У країні продовжуються протести проти рішення президента Мохаммеда Мурсі надати самому собі значно розширені права і повноваження і заборонити судам розглядати оскарження його дій.
Зокрема, до Верховного суду прийшли демонстранти, щоб підтримати дії єгипетських суддів, які виступили проти рішення президента.
Представники правосуддя з усієї країни вважають дії президента «диким нападом на єгипетське правосуддя» і закликають Мурсі скасувати своє рішення.
Водночас найвищий орган єгипетської судової влади, Вища рада юстиції, назвав крок Мурсі «безпрецедентним нападом на незалежність судової гілки влади». А Клуб суддів Александрії оголосив страйк у провінціях Александрія і Бехейра, заявивши, що рішення президента порушує принцип поділу гілок влади.
Натомість державне телебачення повідомило, що інше об’єднання, «Судді за Єгипет», підтримало крок Мурсі.
І супротивники цього кроку президента, і його прихильники також заявили, що скликають масові мітинги на підтримку тієї чи іншої позиції на вівторок.
Із критикою рішення Мурсі вже виступали і у світі, зокрема, у США, в ЄС чи в ООН.
Як повідомлялось, 22 листопада президент Єгипту Мохаммед Мурсі проголосив зміни до тимчасової конституції країни, якими надав сам собі широкі повноваження. За ними, зокрема, укази, розпорядження і закони, видані президентом за весь час його перебування на посаді, починаючи з інавгурації наприкінці червня й до майбутнього схвалення нової конституції і обрання нового парламенту, є остаточними і не можуть бути оскаржені.
Крім того, всі судові органи, включно з найвищими судами країни, позбавлені права розпускати верхню палату парламенту, в якій переважають союзники Мурсі, і конституційні збори, які нині працюють над створенням нової постійної конституції Єгипту і членів яких відібрав сам президент.
І ще одним кроком Мурсі влаштував звільнення генерального прокурора і самочинно призначив нового, якого привели до присяги вже через лічені хвилини після зачитування заяви президента.
Ці й інші зміни він мотивував необхідністю «захисту революції», як у Єгипті називають скинення влади колишнього президента Хосні Мубарака.
Критики його дій і прихильники реформ звинувачують Мурсі в захопленні собі диктаторських повноважень і зраді ідеалів минулорічної єгипетської революції.
Мохаммед Мурсі став переможцем перших президентських виборів, проведених в Єгипті після повалення Хосні Мубарака. На виборах, що пройшли влітку 2012 року, Мурсі виступав в якості кандидата від руху "Брати-мусульмани". У серпні 2012 року Мурсі вніс зміни в Конституційну декларацію, усуваються від влади Вищу військову раду, що правила в Єгипті після повалення Мубарака.
Читайте також: Чи зможе президент Мохаммед Мурсі контролювати ситуацію у Єгипті?