Спротив ринку

ut.net.ua
21 Листопада 2008, 00:00

 

 
 
Валютні ринки України продовжує штормити, особливо готівковий. Фактично більшість обмінних пунктів лише скуповують валюту, суттєво обмеживши її продаж. Для тих громадян, хто повинен гасити валютні кредити, банки застосовують сталу схему: ви у нього купуєте валюту й тут-таки її віддаєте за кредит, навіть не потримавши в руках. Ця ситуація почала тиснути на ринок і він відреагував падінням реального готівкового курсу національної валюти майже до 6 грн за долар. На вулицях знову з’явилися «міняли». Здавалося, що ця «професія» надовго зникла в нашій державі. Готівковий ринок частково пішов у тінь. НБУ опинився в складній ситуації. З одного боку, він має президентське завдання сформувати один, а не три-чотири курси валют. До того ж, треба ще якось утримати гривню від подальшого падіння. З іншого боку, валютних ресурсів у країні не так багато й підтримувати систему в стабільному стані за рахунок «низької» маржі ринок не захотів.
 
Фактично банки та обмінні пункти саботували вимогу НБУ продавати чи купувати валюту з «накруткою» не більше 1,5%. Натомість вони почали шукати варіанти стягнення комісійних відсотків із клієнтів. Проблема полягає лише в тому, що раніше той самий НБУ заборонив збір комісійних за операції з обміном валют.
 
Банкіри не дарма люди багаті й швидко знайшли вихід із ситуації. Вони запропонували брати комісійні не за операції з валютою, а за «розрахунково-касове обслуговування».
 
«Якщо у внутрішніх документах банку передбачено, що за операції по розрахунково-касовому обслуговуванню він може брати комісію, то це не є порушенням, бо це справа банку – брати комісію чи ні», – заявив перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов.
 
Інакше кажучи, така заява означає, що НБУ не почне вводити санкції проти банків, і є шанс, що готівковий ринок валют знову оживе й не буде остаточно валитися в тінь. Послаблення НБУ для банків одразу позначилися й на міжбанківському курсі валют. У вівторок вперше після двотижневого затишшя курс гривні знову опустився до 6,05 грн за долар.
 
Таким чином, ринок відкинув усі спроби НБУ втримати валютний курс нижче психологічної позначки в 6 грн за долар. Продовження цієї тактики нагадуватиме вперте просування галсом проти вітру, який усе більше набирає сили потужного шторму. На початку тижня стало відомо, що уряд очікує наступного року падіння вітчизняної валюти ще на 15–20%. В листопаді НБУ продовжував накачувати економіку грошима, надавши банкам рефінансування більше ніж на 20 млрд грн. Очевидно, що за таких песимістичних очікувань ринок спробує якнайшвидше обміняти ці гривневі мільярди на стабільніші гроші.