Зікора Антон журналіст

Суд судом поганяє

ut.net.ua
12 Грудня 2008, 00:00

 

Наприкінці листопада сталася подія, здатна змусити сміятися і плакати одночасно. учень одеської школи №48 Олег Нічка подав позов до суду на Міністерство освіти і науки України, виступивши проти системи тестування під час вступу до вишів. «Я прагнув усі ці роки золотої медалі, а тепер вона ні до чого – усі пільги скасували», – сказав учень. У результаті Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про припинення підготовки до зовнішнього тестування в Україні на час розгляду позову одинадцятикласника. Отже, уся вступна кампанія 2009 року опинилася під сумнівом.
 
Виступаючи проти нової системи складання іспитів, Олег Нічка, зокрема, заявив, що з дитинства мріяв стати юристом і для цього вивчав правознавство. Але улюблений предмет цього року було вилучено з переліку дисциплін для зовнішнього тестування. Парадокс, проте, полягає в тому, що, звернувшись до суду, школяр таким чином склав своєрідний іспит із правознавства і тепер може сміливо вступати до Одеської юридичної академії. Тим більше адвокат старанного школяра – Ірина Залюбовська, начальник юридичного відділу цієї академії й водночас депутат Одеської облради та голова Постійної комісії з питань науки і освіти. Йди, Олежику, і нічого не бійся, тебе візьмуть екстерном!
 
Використаний громадянин
 
Залюбовську, у свою чергу, вважають фігурою, близькою до ректора цього навчального закладу, головного «підрахуя» України Сергія Ківалова. Тому не дивно, що чиновники Міносвіти, яких найбільше шокувала подія, побачили в цьому політично-економічний слід. «Ситуація вигідна тим особам або політичним силам, які мали на меті прикривати або навіть гарантувати вступ до вищих навчальних закладів нечесними шляхами. Неповнолітнього громадянина, який подав скаргу, використовували у своїх ­цілях», – йдеться в повідомленні міністерства. Міносвіти також заявило, що такі справи мають ­­розглядатися тільки в Окружному адміністративному суді міста Києва. «Розгляд цього питання у будь-якому іншому суді є свідомо рейдерською атакою», – вважає міністерство.
 
Найсмішнішим у цій справі є те, що Окружний адміністративний суд міста Києва Віктор Ющенко ліквідував своїм указом. Але при цьому створив Центральний окружний адміністративний суд Києва. Це результат війни президента з Верховною Радою. Він хотів розігнати народних обранців, вони ж не хотіли розганятися і звернулися до суду, який ухвалив рішення на їхню користь.
 
Загалом роль різних місцевих судів у долі України переоцінити складно. Навесні минулого року під час чергової парламентської кризи один із районних судів Луганська заборонив проведення позачергових виборів до парламенту. Ухвала забороняла президентові, уряду та іншим державним органам, зокрема й ЦВК, «приймати які б то не було заходи, дії та рішення з організації та проведення позачергових виборів». А до цього дію указу президента Віктора Ющенка про дострокове припинення повноважень Верховної Ради припинив своїм рішенням Міський суд Феодосії. Щоправда, незабаром він скасував свою ухвалу. А оскільки керівником Секретаріату президента є Віктор Балога, який уміє працювати із суддями, використовуючи всю силу президентського гніву, то суди зазвичай підкоряються волі Ющенка. Тому не дивно, що незабаром Артемівський районний суд Луганська також скасував своє рішення. І – всі на вибори!
 
Проте бувають і винятки. Під час чергової парламентської кризи Віктор Ющенко подав позов до Голосіївського районного суду Києва щодо трьох суддів Конституційного Суду. Президент добивався заборони здійснювання судочинства з їхнього боку. Проте Голосіївський районний суд виніс ухвалу відмовити президентові. Щоправда, незабаром усе одно всіх їх відправив у відставку сам Ющенко «у зв’язку з порушенням присяги».
 
У нас на районі
 
Якщо розібратися, судові війни – річ корисна, оскільки допомагають українцям вивчати географію своєї країни. Багато людей, дізнавшись із новин назву якогось районного суду, що ухвалив доленосне для держави рішення, починають шукати той дивовижний район. Так, під час чергової кризи в Київраді з’їзд БЮТ ухвалив рішення про позбавлення 15 осіб депутатства, оскільки ті перейшли на бік ворогів Блоку. У зв’язку з цим столичні прихильники Юлії Тимошенко заявили, що сесія Київради, яка проходила за участю зрадників, була нелегітимною. Але секретар Київради Олесь Довгий, один із головних опонентів БЮТ, стверджував, що ця сесія є навіть дуже легітимною. Він послався на рішення Радзивилівського районного суду про припинення рішення з’їзду БЮТ про дострокове припинення повноважень депутатів. Доречно зауважити, що Радзивилівський районний суд знаходиться за сотні кілометрів від Києва – у Рівненській області.
 
Проти хабарів
 
Що ж до позову одеського школяра, то Міністерство освіти, попри відповідну заборону, здійснює реєстрацію на зовнішнє тестування. При цьому відомство наполягає на тому, щоб справу розглядали у Києві, а одеські позивачі – в Одесі. Засідання суду поки що відкладаються. Тим часом з’явилася інформація, що сторони вже готові до персональних судових позовів через образи. Прибічники «простого» школяра вважають, що підзаконні акти, які ухвалює міністерство, суперечать чинному законодавству. В самому Міносвіти стверджують, що ті, хто допомагає Олегові Нічці, стоять на боці корупціонерів, які начебто окопалися в Одеській юридичній академії, і додають: тільки відкрите тестування надасть змогу покласти край хабарам. Серйозні звинувачення, чи не так? Пора звертатися хоч до якогось суду.