Стихійні арешти в Криму тривають: кримського татарина затримали через розслідування вибуху у Перевальному

Суспільство
17 Грудня 2021, 15:16

Арешти кримських татар в окупованому Криму продовжують стихійно відбуватись без будь-яких законних підстав. Сьогодні вранці у місті Старий Крим затримали та вивезли на допит до Сімферополя кримського татарина Нарімана Аметова. Про це повідомляє кримьскотатарська активістка Лутфіє Зудієва. Додому до чоловіка увірвались із обшуками та вилучили всі телефони, приставку для телевізора та Коран, пише правозахина організація КримSOS.

В будинку були присутні троє малолітніх дітей та жінка Аметова. За свідченнями очевидців, до будинку під'їхав камаз ОМОНу й не впускав усередину нікого, навіть матір жінки Нарімана Аметова Ельмаз. Наразі його місцезнаходження не встановлене.

Також за словами Лутфіє Зудієвої, затримання пов'язане із активною участю в громадських ініціативах та онлайн-флешмобах. Наріман Аметов часто відвідував судові засідання у політично вмотивованих справах кримських татар.

За словами родичів затриманого, обшуки пов'язані із розслідуванням справи підриву газопроводу в селі Перевальному у серпні цього року, в якому також звинуватили заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, арештували та змусили проходити психіатричну експертизу. Перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова назвала це каральною практикою в "кращих" радянських традиціях.

3 грудня так званий "Верховний суд Криму" залишив у силі рішення "Київського районного суду м. Сімферополя" про продовження арешту Наріману Джелялу до 23 січня 2022 року, а адвокат Микола Полозов заявив, що Джеляла перевели в камеру без отоплення та досі не передають листів, повідомляє Кримська солідарність.

Читайте також: “К'иримда яша” . Кримськотатарських активістів викликають на “розмови” працівники ФСБ

Попереднє слухання у справі проводилось у закритому режимі без законних підстав, на що вказав захист, однак "Верховний суд" визнав законним і закритий формат, і продовження терміну. Наріман Джелял перебуває під арештом ще з 4 вересня 2021.

У справі про підрив газопроводу також затримали кримського татарина Куртумера Чалгозова. О 5 ранку 14 грудня до чоловіка додому увірвались силовики, провели обшуки та без пояснення причин, відвезли Чалговоза у невідомому напрямку. Пізніше того ж дня його відпустили, як розповів сам затриманий пізніше у коментарі КримSOS, питали виключно про вибух у Перевальну, розпитували про причетних до події, а потім відвезли додому. 

Також сьогодні закінчується 10-денний строк адміністративного арешту координатора "Кримської солідарності", активіста Мустафи Сейдалієва. 23 листопада під будівлю ізолятора тимчасового тримання у Сімферополі прийшли понад 150 кримських татар, щоб підтримати адвоката Едема Семедляєва, у якого закінчився 12-денний термін утримання за за відмову припинити відкрите ведення аудіозапису та зняти весь одяг для перевірки наявності екстремістських татуювань.

Тоді під будівлею ІТТ затримали 32 людини, у тому числі й Сейдалієва. 7 грудня закінчився перший 14-денний строк його арешту, однак тоді координатора "Кримської солідарності" не відпустили. На нього склали адміністративні протоколи за статтями пропаганду та демонстрацію "екстремістської символіки" та за поширення і виробництво "екстремістських матеріалів", а 8 грудня так званий "Кіровський районний суд" призначив йому ще 10 діб арешту.