У ФРН переймалися «брексітом», адже після виходу Лондона з ЄС Берлін фактично залишається на провідних позиціях сам, бо Париж нині дуже слабкий. А німецьке лідерство дратує інші країни ЄС. Про це в інтерв’ю Тижню розповів Стівен Жабо, виконавчий директор Трансатлантичної академії у Вашингтоні, автор книжки «Німеччина, Росія і розквіт геоекономіки».
За його словами, таке ставлення видно й по Україні, й по ситуації з біженцями, єврозоні, домовленості з Туреччиною.
«Багато німецьких ініціатив викликали різку реакцію решти європейців. Звідси ще одне питання: чи може Європа мати лідера взагалі? Це дуже різношерстий регіон, із різними культурами, національними інтересами. Сьогодні, схоже, варіант його дальшої федералізації втрачає актуальність. Наступне десятиліття буде періодом великої невизначеності для континенту. До речі, тут дуже важливо, щоб вижила і здобула успіх Україна. У протилежному випадку матимемо зовсім іншу, ніж тепер, і дуже небезпечну Європу», – пише він.
За словами Жабо, на сьогодні його дуже непокоять німецько-польські відносини: вони були вкрай важливим елементом єдності Заходу щодо російської політики впродовж останніх років. Якщо поляки триматимуться більш антинімецького курсу, це серйозно загрожуватиме солідарності в питанні Росії.
Але загалом, зауважує директор Трансатлантичної академії у Вашингтоні, Німеччина є центральною європейською потугою. Тому їй доведеться вибудовувати з партнерами конструктивний діалог. ФРН може не подобатися те, що відбувається в Польщі або ж Угорщині, але зрештою вона, певно, знайде якийсь спосіб співпраці з ними. Німці просто не можуть отримати вороже настроєну Східну Європу на кордонах. Хоча дійти порозуміння буде непросто.
«Тут повертаємося до питання німецького лідерства: якщо Берлін у цій ролі стає надто сильним, нервувати починають не тільки греки, а й поляки, угорці. Тож Німеччині треба вести тонку гру: вибудовувати власне лідерство саме в європейському контексті», – наголосив він.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»