США хочуть вивезти з Туреччини ядерну зброю – NYT

15 Жовтня 2019, 12:43

Представники Держдепартаменту і міністерства енергетики США обговорювали можливість вивезення близько 50 одиниць тактичної ядерної зброї з американської авіабази Інджирлік у Туреччині. Про це у понеділок, 14 жовтня, повідомили два американські високопосадовці виданню The New York Times.

 

«Представники Держдепартаменту та міністерства енергетики негласно переглядали плани вивезення приблизно 50 одиниць тактичної ядерної зброї, які США тривалий час зберігали під американським контролем на авіабазі Інджирлік у Туреччині, приблизно за 250 миль від сирійського кордону», – йдеться у повідомленні.

 

За словами одного з чиновників, вивезення зброї де-факто буде кінцем американо-турецького співробітництва.

 

«Я думаю, це вперше, коли країна з ядерною зброєю США буквально обстрілювала артилерією американські сили», – написав минулого тижня Джеффрі Льюїс з некомерційної організації James Martin Center, що вивчає питання нерозповсюдження.

 

Нагадаємо, 4 вересня 2019 року президент Туреччини Таїп Ердоган заявив, що державам з ядерною зброєю неприпустимо забороняти Анкарі мати власні ракети з ядерними боєголовками.

 

5 жовтня Ердоган оголосив про початок наступальної операції проти курдів на півночі Сирії за участі сухопутних військ та авіації. Туреччина хоче збройним шляхом знищити сирійське курдське формування SDF (Сирійські демократичні сили), членів якого вона вважає терористами, та відкинути їх подалі від кордону з Туреччиною.

 

США ведуть переговори з турецькою стороною щодо забезпечення безпеки на півночі Сирії.

 

6 жовтня Білий дім заявив, що США не братимуть участі в боротьбі проти турецької військової операції проти підтримуваних Вашингтоном курдів.

 

9 жовтня поблизу турецького кордону, у північно-східному сирійському місті Рас-ель-Айн, утримуваному SDF, сталася низка вибухів. У SDF заявили, що турецькі військові літаки завдали удару по їхньому регіону на північному сході.

 

Також 9 жовтня курдський автономний уряд оголосив триденну загальну мобілізацію.

 

9 жовтня Ердоган заявив, що Туреччина розпочала військову операцію Peace Spring проти курдських сил.

 

12 жовтня з території Сирії здійснили атаку на Туреччину. 

 

Того ж дня Німеччина вирішила припинити постачання зброї до Туреччини через її агресію проти сирійських курдів. 

 

13 жовтня адміністрація курдів домовилася з сирійським урядом про розміщення урядової сирійської армії вздовж кордону з Туреччиною.

 

14 жовтня США ввели санкції проти турецьких відомств та низки високопосадовців. Також у США хочуть підвищити мита на турецьку сталь до 50%, тобто до травневого рівня (тоді США вдвічі знизили мита на турецьку сталь до 25%), та припинити переговори під егідою Міністерства торгівлі щодо торговельної угоди з Туреччиною на суму 100 млрд доларів.