Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що посилення конкуренції між великими державами, такими як Росія, США та Китай, є однією з трьох основних проблем, з якими стикається альянс і його союзники.
"Дозвольте мені зупинитися на трьох основних проблемах, з якими стикаються і Нова Зеландія, і НАТО, союзники по НАТО. Перша – це посилення конкуренції між великими державами, суперництво великих держав", – сказав Столтенберг під час виступу в Новій Зеландії.
За його словами, саме "зростання конкуренції великих держав підриває базований на правилах порядок, повагу до міжнародних договорів і зобов'язань".
Зокрема, зазначив він, її наслідком стало те, що 2 серпня припинив своє існування Договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД).
"Цей договір припинив своє існування у п'ятницю (…), тому що Росія порушувала договір уже кілька років. Вони розгорнули нові ракети; щось під назвою SSC-8, які є ракетами середньої дальності, здатними досягти європейських міст протягом кількох хвилин. (…) Отже, зростання конкуренції великих держав, більш напориста Росія, чинить тиск на порядок, що базується на правилах, і останнім прикладом є ліквідація договору про РСМД", – додав Столтенберг.
Як приклад наслідків конкуренції наддержав він також навів "незаконну анексію Криму" та "посилення російської присутності" в Сирії, а також "спроби Росії втрутитися і підірвати довіру до демократичних інститутів у низці країн НАТО та в інших країнах".
Крім того, генсек НАТО відзначив видиме збільшення ролі Китаю.
"Роль і вплив Китаю – ще одна ознака посилення глобальної конкуренції за владу", – наголосив він.
"Дві різні світові держави, Китай і Росія, вони становлять виклики для всіх нас, і для союзників по НАТО, і для Нової Зеландії та багатьох інших країн", – уточнив Столтенберг.
Серед інших загроз генсек НАТО назвав тероризм і кібертехнології.
"Ми живемо у світі, який більш непередбачуваний, де виклики безпеці дедалі більше інтегровані, де складніше говорити про регіональні виклики, вони стають більш глобальними, тому нас усіх це так чи інакше стосується. І в невизначені та непередбачувані часи, з глобальними викликами, ми маємо будувати багатосторонні інститути, сильне міжнародне співробітництво, як ООН, як Європейський Союз, як НАТО (…) Створення інститутів – це найкращий спосіб упоратися з усією невизначеністю і непередбачуваністю, з якими ми стикаємося в нинішньому міжнародному кліматі", – уклав Столтенберг.
Нагадаємо, 2 серпня Столтенберг заявив, що всі союзники НАТО підтримали рішення Сполучених Штатів Америки офіційно вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності через невиконання пакту Росією.