США мають розглядати військову допомогу Україні як інвестицію. Яку зброю союзникам варто надати Києву – аналіз FDD

5 Травня 2023, 17:51

Україна досі стикається з проблемами у ключових питаннях озброєння. США та їхні союзники можуть усунути принаймні деякі, якщо виявлять достатню політичну волю. Про це пише у докладному аналізі ситуації заступник директора російської програми аналітичного центру FDD (Фундація захисту демократій) Джон Харді.

«Ця додаткова допомога буде не благодійністю, а розумною інвестицією в національні інтереси США. Виснажуючи російські сили, українські партнери Америки зменшують безпосередню загрозу для альянсу НАТО. Підтримка України також посилює стримування Китаю та інших авторитарних держав, які планують військові дії проти своїх менших сусідів», – пояснює своє бачення Харді.

Бойові броньовані машини

Українським військовим знадобиться велика кількість ББМ під час майбутнього контрнаступу. Без достатньої кількості бронетехніки вони зазнають вищих втрат, навіть якщо контрнаступ виявиться успішним.

Харді пише, що за повідомленнями медіа, Київ формує три нові армійські корпуси (йдеться про чисельність складу. Це від 60 до 135 тисяч осіб, за нормами армії СШАРед.), у кожному з яких буде по шість маневрових бригад, плюс підрозділи підтримки. Нові бригади включають кілька тисяч військових кожна. Також Україна розширює наявні підрозділи до дев’яти штурмових бригад Нацгвардії, тож принаймні деякі з них мали б містити механізовані підрозділи.

Читайте також: Юрій Сиротюк: «Цю війну виграють не “Леопарди”, не F-16, її виграють люди. Ті люди, які виявляться стійкішими»

За підрахунками фахівця, українському війську треба щонайменше 120 БМП/БТР і 40 танків на бригаду. Таким чином, щоби повністю укомплектувати 18 маневрових бригад, Україні знадобиться щонайменше 2 160 БМП/БТР та 720 танків.

Харді зазначає, навіть якщо обіцяна підтримка танками від  Данії, Нідерландів, США та Німеччини зможе прибути лише через кілька тижнів після початку контрнаступу, вони все одно будуть корисними.

Пріоритет на БТР та БМП

Аналітик наголошує на важливості постачань БМП і БТР західного виробництва, таких як Bradley і Stryker.

Українські війська стикаються з нестачею БМП при тому, що багато механізованих піхотних батальйонів, у тому числі в новосформованих бригадах, принаймні частково покладаються на БТР без потужних систем підтримки вогнем (IMV), замість дефіцитних з такими системами (IFV та APC).

«Постачання додаткових західних БМП і БТР забезпечить цим підрозділам кращий захист і вогневу міць. Це також дозволило б Києву зарезервувати більше західних швидких машин піхоти (IMV) для високомобільних підрозділів (розвідувальних, спеціальних операцій, протитанкових тощо), які зараз оснащені цивільною технікою», – йдеться в аналізі.

Серед танків пріоритет на Leopard 2

Leopard 2 німецького виробництва відносно простий в експлуатації, постачанні та обслуговуванні, а також має наявне виробництво боєприпасів та запасних частин. Загалом союзники США в НАТО мають понад 2000 танків Leopard 2, тому Харді вважає їх найкращим варіантом для України.

Читайте також: Як Україна вчиться вести війну шостого покоління

Фахівець вважає, що сьогодні будь-які попередні домовленості мають змінювати на користь постачання техніки в Україну. У січні німецькі медіа повідомляли, що Берлін матиме близько 29 Leopard 2 для передачі Словаччині та Чехії до цієї весни, аби замінити танки, надіслані в Україну. США та Німеччина мають спонукати Братиславу та Прагу дозволити Берліну відкласти постачання та перенаправити ці Leopard 2 в Україну. Крім того, Греція та Туреччина мають понад 300 різних типів Leopard 2, але ще не передали жодного з них Україні.

Протиповітряна оборона

На думку Харді, задоволення запитів Києва на західні винищувачі на кшталт F-16, які необхідні у середньо та довгостроковій перспективі, не розв’яже проблему протиповітряної оборони України на зараз. Навчання українських пілотів займе щонайменше від 6 до 12 місяців навіть за прискорених термінів. А навчитися обслуговувати ці літаки вийде за ще довший проміжок. Тобто західним підрядникам доведеться виконувати цю роль у проміжний час.

США найімовірніше відмовляться ділитися чимось новішим за F-16 у модифікації Block 30 через побоювання, що передові технології потраплять в руки Росії (і Китаю). Тому Харді вважає, що Вашингтон, ймовірно, надішле до України керовані ракети середньої дальності повітря-повітря (AMRAAM), старші за версію C5.

Читайте також: Західна преса про нове озброєння: «Скоротіть війну. Надішліть Україні 60 HIMARS»

«Найактуальнішим завданням є поповнення українських запасів систем ППО та перехоплювачів радянського виробництва. На жаль, варіанти тут обмежені… Принаймні, США можуть попросити країни, які не хочуть відмовлятися від цілих систем, натомість пожертвувати будь-які запасні перехоплювачі, якими можна стріляти з наявних систем України», – пише дослідник.

ATACMS

Тактична балістична ракета (ATACMS) дозволить Україні вражати важливі російські військові цілі, такі як ключові вузли матеріально-технічного забезпечення, командні пункти та авіабази, далеко за межами дальності її поточної реактивної артилерії, стверджує Харді. Навіть невелика кількість цих ракет може знизити здатність Росії протистояти просуванню українського війська.

Попри ефективність, США відмовляються надавати ракети Україні, хоча Харді називає аргументи адміністрації президента Байдена сумнівними. Таким чином Вашингтон збільшує ймовірність, що війна перетвориться у тривалий конфлікт на виснаження.

(Критики політики адміністрації Білого дому, яка на їхню думку, веде до затягування війни, говорять ще з вересня торік. Постачання ATACMS один із ключових прикладів на підтвердження подібних аргументів, – Ред.)

Артилерійські боєприпаси

Вашингтон може зробити два кроки, щоб допомогти заповнити прогалину в артилерійських припасах, вважає Джон Харді. По-перше, адміністрація Байдена повинна надати Україні касетні боєприпаси, зокрема вдосконалені снаряди DPICM. По-друге, Пентагон повинен переглянути вимоги США щодо потенційної війни з Росією, тим самим вивільнивши додаткову допомогу для Києва.

Як зазначив у лютому генсекретар НАТО Єнс Столтенберг, Україна витрачає артилерійські снаряди набагато швидше, ніж Захід може їх виготовляти. Згідно з аналізом Харді, «снарядний голод», ймовірно, збережеться і може посилитися в середньостроковій перспективі.

DPICM для України

«У Вашингтона є великий запас артилерійських боєприпасів, які він ще не використав: DPICM. Ефективний як проти піхоти, так і проти бронетехніки, DPICM є типом боєголовки, яка розривається на частини та випускає менші вибухові суббоєприпаси або бомби, що збільшує летальність. Як повідомляється, Сполучені Штати володіють майже 3 млн DPICM», – пише в дослідженні Харді.

Через касетні боєприпаси тривають суперечки, бо деякі з їхніх суббоєприпасів часто не детонують і залишаються нерозірваними. Це може завдати шкоди цивільним.

Читайте також: Мовою цифр. Хто та скільки озброєння передає Україні

США, Україна та Росія не приєдналися до Конвенції про касетні боєприпаси, прийнятої 2008 року, яка забороняє сторонам використовувати, виробляти, накопичувати або передавати цю зброю. Харді зауважує, що Польща та Румунія, через територію яких Вашингтон міг би постачати DPICM в Україну, також не підтримали Конвенції.

«І Росія, і Україна вже використовували касетні боєприпаси у війні, тому надання Києву DPICM не стане новим кроком з нормативної точки зору. Ці боєприпаси, ймовірно, будуть особливо ефективні проти важких піхотних штурмових підрозділів, які Росія використовувала для наступу в Бахмуті», – пише фахівець.

Оновлення вимог Пентагону щодо боєприпасів

Військові та оборонні чиновники США неодноразово вказували на вимоги до боєприпасів для потенційної війни з Росією, стверджуючи, що Вашингтон не може дозволити собі надавати певні боєприпаси Києву. Офіційні особи Пентагону вперше запропонували це виправдання щодо ATACMS, але пізніше навели подібні аргументи щодо 155-мм артилерійських боєприпасів. Настав час переглянути ці вимоги, вважає дослідник. Можливе провокування ескалації він називає малоймовірним. Особливо, якщо Київ зменшить ефективність російських військових можливостей через використання цієї зброї.

«Хоча теоретично Кремль все ще може здійснити відносно невелике вторгнення проти НАТО в Східній Європі, російські війська деякий час не представлятимуть такої ж звичайної загрози. Щобільше, кожен російський танк або артилерійська установка, знищена подарованим США снарядом, є тим, з чим американським або союзним силам не доведеться стикатися в потенційній війні з Москвою», – зауважує Джон Харді.