Справи Майдану: підозрюваних у вбивствах і побиттях відпускають на волю

17 Жовтня 2014, 12:00

Звільнений підозрювальний у розстрілах Майдану

Печерський районний суд 4 і 5 квітня обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту для командира роти розформованого спецпідрозділу «Беркут» Дмитра Садовника, а також взяв під варту двох бійців цієї роти, підозрюваних у розстрілі активістів Євромайдану.

А вже 19 вересня командир «Беркуту» Дмитро Садовник був звільнений Печерським судом з-під варти і відправлений під домашній арешт. Після цього він кілька разів не з’являвся на засідання Апеляційного суду щодо своєї справи, а 3 жовтня зник.

Деякі ЗМІ із посиланням на джерела у правоохоронних органах писали, що він перебуває на території анексованого Криму.

4 жовтня суд дав дозвіл на затримання Садовника.

В неділю адвокат командира «Беркуту» заявив, що його підзахисного викрали, щоб знищити. Дружина підозрюваного Садовника написала заяву в міліцію про його викрадення.

6 жовтня Апеляційний суд Києва скасував рішення Печерського райсуду, який раніше змінив запобіжний захід Садовникові.

Відтак суддя Печерського райсуду Києва Світлана Волкова стала підозрюваною у справі про винесення нею завідомо неправосудної ухвали, що призвело до тяжких наслідків (ч.2 ст.375 КК України).

Згідно з інформацією, під час розслідування прокуратура Києва встановила, що Волкова незаконно не задовольнила клопотання про продовження терміну утримання під вартою командира «Беркуту» Дмитра Садовника.

Наразі місце перебування Садовника невідоме. У Міністерстві внутрішніх справ заявили, що не мають інформації про виїзд за Садовника. 

Раніше в ГПУ заявили, що наказ на застосування зброї до мітингувальників у Києві 20 лютого віддавав Янукович через свою Адміністрацію, МВС та СБУ.

Підозрюваний у вбивстві журналіста «Вести» на волі

19 лютого у Києві тітушки напали на журналіста газети «Вести» В’ячеслава Веремія, завдавши йому кульове поранення в груди. Цього ж дня він помер у лікарні швидкої допомоги від вогнепального поранення в живіт.

Міліція Києва порушила за цим фактом кримінальну справу.

2 квітня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою одному з фігурантів цієї справи. Це уродженець Донецької області, який останні 11 років проживав у Києві. Пізніше суд змінив запобіжний захід на домашній арешт.

15 жовтня звинувачуваного у вбивстві журналіста Веремія Шевченківський районний суд відпустив з-під домашнього арешту під особисте зобов'язання одного з фігурантів справи про вбивство журналіста газети «Вести» –  41-річного керівника охороною фірми Юрія Крисіна.

Цього дня засідання Шевченківського суду у справі Веремія, вбитого 19 лютого, пройшло в закритому режимі.

На засіданні суду в середу справа перекваліфікована за статтею КК "хуліганство, вчинене групою осіб, що супроводжувалося заподіянням тілесних ушкоджень". Санкція статті передбачає позбавлення волі до 5 років.

Адвокат матері загиблого Віталій Тітич повідомив, що, можливо, на наступних засіданнях суду буде піднято питання про зміну запобіжного заходу обвинуваченому.

Тим часом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про намір порушити кримінальну справу стосовно судді, котрий звільнив із-під домашнього арешту підозрюваного в убивстві журналіста газети «Вести».

Притулок у Москві для кривдників Чорновол

Тетяну Чорновол жорстоко побили 25 грудня 2013 року недалеко біля Борисполя. У справі були заарештовані Олександр Храмцов, брати Сергій та Олександр Котенки, Андрій Насіковський та Роман Залюбовський.

Сама Чорновол пов’язала напад зі своєю професійною діяльністю і назвала замовником особисто тодішнього президента Віктора Януковича. Проте на той час міліція назвала побиття хуліганством.

У лютому Печерський райсуд Києва випустив під особисте зобов'язання трьох підозрюваних у побитті Чорновол.

5 лютого Зінченко був затриманий у Москві і з того часу перебував під вартою. У кінці квітня він подав прохання про надання йому політичного притулку у зв’язку з переслідуванням в Україні.

У серпні Зінченко отримав притулок у Москві.

Безкарний розстріл даішників

Вночі 2 березня у Києві на стаціонарному посту Биківня з автоматичної зброї впритул були розстріляні троє інспекторів ДАІ. Відтак працівники правоохоронних органів затримали 11 осіб за підозрою в нападі на пост ДАІ Биківня. Раніше Дніпровський суд міста Києва ухвалив міру запобіжного заходу – 2 місяці перебування під вартою. 

У квітні підозрюваного Владислава Гораніна (координатора руху «Білий Молот») в організації вбивства трьох даішників в Броварах відпустили з-під варти, згідно з рішенням Апеляційного суду.  Підозрюваний стверджував, що один із вбивць навів на нього. Гораніну інкримінували організацію умисного вбивства буцімто він підбурював убивць та надав їм для скоєння злочину автомобіль і зброю.  Генпрокуратура України висловила категоричну незгоду з рішенням Апеляційного суду Києва про скасування запобіжного заходу "утримання під вартою" для громадянина.

«Незважаючи на його очевидне пособництво і ймовірну організацію зухвалого злочину, між тим, цього ймовірного спільника звільнили з-під варти в залі суду 4 квітня поточного року, що, в свою чергу, викликало широкий негативний суспільний резонанс», – йшлося в повідомленні.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у квітні назвав неадекватним рішення Апеляційного суду Києва, який скасував запобіжний захід у вигляді утримання під вартою Гораніна.

«Відпустив з незрозумілих мені причин, чи то злякавшись тиску, чи то взявши гроші, особисто глава київського Апеляційного суду, я це як міністр заявляю, абсолютно повівся неадекватно – змінив запобіжний «арешт» на запобіжний захід «вільний» без будь-яких обмежень», – сказав Аваков.

Він зазначив, що проти затриманих у цій справі є неспростовні докази.

За даними Вікіпедії, під час кризових подій на Донбасi влітку 2014 року разом з іншими членами Самооборони Майдану вступив до лав добровольчого батальйону «Айдар», командир взводу.

Звільнення підозрюваного у вбивстві Вербицького

21 січня з Олександрівської лікарні невідомі викрали активістів Євромайдану Ігоря Луценка та Юрія Вербицького. Обох чоловіків катували. Вербицького згодом знайшли мертвим. 51-річний сейсмолог Юрій Вербицький був кандидатом наук і альпіністом.

За повідомленням Генпрокуратури, ще наприкінці лютого було встановлено 13 осіб причетних до злочину. Матеріали стосовно двох з них були передані до Бориспільського суду.

Стосовно двох безпосередніх учасників злочину склали обвинувальний акт, а ще 10 перебували у міжнародному розшуку.

16 жовтня міліція закрила кримінальне провадження у справі про нібито викрадення Віктора Тиднюка – ключового обвинуваченого у справі про викрадення Луценка та Вербицького.

Водночас суд прийняв рішення про зміну запобіжного заходу для Віктора Тиднюка – на утримання під вартою.

Окрім того, адвокат Ігоря Луценка – Євгенія Закревська – подала клопотання про повернення обвинувального акта на доопрацювання, оскільки вона вважає його неповним.