз’яснив протокол допиту Ігоря Павловського, який зачитали в суді. Так, після арешту Новікова Левін нібито приїхав до офісу Павловського і просив про допомогу.
Читайте також: Сергій Стерненко: «Небайдужі громадяни тягнуть на собі величезний шмат роботи, яку повинні виконувати державні органи»
«Левін сказав: «Ми замовили Гандзюк. З Миколайовичем. Вона багато гавкала про ліс. І ми Торбіну з Миколайовичем замовили. Допоможіть, Ігоре Володимировичу». І він просив не повідомляти про цю розмови Миколайовичу Мангеру і Миколі Ставицькому», – зачитали представники прокуратури за допомогою перекладача. Оскільки частина протоколу була складена російською мовою, якої нібито не розуміли адвокати Мангера (хоча свого часу писали тексти у ЗМІ саме російською – Ред.).
Двотижневий арешт
Мангер, між тим, заявив: із Павловським був майже не знайомий, бачився із ним одного разу. Після затримання Павловський нібито двічі телефонував йому на мобільний, однак чиновник не відповідав. Що ж до знайомства з Левіним – підозрюваний не заперечував знайомства із ним.
«Я знав Левіна. Таких Левіних було… Я люблю одне кафе в Херсоні, де мене можна знайти. Обідаю там, снідаю, вечеряю. Півміста туди ходить зі мною зустрітися. Тиждень тому побачив там людину, яка мала з Левіним спільне господарство. І цю людину не допитували. Окрім Левіна я ще 10-20 помічників депутатів знав. Вони зі Ставицьким приходили, ідеї приносили, фронту допомагали. А з Торбіним я не знайомий. Вперше побачив його фото в інтернеті», – розповів Мангер.
«Особисто я Катерину не знав. І для мене загадка все, що зараз відбувається. Знаю, що Катерина писала. Але я не читав, мені було не цікаво. Скажіть, я хіба схожий на мразюку, яка за 4 публікації в соцмережах буде замовляти людину? Якщо мені Доценко казав, що Катя під його патронатом – я піду когось замовляти?» – продовжував Мангер.
Між тим, у тексті підозри йдеться про наступне: у керівника обласної ради Херсонщини виникла особиста неприязнь до Гандзюк через її діяльність. Зокрема, до 2015 року Катерина була членом «Батьківщини», однак вийшла з неї після того, як до лав партії прийняли колишнього «регіонала» Мангера. До всього, слідство зауважує: Гандзюк протидіяла незаконним вирубкам лісів під прикриттям штучних підпалів. І заявляла, що до цих схем причетна влада області. Частково це підтвердив Юрій Луценко. На початку тижня він зазначив, що до корупції, пов’язаної з незаконною вирубкою лісу, може бути причетний Євген Рищук. І водночас слідство нібито не має доказів у його причетності до замовлення Гандзюк.
Врешті, за версією слідства, приводом для вбивства стала саме протидія незаконним вирубкам лісу. І, як переконують слідчі, в результаті Мангер звернувся до Левіна та Павловського, запропонувавши їм гроші за організацію замаху. Мова йшла про щонайменше $5,6 тис, які мали отримати виконавці. Виходячи з цього, слідчі просили арештувати підозрюваного до кінця розслідування – 3 березня – без права внесення застави. Адвокати ж Мангера заперечували: мовляв, їхній клієнт ініціював в облраді мораторій на вирубку лісів й після консультацій з науковцями, які пояснювали ризики масштабної вирубки лісу, намагався створити заповідник. Загалом же захист підозрюваного у замовному вбивстві мав зауваження чи не до кожного рядка у тексті матеріалів справи. Що розтягнуло процес у часі.
Врешті, на четвертий день, після дослідження матеріалів справи, частини доказів у закритому режимі, після дебатів, в яких адвокати просили м’якіший запобіжний захід – домашній арешт (показали довідки про те, що колишня дружина дозволяє Мангеру жити в її будинках), заставу (захист Мангера зачитав заяву об’єднання адвокатів Вarristers, які були готові внести 1 млн застави) або особисте зобов’язання, суддя пішов до нарадчої кімнати. Підозрюваний з адвокатами також залишили суд. Але повернулися за півтори години.
Мангер заходить до зали. Хреститься. Поруч, біля журналістів, стоїть його група підтримки. У майже порожній залі суддя зачитує своє рішення: клопотання слідчого задовольнити частково. Арештувати Мангера Владислава Миколайовича до 3 березня 2019 року. З правом внесення застави у 2 млн 497 тис грн. У разі внесення коштів, Мангер має здати закордонний паспорт і вдягнути електронний браслет. Поліція підходить до столу, за яким сидить чиновник. Наручники не вдягають. Стають йому за спину. Виводять на двір. На годиннику третя ночі.