Суддя Євросуду: більшість скарг проти України визнаються неприйнятними

1 Лютого 2013, 08:11

Про це в інтерв'ю газеті «Коммерсант-Украина» заявила суддя Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від України Ганна Юдківська.

«У минулому році Україна вийшла на друге місце за кількістю нових скарг після Росії – в Страсбург від нас звернулися 10 тис. осіб. Для порівняння, в 2011 році було 5500 звернень. Це створило фантастичне навантаження на секретаріат суду. Тим не менше я вважаю, що не завжди кількість скарг щодо країни є показником масштабу проблем», – зазначила Юдківська.

«Переважна більшість скарг проти України, які надходять до Євросуду, визнаються неприйнятними», – наголосила вона.

«Тільки на початковому, «фільтраційному» рівні, на стадії ухвалення рішення одним суддею в 2012 році 6700 скарг проти України були визнані неприйнятними. У 2011 році неприйнятними визнали 4150 справ», – пояснює суддя.

За її словами, приблизно 80% неприйнятних скарг – «звернення людей, які щиро вважають, що ЄСПЛ – якась четверта інстанція, яка скасує рішення районного суду і напише нове».

«Тобто звертаються люди, які просто незадоволені рішенням національних судів по своїй справі. Вони не розуміють, чим займається ЄСПЛ, адже оцінка фактів і оцінка застосування національного законодавства не входять в сферу нашої компетенції», – наголошує Юдківська.

«Ми перевіряємо дотримання норм Конвенції. Є багато скарг, неприйнятних через недотримання формальних вимог: не вичерпана можливість захисту на національному рівні або ж пройшло більше шести місяців з моменту винесення рішення в Україні», – зазначила вона.

«Крім того, чимало скарг визнаються неприйнятними через те, що національні суди адекватно розглянули всі скарги заявника і ухвалили законні і обґрунтовані рішення. По частині справ держава і позивач досягають мирової угоди», – додала суддя.

За словами Юдківської, як правило, програшні для заявника справи визнаються неприйнятними на одній з ранніх стадій, і тому журналісти не помічають їх в базі винесених рішень, хоча насправді їх більшість. «Однак за деякими скаргами рішення на користь України приймається палатою суду вже в самому кінці процесу та оприлюднюється в загальному порядку», – зазначила вона.

Нагадаємо, Україна в 2012 році зайняла 4-е місце серед країн Ради Європи за кількістю рішень Європейського суду з прав людини, в яких визнані порушення країною Європейської конвенції з прав людини.

Позначки: