Боротьба за контроль над Сирією триває. Кількість жертв вже настільки висока, а ситуація настільки хаотична, що ООН від початку місяця припинила їх рахувати. Але ООН не може нічого зробити через вето, яке наклали на її рішення члени Ради безпеки Китай та Росія.
У Сирії триває обстріл урядовими силами міста Гомс – центру протестів проти режиму президента Башара Ассада, які розпочалися у країні в березні минулого року. За даними сирійських опозиціонерів, за останню добу у Гомсі загинуло понад 30 осіб. Війська Ассада вдаються до ракетних і мінометних бомбардувань. Урядові війська ввійшли у Гомс 4- лютого – для, як стверджує Дамаск, «знищення терористичних груп» та «відновлення безпеки». Напередодні комісар ООН із прав людини закликала міжнародну спільноту вжити заходів для припинення «розправи» над цивільними у Сирії.
Виходячи з ситуації, Державний департамент США шукає шляхи допомогти сирійському населенню. «Ми плануємо вдатися до кроків за межами юрисдикції ООН для того, аби посилити та поширити тиск міжнародної громадськості на Ассада», – заявила речник Держдепу Вікторія Нуланд.
Німеччина також пітримає ці намагання. «Санкції в Європі будуть посилені. Ми створимо контактну групу для переговорів з демократичною частиною Сирії», – пообіцяв міністр закордонних справ Німеччини Ґвідо Вестервелле.
А прем’єр-міністр Туреччини Таїп Ердоґан каже, що вони працюють над відновленням миру та стабільності в Сирії: «Ми використовуємо кожну дипломатичну можливість, аби зосередити увагу міжнародної громадськості на Сирії. Ми збираємося почати нову ініціативу за участі тих країн, які стоять на боці сирійського народу, а не сирійського уряду».
У той же час президент Ассад має власних друзів – Іран, Росію та Китай. Експерт Інституту Катона Малу Іносент каже, що Тегеран сприймає боротьбу навколо Сирії як загрозу власним інтересам: «Регіон розділений не лише за геополітичними, а і релігійними ознаками. І Іран бачить, що як тільки режим Аль Ассада паде, він втратить союзника».
Ерін Снайп, заступник держсекретаря з близькосхідних питань, каже, що підтримка Дамаска Іраном ставить його у програшну позицію: «Ми, міжнародне співтовариство, хочемо робити правильні дії. Близький Схід переживає кардинальні зміни. Старі режими відходять в історію. І Іран стає на бік старих режимів – режиму, який чіпляється за владу шляхом насилля».
Але чи підтримають США та інші країни-друзі Сирії повстанську Вільну армію Сирії поки що не відомо.
Нагадаємо, як повідомляв Тиждень, представники Росії та Китаю, 4 лютого, під час засідання Ради Безпеки ООН, наклали вето на резолюцію щодо Сирії.