Розлогі родючі степи півночі Казахстану нагадують Північну Дакоту. Клімат теж схожий – ідеальний для розведення худоби на м’ясо. До того ж звідси недалеко до Росії, де на ринку раптово виник голод.
Задовго до початку серпня, коли російський уряд заборонив імпорт продуктів із Північної Америки та Європи, влада Казахстану намагалася диверсифікувати свою економіку, залежну від нафти і газу. З 2010-го в межах п’ятирічної програми вартістю $1 млрд держава доправила літаками вже 50 тис. голів великої рогатої худоби порід блек-ангус і герефорд (а також чимало порцій замороженого сімені) з Австралії, Канади та США.
«Стейк тут усе ще вважається дорогим задоволенням, але ринок зростає», – розповідає Бейбіт Єрубаєв, директор (з американським дипломом) компанії Kazbeef, в активах якої $50 млн позик за низькою відсотковою ставкою і 2 тис. км² орендних земель. Єрубаєв уже має 9 тис. голів худоби і продає стейки власного виробництва в Астані удвічі дешевше, ніж коштує імпортна аргентинська вирізка.
Kazbeef – чудова ілюстрація того, як працює капіталізм в авторитарному Казахстані. За версією чиновників, геніальна ідея створення високоефективної м’ясної галузі належить Нурсултану Назарбаєву. Державні підприємства, які задовольняють президентські забаганки, отримують пільгове фінансування. Але планування радянського зразка загрожує все розвалити згори донизу. Єрубаєв мусив переписувати бізнес-план, який йому дістався разом із позикою.
Читайте також: Вони працюють
Для процвітання висококласного бренда 17-мільйонного населення Казахстану недостатньо. Єрубаєв каже, що великі ринки – це Росія і Китай. У 2013 році казахстанські скотарі експортували до Росії 300 т першосортної яловичини. Зараз, після запровадження ембарго, чиновники сподіваються, що ці показники можна буде ще підняти, а також експорт баранини, свинини, овочів і баштанних.
Проте різке нарощування експорту, не виключено, спричинить збльшення інфляції через підняття цін на вітчизняні продукти. Членство Казахстану в торговельному союзі під керівництвом Росії – палиця на два кінці. Скасування митних перепон із Росією та Білоруссю полегшило доступ до ринків у цій групі, яка в січні стане Євразійським союзом. Але багато казахстанських чиновників у приватних розмовах побоюються пов’язувати майбутнє своєї країни з РФ, яка опинилася в ізоляції. Утім, для таких підприємців, як Єрубаєв, Митний союз – великий плюс, а заборона на імпортні продукти – подарунок долі. «Тепер саме час розвернутися», – переконаний бізнесмен.
© 2014 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved