На фото: Юрій Білонога
Королева спорту – легка атлетика – пані примхлива й непрогнозована, тому ж і цікава надзвичайно. Скажімо, Сергій Бубка потрапив у історію як олімпійський невдаха. Шестиразовий чемпіон світу, 35-разовий рекордсмен світу (за цим показником не переможений і дотепер), тріумфатор світових першостей із 1983 по 1997 роки виграв тільки одні Ігри – в Сеулі-1988.
В Атланті, де вперше виступала збірна незалежної України, «золото» в потрійному стрибкові виборола Інеса Кравець. А наступної медалі найвищого ґатунку прихильники вітчизняної легкої атлетики чекали довгих вісім років. Із Сіднея 2000-го на батьківщину повернулися з бронзовим «щитом» лише Олена Говорова (потрійний стрибок) і Роман Щуренко (стрибки в довжину).
Спортивна фортуна посміхнулася Юрієві Білоногу в Афінах-2004 – «золото» в штовханні ядра. Срібну нагороду на землі еллінів завоювала Олена Красовська (стометрівка з бар’єрами), бронзові – Тетяна Терещук-Антипова (біг на 400 метрів із бар’єрами) та Вікторія Стьопіна (стрибки у висоту).
Всі українські призери готуються й до Пекіна. Та важко передбачити, чи до снаги їм повторити свої афінські досягнення. Тетяна та Олена працюють за індивідуальними графіками й цього року не стартували на легкоатлетичній доріжці. Юрій протягом олімпійського циклу своїми результатами нічого не обіцяв. А Віта наразі навіть не виконала олімпійський норматив. Найбільші шанси на перемогу – у віце-чемпіонки світу Людмили Блонської (семиборство). Нагадаємо, що до цієї дисципліни належать штовхання ядра, метання списа, стрибки у висоту та довжину, біг із бар’єрами на 100 метрів і біг на 200 і 800 метрів. Річ у тім, що головна конкурентка броварчанки, олімпійська чемпіонка та чемпіонка світу шведка Кароліна Клюфт, уже оголосила, що зосередиться виключно на стрибках у довжину. А наша Люда – справжній боєць: у березні цього року на чемпіонаті світу в Валенсії під час бігу Блонській стало погано, та вона, в прямому сенсі цього слова, дійшла до фінішу, де вже просто впала. Спортсменка обіцяла врахувати промахи в підготовці й відновитися до Олімпіади.
Ще одна наша надія, бігун Іван Гешко (1500 метрів), – чи не єдиний європеєць, який на цій дистанції може конкуруватиз представниками африканського континенту. Наразі він капітан нашої збірної. Капітанську перев’язь цієї зими йому передав Роман Вірастюк – старший брат «богатиря» Василя Вірастюка.
Здатні нас приємно здивувати дво-разовий чемпіон Європи в стрибках у довжину Олексій Лукашевич, семиразовий чемпіон континенту з кросу Сергій Лебідь (він планує пробігти 5000 чи 10 000 метрів), Ольга Саладуха та Віта Паламар (обидві – потрійний стрибок). Спробують довести, що вони гідні слави Сергія Бубки, стрибуни з жердиною Денис Юрченко та Максим Мазурик. Зробити сюрприз можуть Тетяна Петлюк (800 метрів), Олена Антонова (диск) та Ірина Секачова (молот). А також ще дюжина перспективних українських легкоатлетів. Якими виявляться ці перспективи, побачимо вже за два місяці.