Судан викличе свого посла в Ефіопії для консультацій після вбивства семи суданських солдатів, які перебували в ефіопської армії, – аль-Джазіра з посиланням на МЗС Судану.
У заяві в понеділок міністерство заявило, що також викличе в понеділок посла Ефіопії в Хартумі, щоб прямо засудити вбивство.
У неділю Хартум звинуватив Аддіс-Абебу у страті семи суданських солдатів і цивільного, які, як повідомляється, були захоплені на території Судану 22 червня і доставлені в Ефіопію, де вони були вбиті.
Дещо раніше збройні сили Судану звинуватили ефіопські війська у публічній демонстрації тіл страчених і пообіцяли, що буде «відповідна реакція».
Уряд Ефіопії поки не коментує звинувачення.
Відносини між державами ніколи не були дружніми, між ним існує невирішений територіальний конфлікт. У зоні, яку обидві держави вважають своєю територією, і відбуваються сутички. Так, минулого листопада, Судан уже засуджував Ефіопію у вбивстві своїх солдатів та знищенні посівів. Але впродовж довгого часу конфлікт перебував у замороженому стані.
Конфлікт знову виплив на поверхню, коли Ефіопія почала спорядження найбільшої в регіоні електростанції на Блакитному Нілі. Задля проекту була збудована гігантська дамба, а для країн, розташованих на Нілі нижче за течією – Єгипту та Судану, з’явився ризик нестачі води. Враховуючи величезне значення, яке відіграє річка для населення регіону, це призвело до міжнародного конфлікту. Наразі він так остаточно й не вирішений.
Крім того, і Судан, і Ефіопія зараз переживають складні часи. В арабській країні досі триває перехідний період після військового перевороту 2021 року. Масові протести, що спалахнули у відповідь, не змогли добитись конкретної мети, тому держава перебуває в напрузі. На додаток до того, у деяких регіонах, особливо в Дарфурі, внаслідок виступів сепаратистів, трапляється стрілянина та напади на військових та поліцейських.
У свою чергу, в Ефіопії триває конфлікт у бунтівному регіоні Тиграй. Десятки тисяч ефіопських біженців втекли до Східного Судану, кордони між країнами розмило ще сильніше. У травні цього року автор аль-Монітор Мохамед Саєд висловив побоювання, що дестабілізація регіону на фоні конфлікту щодо дамби можуть перерости в повноцінні військові дії.
Також існують ризики іще більшого зростання нестабільності через вибори 2023 року в Судані, що мають призвести до транзиту влади від військових до цивільних. Крім того, невідомо, наскільки на ситуацію вплине можливий голод, спричинений зростанням цін на зерно внаслідок нападу Росії на Україну.
Читайте також: Як російська агресія провокує глобальну продовольчу кризу