США і РФ висунули на Радбезі ООН нові умови щодо перемир’я в Сирії

21 Вересня 2016, 23:59

США і Росія висунули свої умови для відновлення перемир'я в Сирії. Про це йшлося у середу, 21 вересня, на екстренному засіданні Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй щодо ситуації в Сирії.

Зокрема, Державний секретар США Джон Керрі наголосив, що зусилля, покладені для того, щоб встановити мир в цій країні, можуть бути врятовані лише у тому разі, якщо Москва візьме на себе відповідальність за нещодавні авіаудари, зокрема, по колоні гуманітарного конвою ООН під Алеппо та по польовому шпиталю. Держсекретар США наголосив, що лише сирійська і російська авіація були активні цього дня на півночі Сирії.

«Я переконаний, що для відновлення довіри до (мирного –  Ред.) процесу ми повинні негайно приземлити усю авіацію, яка літає у ключових регіонах. Це призведе до ескалації ситуації і дасть можливість безперешкодно доставляти гуманітарну допомогу», – зазначив Керрі, додавши, що у такому разі з'явиться шанс відновити довіру до мирного процесу.

Також він закликав усі країни припинити підтримувати будь-яку сторону конфлікту, яка намагається саботувати угоду про перемир'я.

Пропозиції Росії

У свою чергу, глава МЗС Росії Сєргєй Лавров під час засідання назвав атаку на гумконвой ООН біля Алеппо провокацією, яку слід ретельно розслідувати. Крім того, він закликав розширити список терористичних організацій, які діють у Сирії, і на які не мають поширюватись умови перемир'я. До їхнього переліку Лавров запропонував додати угрупування «Ахрар аш-Шам» і «Джейш аль-Іслам».

Також, на переконання глави МЗС РФ, для відновлення режиму припинення вогню у Сирії необхідно, щоб усі країни, які входять до Міжнародної групи підтримки Сирії (МГПС), дали гарантії дотримання перемир'я. «Потрібно, щоб усі без винятку члени МГПС дійсно серйозно сформулювали гарантії того, що вони забезпечать виконання тими загонами «на землі», на які вони мають вплив, всіх умов режиму припинення бойових дій», – сказав він, додавши, що «реанімація перемир'я» можлива лише у разі синхронних кроків усіх сторін, і що «односторонніх пауз більше не буде».

Майже одночасно із виступом Лаврова у Радбезі ООН міноборони РФ заявило, що має дані, згідно з якими у момент, коли «загорівся» гумконвой ООН під Алеппо, над ним нібито перебував американський ударний безпілотник.

Читайте також: Держсекретар США поставив під сумнів версію Росії щодо атаки на гумконвой ООН у Сирії

Механізм від Франції

Під час засідання Радбезу ООН глава МЗС Франції Жан-Марк Еро запропонував новий механізм спостереження за виконанням умов перемир'я, про яке 12 вересня домовилися Росія і США. «Я запропонував новий механізм моніторингу та представив його всім членам Ради Безпеки», – повідомив він.

Еро зазначив, що цей механізм «дасть можливість обмінюватися оцінками випадків порушення перемир'я і перешкод на шляху гуманітарних поставок».

Нагадаємо, тижневе перемир'я в Сирії завершилося 19 вересня заявою сирійської армії про кінець режиму тиші. Урядові сили та опозиція поклали одне на одного відповідальність за провал перемир’я, яке супроводжувалося постійними порушеннями.

У перші години після завершення перемир'я 19 вересня внаслідок ударів по гуманітарному конвою ООН під Алеппо загинуло близько 20 осіб. Активісти вважають, що йдеться про авіаудари сирійської або російської авіації. В Дамаску та в Москві це заперечують.

Нагадаємо, 19 вересня спільний з Червоним півмісяцем конвой ООН, який доставляв гуманітарну допомогу для 78 тисяч осіб у важкодоступному місті Урм аль-Кубра, потрапив під обстріл. В результаті були знищені 18 вантажівок з 31, які прямували в Алеппо. 20 людей загинули. Відправлення всіх гуманітарних конвоїв в Сирію припинили. Згодом в ООН заявили, що, якщо авіаудар по гуманітарній колоні в районі сирійського міста Алеппо був навмисним, то це рівносильно військовому злочину.

Заступник радника президента США з національної безпеки Бен Родс заявив, що відповідальність за авіаудар по автоколоні ООН в Сирії несе Росія. 

21 вересня в ООН заявили, що готові відновити відправлення гуманітарних конвоїв до Сирії.