Естонські вчені працюють над спреєм від коронавірусу BioBlock. За словами розробників, він ефективно захищає від більшості штамів, зокрема від індійського (штаму “Дельта”) , британського (“Альфа”), південноафриканського тощо. Про це повідомив науковий директор компанії Icosagen, що займається генною інженерією, Март Устав-молодший. Розробку анонсували ще в березні поточного року. Рут Олтьєр, одна з керівниць проекту та керівниця AS Chemi-Pharm зазначила, що BioBlock може бути корисним там, де людям важко триматися на відстані один від одного: дім, ресторани, школи, спортивні тренування та змагання, робочі місця, громадський транспорт тощо.
Кандидат біологічних наук Дмитро Демаш у ексклюзивному розборі для Тижня пояснив, що за словами розробників, спрей містить нейтралізуючі антитіла проти SARS-CoV-2 з коров’ячого молозива (перше молоко після пологів – Ред.). У ссавців молозиво виділяється протягом декількох днів після пологів і містить велику кількість різних антитіл. Ідея отримання «гіперімунного молозива» використовувалась ще у 1950-х роках Альбертом Себіном під час розробки вакцин проти поліомієліту, пояснив фахівець.
“На думку розробників, спрей слід розпилювати на поверхню ротової та носової порожнини, де він може залишатися до 4 годин. Антитіла зв’язуються з S-білками на поверхні коронавірусу, перешкоджаючи його взаємодії зі здоровими клітинами людини, після чого вірус виводиться з організму”, – розповів Дмитро Демаш.
Важливим є момент із найменуванням винаходу за принципом дії, адже BioBlock підлягає під визначення «виріб медичного призначення». Це означає, що він не чинить вплив на організм людини, а перешкоджає вірусам взаємодіяти з клітинами слизових. Однак продукт містить також антитіла із молозива. Це відносить його до категорії “лікарських засобів”.
Читайте також: Україна може отримати власну вакцину проти коронавірусу
Як пояснив Дмитро Демаш, це має принципову різницю, адже при реєстрації виробів медичного призначення вимоги набагато ліберальніші і зазвичай обмежуються лише лабораторними дослідженнями (або невеликими за обсягом клінічними), що суттєво швидше і дешевше.
Наразі досліди над тваринами показують хороші результати, зокрема спрей знизив вірусне навантаження на сирійських хом’яків.” Клінічні дослідження продукту ще не проводились, хоча у найближчий час планується розпочати дослідження фармакокінетики (вивчення шляхів надходження, всмоктування на виведення лікарських засобів у організм, – Ред.) у здорових добровольців, а також дослідження серед 324 хворих на Covid-19 та здорових членів їх родин з метою визначення ефективності захисту та можливості зниження тяжкості перебігу захворювання при застосуванні спрею”, – зазначив спеціаліст.
За його словами, поки невідомо, чи позитивні наслідки матиме розробка, адже незважаючи на те, що клінічні дослідження плануються, вони можуть не довести ефективність продукту. Поки жоден із “бар’єрних” спреїв не включений до рекомендацій захисту населення від COVID-19. Тому наразі найефективнішим способом індивідуального захисту від зараження та наслідків хвороби є вакцинація.