Слухання між НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Газпром" щодо контракту на транзит газу розпочнуться у Стокгольмському арбітражі 21 листопада. Про це повідомив головний комерційний директор НАК Юрій Вітренко.
"Слухання по транзитному контракту починаються в понеділок", – написав він у Facebook.
Вітренко пояснив, що позиція держхолдингу в частині стягнення з російської компанії недоплати за послуги з транзиту і необхідність перегляду відповідної формули базуються на умовах, що змінилися правила на європейському ринку після прийняття третього енергопакету.
"Усі ж пам'ятають, як Газпром з великою помпезністю розповідав, що з 2009 року у відносинах з Україною він перейшов на європейські принципи контрактів на покупку газу і транзит? Підписані контракти опубліковані в інтернеті, і в них чорним по білому написано, що сторони мають право вимагати перегляду тарифу. Газпром не захотів приводити тариф у відповідність з європейськими принципами добровільно, в контракті для таких випадків якраз і передбачений Стокгольмський арбітраж", – зазначив він.
Топ-менеджер НАК нагадав, що українська сторона також домагається переведення транзитного контракту з "Нафтогазу" на виділеного оператора ГТС і надання російською компанією даних по оформленню приймання-передачі газу з метою ліквідації контролю "Газпрому" над з'єднаннями між українською та газотранспортними системами Словаччини, Румунії, Польщі та Угорщини, в тому числі для організації віртуального реверсу.
За його словами, в разі, якщо арбітраж підтвердить справедливість вимог НАК в цій комерційній суперечці між компаніями, Газпрому доведеться виплатити десятки мільярдів доларів компенсації, щорічно платити за транзит по українській території на $4 млрд більше і не перешкоджати інтеграції України в європейський ринок.
"Газпрому, Росії в цілому, партнерам Росії в Європі це не подобається? Ну вибачте, принципи є принципи, Газпром сам хотів на них перейти, і хіба тепер треба ці принципи міняти тільки через те, що вони зараз не влаштовують Росію?", – зазначив Вітренко.
"Трибунал з трьох арбітрів повинен дозволити не політичний, а юридичний спір – як інтерпретувати контракти, які норми права і як застосовувати", – додав він.
Вітренко також нагадав, що рішення арбітражу за контрактом на закупівлю газу очікується до квітня, а за контрактом на транзит газу – до червня 2017 року.
Як повідомлялося, Газпром та Нафтогаз подали взаємні позови до Стокгольмського арбітражу. Суд відмовився об'єднати ці позови.
Загальні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" в рамках позову станом на 31 липня 2016 року склали $28,3 млрд. З них за контрактом на поставку газу – $18,1 млрд, зокрема, $14,2 млрд стосуються питання цін на газ, закуплений Україною в період з 20 травня 2011 року по жовтень 2015 року. У свою чергу, вимоги по транзитному контракту склали $10,2 млрд.
Загальні зустрічні вимоги "Газпрому" до "Нафтогазу" становлять $38,7 млрд. Майже вся ця сума стосується контракту на поставку газу: $29,2 млрд – санкції за принципом "бери або плати" за 2012-2014 роки і третій квартал 2015 року; $2,2 млрд відносяться до питання спірної ціни на газ в четвертому кварталі 2013 року і другому – 2014 року. Вимоги російської компанії по транзитному контракту складають загалом $6 млн і стосуються 5 млн куб. м. балансуючого газу.