Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг не виключив застосування статті 5 статуту НАТО у разі кібератак з боку Росії. Про це йдеться в інтерв'ю виданню Axios.
Так, на питання чи можуть країни Альянсу прийняти рішення щодо застосування статті 5 про колективну оборону у разі кібреатак на союзників з боку Москви генсек відповів: "Не автоматично. Це залежить від характеру кібератаки".
Водночас за його словами, ще кілька років тому НАТО ухвалило рішення, що допускає застосування статті 5 статуту у разі серйозних кібератак.
"Це стосується не тільки атак із застосуванням звичайних озброєнь, а й кібератак. Ми ніколи не будемо конкретними щодо того, коли ми запускаємо статтю 5", – пояснив він, додавши, що "важливим є те, що ми чітко заявили про можливість у разі потреби застосування статті 5, і що, одночасно, ми зміцнюємо нашу кібероборону ".
Стаття 5 статуту НАТО передбачає, що "збройний напад на одну або кілька з них (держав Альянсу, – Ред.) у Європі чи Північній Америці вважатиметься нападом на них усі: і відповідно… кожна з них… надасть допомогу тій стороні або сторонам, які зазнали нападу… включно із застосуванням збройної сили".
Раніше стало відомо, що за ініціативою Литви країни ЄС підписали протокол про наміри створювати сили швидкого кібернетичного реагування. Зазначається, що документ підписали в Люксембурзі міністри оборони Литви, Естонії, Хорватії, Нідерландів та Румунії. Зокрема, Франція, Іспанія, Польща і Фінляндія долучаться до ініціативи пізніше.