Станіслав Козлюк: Через відсутність контролю в зоні АТО активізувалися чорні археологи

11 Березня 2016, 09:51

Для розташованих на сході України історичних пам’яток крім війни є ще одна велика небезпека: діяльність чорних археологів, які активізувалися через відсутність контролю в зоні проведення антитерористичної операції. Про це у свіжому номері «Тижня» пише журналіст Станіслав Козлюк, посилаючись на Науково-дослідний інститут пам’яткознавчих досліджень.

При цьому, за його словами, чорні археологи активізувалися як із українського боку, так і з боку сепаратистів.

«Учені зауважують, що від початку бойових дій в інтернеті на аукціонах побільшало археологічних знахідок. Це і речі побуту, і зброя, і прикраси. Проте точно встановити, звідки саме вони взялися, складно. Хіба що сам продавець чесно зізнається в походженні свого товару. Інтернет-аукціони ніхто не моніторить. А якби й моніторили, то багато запитань щодо механізму покарання порушників. Хто це робитиме і яким чином», — пише журналіст.

У матеріалі йдеться, що охороною об’єктів мала б займатися місцева влада. Точніше, управління культури при обласній адміністрації. Утім, учені не знають, чи працюють ці органи сьогодні на підконтрольних Україні територіях. Крім того, наголошують археологи, за два роки війни не було ратифіковано жодного документа про охорону культурної спадщини під час бойових дій.

У НДІ скаржаться, що в Україні немає законодавчої бази для цього. Навіть в останньому законопроекті на сайті Мінкульту жодного слова про охорону культурних пам’яток в умовах війни.

Спеціалісти вважають, що допомогти б із вирішенням цієї проблеми могла організація «Блакитний щит». Але через брак законодавства її робота на українських територіях може бути ускладнена.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»