Павло Подобєд голова правління благодійного фонду «Героїка»

Справа Олександра Шумкова: Ще один українець став заручником Росії

Суспільство
8 Жовтня 2017, 19:36

 

Отже, 26 вересня, пізно ввечері, на домашню адресу українки Лариси Шумкової надійшов лист від Слідчого комітету ФСБ РФ у Брянській області, де було сказано, що її син Олександр перебуває у брянському СІЗО. У листі зазначалося, що Олександр Шумков затриманий працівниками ФСБ ще 6 вересня о 15 годині дня за підозрою в "скоєнні злочину" за  ч.2 ст. 282 КК РФ – участь в екстремістських організаціях.

Інтернет-видання "Українська правда", посилаючись на власні джерела у Державній прикордонній службі України, повідомило, що Шумков нібито законно перетнув українсько-російський кордон 23 серпня. Речники різних відомств почали запевняти, що ситуація вивчається, досліджується, і взагалі – все традиційно під контролем.

Чиатйте також: Малопомітні політв’язні

Лише на початку жовтня в приміщенні брянського СІЗО з Олександром Шумковим зміг зустрітися український консул, а невдовзі і незалежний адвокат. Про що говорив Олександр із консулом – невідомо. Зустріч з адвокатом була дуже короткою. Олександр попросив переказати мамі, щоб вона не хвилювалась за нього, а також те, що він потрапив до Росії в результаті провокації. Отже, поїздка до РФ не була добровільною.

Хто такий Олександр Шумков?

28-річній Олександр Шумков – знана людина на свої малій батьківщині. Вже у юнацькому віці він був одним із творців Херсонського осередку "Спілки Української Молоді в Україні", займався патріотичним вихованням молоді та працював над поширенням української мови на півдні України. Пригадую, як у 2010-2013 рр. Сашко організував справжні гастролі Херсонщиною з пересувними виставками на історичну тематику, проводив просвітницькі лекції серед молоді, пропагував здоровий спосіб життя. В одному селі, де молодь досить агресивно поставилася до приїзду "дивних городських з якоюсь виставкою", Олександр проявив себе з незвичної сторони: пішов на шкільний волейбольний майданчик і напросився долучитися до гри. Невдовзі він не лише познайомився із сільською молоддю, але й зміг залучити помічників до встановлення виставкових конструкцій. Скромний і вимогливий до себе Сашко швидко завойовував довіру людей. Водночас, навіть у найтяжчі моменти, він не втрачав віри, мріяв, що Україна зміниться.

Я завжди дивувався його оптимізму та енергійності.

Читайте також: План по «диверсантах»

Революція гідності надихнула хлопця до ще активнішої праці. Він включився у діяльність херсонського Майдану, а згодом вирушив до Києва.

Олександр важко переживав розстріли мирних мітингувальників на Майдані та вторгнення російських військ до України. Коли на херсонському міському кладовищі виросли свіжі вояцькі могили – хлопець вирішив йти до армії. Служив звичайним солдатом в 11-й бригаді армійської авіації Сухопутних військ Збройних сил України. Однак насправді лише числився у військовій частині в Чорнобаївці під Херсоном. Майже вся його робота була безперервним відрядженням до військової прокуратури Херсонського гарнізону. Тут, як військовослужбовець-контрактник з вищою юридичною освітою, Шумков займався розшуком та дізнанням дезертирів.

Читайте також: Бранці в РФ: Рік без обмінів

Полторак, Матіос і Луценко

Нарешті про головне. Зникнення Олександра Шумкова, і його власне твердження, що він потрапив до брянського СІЗО в результаті провокації, ставить низку запитань:

1. Що це за провокація, і ким вона була організована?

2. Як і де Шумков перетнув державний кордон? Це сталось з його згоди чи без такої?

3. У якому статусі перебував військовослужбовець на момент арешту ФСБ: у відрядженні, у відпустці, у самоволці, рахувався зниклим безвісті?

Насамкінець: чи знає пан Матіос та пан Луценко, що їхня людина викрадена російськими спецслужбами і утримується в РФ?  Міністр оборони цікавиться цим питанням? Чи встановлено військовою прокуратурою всі обставини зникнення дізнавача?  Чи вся стратегія зводиться до традиційного "Якось воно буде – бо ніколи ще так не було, щоб якось воно не було"?