Стрілянина під Осло – далеко не перший теракт у сучасній Скандинавії

30 Липня 2011, 22:22

Так, 11 грудня 2010 року у столиці Швеції на вулиці Улофа Пальме на перехресті жвавих вулиць, заповнених сотнями охоплених «передріздвяної лихоманкою» людей, вибухнув автомобіль. Трохи пізніше неподалік пролунав ще один вибух. Тоді одна людина загинула і двоє були поранені.

Як з'ясувалося, автомобілі підірвав терорист-смертник, який був уродженцем Іраку. За п'ять хвилин до подій агентство новин та поліція отримали звуковий лист з погрозами на адресу всього шведського народу і солдатів у Афганістані. «Тепер ваші сини, дочки і брати будуть вмирати так само, як вмирають наші дочки, сестри і брати, – заявив невідомий. – Наші акції будуть говорити самі за себе, поки ви не припините війну проти ісламу та знущання над пророком» .

Крім того, автори погроз повідомили, що силові акції будуть продовжуватися «до тих пір, поки ви не припините свою війну проти ісламу», а також зажадали припинити підтримку шведського карикатуриста Ларса Вілкса, який намалював карикатури на пророка Мухаммеда.

За рік до цього, 31 грудня 2009 року у фінському місті Еспоо албанець родом з Косова Ібрагім Шкупол у торгівельному центрі застрелив п'ятьох людей, а потім наклав на себе руки. Він застрелив двох жінок і трьох чоловків через те, що його подруга кинула його після 18 років стосунків. Першою Шкупол убив подругу, яка домоглася, щоб йому заборонили наближатися до неї, оскільки албанець неодноразово погрожував її убити. Проте, Шкупол продовжував переслідувати її і її родичів. Усі жертви працювали в універмазі і були добре знайомі з колишньою подругою вбивці. За свідченням очевидців, злочинець заздалегідь намітив жертви, вбивав їх холоднокровно з пістолета калібру 9 мм.

Масові розстріли у навчальних закладах країн Скандинавії також нерідкі.

Так, 23 вересня 2008 року у фінському місті Каухайокі 20-річний студент місцевого коледжу відкрив стрільбу у своєму навчальному закладі. Коли поліція почала евакуацію учнів з будівлі, вони повідомили, що злочинець покінчив життя самогубством. За даними фінської поліції, убито щонайменше 9 чоловік.

Злочинець почав стріляти близько 11 годин за місцевим часом, коли студенти писали екзаменаційну роботу. Він увійшов до будівлі школи з великою сумкою в руках, і через деякий час почулася стрільба. У цьому коледжі навчається близько 200 студентів у віці від 16 років.

Роком раніше, 7 листопада 2007 року, 18-річний Пекка-Ерік Аувінен влаштував стрілянину у своїй школі у місті Туусула в Фіналяндії. Вранці хлопець зайшов у свій ліцей з пістолетом 22-го калібру і п'ятнадцятьма десятизарядними магазинами до нього. Аувінен відкрив вогонь по учнях, що стояли на першому поверсі. Убивши і поранивши декілька чоловік він попрямував на другий поверх, де розстріляв директора і шкільну медсестру, а також ще декількох учнів. Він ще деякий час ходив по коридорах і закликав учнів зруйнувати школу. Після недовгих переговорів з поліцією Аувінен попрямував в чоловічий туалет, де вистрілив собі в голову. В результаті стрільби загинуло 9 людей, включаючи нападника, ще 12 отримали поранення. Всього хлопець здійснив 106 пострілів. Відмітимо,  що напередодні стрільби хлопець виклав у Інтернет попередження про заплановану ним у школі стрілянину.

Як відомо, найбільш резонансним злочином у скандинавських країнах стало убивство  прем’єр-міністра Швеції Улофа Пальме 28 лютого 1986 року на центральній вулиці Стокгольма. Того дня Пальме з дружиною гуляли вулицями міста, на одній з яких до подружжя підійшов самотній чоловік і двічі вистрілив з револьвера марки «Сміт-Вессон». Це вбивство досі не розкрите і є однією з найбільших загадок сучасної Швеції.

Існує багато версій смерті прем'єра – операція спецслужб; змова правих екстремістів; версія, що Улофа Пальме застрелили помилково, переплутавши з великим наркоторговцем Сігге Седергреном тощо. У грудні 1988 року за звинуваченням у вбивстві Пальме навіть був заарештований Крістер Петтерссон – неурівноважена людина без певних занять, помічена у вживанні наркотиків. Він пообіцяв своєму другу помститися за його повторне ув'язнення так, що це увійде до історії. При цьому обидва ненавиділи Пальме. Дружина Пальме упізнала Петтерссона. Суд визнав його винним у вбивстві і засудив до довічного ув'язнення. Проте касаційний суд в 1989 році відмінив вирок за недостатністю доказів.

Нагадаємо, 22 липня в Осло біля урядових будівель пролунав потужний вибух. Згодом стало відомо, що невідомий відкрив стрілянину у молодіжному таборі на острові поблизу Осло. Загалом, за уточненими даними загинуло 76 осіб.

У зв’язку з терактами арештовано 32-річного Андеша Берінґа Брейвіка. Його обвинувачують в організації вибуху та збройному нападі на молодіжний табір. 

Брейвік зізнався у скоєному і заявив, що має намір детально розповісти про мотиви своїх дій у суді.