Süddeutsche Zeitung: Шольц розгнівив США своїми умовами щодо танків Leopard-2

23 Січня 2023, 10:27

Союзники Німеччини по НАТО не приховували роздратування щодо рішення Берліна не передавати Україні танки Leopard-2 після закінчення засідання Контактної групи в Рамштайні 20 січня. Міністр оборони США Ллойд Остін марно намагався в Берліні в четвер і в Рамштайні в п’ятницю отримати зобов’язання щодо постачання Україні Leopard-2. Йшлося не лише про безпосередню передачу танків із арсеналу Бундесверу, але, перш за все, про експортний дозвіл для цих танків, які вже перебувають на балансі інших країн. Його Берлін має видати згідно з німецькими правилами експорту зброї.

Німецьке видання Süddeutsche Zeitung посилаючись на внутрішній звіт, який надіслав міністр оборони Ллойд Остін у Вашингтон, пише, що йому довелося вступати у «словесну перепалку» із керівником відомства федерального канцлера Вольфґанґом Шмідтом, а зустріч була «напруженою». «Після того, як міністр оборони ФРН Борис Пісторіус лише щойно вступив на посаду, а рішення щодо експорту зброї завжди приймалося в канцелярії та самим Шольцем, Шмідт вважається ключовою фігурою щодо німецької позиції», – пише видання.

Читайте також: Тімоті Ґартон Еш: Німеччина має відправити в Україну танки Leopard з погляду історії і стратегії

Роздратування США викликала позиція Олафа Шольца щодо того, що ФРН готовий до постачання танків тільки, коли це зробить США. «Американська сторона з жовтня наголошує, що між поставками танків зі США і рішенням щодо Leopard  не може бути звʼязку. Крім того, США постачали озброєння в набагато більших кількостях, ніж Німеччина та інші європейські союзники. До них входять нові типи міні-бомб, які можна використовувати з більшою дальністю ураження і які можуть поцілити, наприклад, по російських складах в Криму. Тому немає абсолютної паралельності поставок», – пише SZ. Ще одна причина, чому США не можуть поставити танки Abrams M1, як каже міністр Остін, у тому, що перекидання та екслуатація танків Abrams була б надто дорогим та виснажливим процесом. «Ймовірно, на відміну від Близького Сходу, США більше не мають великих танкових складів у Європі», – пише SZ.

Німецьке видання також має інформацію, що з огляду на це напруження Білий Дім намагався втрутитися. Радник з питань безпеки президента США Джейк Салліван навіть телефонував раднику Шольца із зовнішньої політики Єнсу Плетнеру, з яким у нього дружні стосунки. У Білому Домі охарактеризували перепалку висловом Riot Act. «Ця англосаксонська ідіома відноситься до англійського закону 1715 року, в якому король Георг I погрожував повстанцям і бунтівникам смертною карою. У дипломатичній мові цей термін тепер використовується для особливо жорсткого протистояння», – пояcнює  SZ.