Окружний адміністративний суд Києва на 29 серпня переніс розгляд позову народного депутата Юрія Одарченка з вимогою визнати протиправними дії першого віце-спікера Адама Мартинюка та голови Верховної Ради Володимира Литвина стосовно ухвалення та підписання законопроекту «Про основні засади державної мовної політики».
Рішення про перенесення засідання суд прийняв у зв’язку з тим, що позивачі висунули додаткові вимоги: викликати на судове засідання Мартинюка для надання пояснень та визнати протиправними дії Литвина, пов’язані з підписанням закону.
Разом з тим, як заявив бютівець Юрій Одарченко, позивачі ще не визначилися, чи вимагатимуть викликати на судове засідання для надання пояснень голову парламенту Володимира Литвина, але не виключають, що подадуть відповідне клопотання.
Нагадаємо, 31 липня народний депутат з фракції «БЮТ-Батьківщина» Юрій Одарченко подав до Окружного адмінсуду Києва позов до суду з вимогою визнати протиправними дії голови Верховної Ради Литвина та першого віце-спікера Мартинюка під час розгляду мовного законопроекту та визнати прийняття даного нормативного акту незаконним.
У своєму позові депутат звинувачує керівництво парламенту у порушеннях регламенту ВР під час внесення, реєстрації та голосування мовного законопроекту, а також у порушенні своїх прав як громадянина, народного депутата, якому не надали можливості взяти участь в обговоренні та голосуванні даного законопроекту та поправок до нього на пленарних засіданнях Ради.
Одарченко зазначає, що Мартинюк, виконуючи функції головуючого на пленарному засіданні, діяв не у межах та не у спосіб, передбачений законом. Зокрема, у процедурі прийняття закону за відсутності розгляду всіх поправок до нього та у голосуванні питання про прийняття даного законопроекту в цілому. Депутат звинувачує Литвина у підписанні завідомо незаконного документа.
3 липня Верховна Рада прийняла Закон "Про засади державної мовної політики", що викликало хвилю протестів по всій Україні. Опозиція заявляла, що закон прийнятий з істотними порушеннями.
Закон дозволяє використовувати російську мову в офіційному діловодстві в регіонах, не менш як 10% жителів яких говорять цією мовою.
8 серпня президент Віктор Янукович підписав цей закон. 10 серпня віннабув чинності.
10 серпня позов до Вищого адміністративного суду України з вимогою визнати протиправними дії осіб, причетних до ухвалення закону про засади державної мовної політики, а саме президента Віктора Януковича та голови Верховної Ради Володимира Литвина, подав дніпродзержинський правозахисник Віталій Купрій.