США пам’ятають історію депортації кримських татар в 1944 році та відзначають, що Москва не припиняє переслідувати цей народ і сьогодні. Про це заявила 18 травня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні тимчасово повірена у справах Місії США при ОБСЄ Кейт Бернс.
«Сьогодні виповнюються 73-ті роковини масової депортацію понад 230 тисяч кримських татар з їхньої батьківщини за наказом радянської влади. Майже половина з них, переважно жінки, діти й люди похилого віку, загинули між 1944 і 1947 роками», – зауважила очільниця американської делегації.
- Дивіться фоторепортаж: Жалобний мітинг на роковини депортації кримських татар
Історія тісно переплітається з сьогоднішнім днем, коли російський уряд продовжує свою кампанію насильства і переслідувань у Криму, наголосила Кейт Бернс. Американський дипломат вказала, що досі надходять повідомлення про вбивства, зникнення, тюремне ув'язнення й тортури тих у Криму, хто наважується говорити правду про окупацію Росією території України. Вона також нагадала, що близько 20 тисяч кримських татар були вимушені залишити Крим з початку окупації.
Як відомо, 18 травня в Україні вшановують як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня 1944 року сталінський режим розпочав масову депортацію із Криму близько 200 тисяч корінних мешканців. Майже половина кримських татар загинула в дорозі чи на місцях вигнання. Після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу.