Справа Манафорта: чи засудять одіозного політконсультанта?

Світ
14 Серпня 2018, 12:00

13 серпня розпочався вже третій і, ймовірно, останній тиждень розгляду у суді справи Пола Манафорта. Наразі основні звинувачення, що висувають проти нього, — це податкове та банківське шахрайство. Але і останні правопорушення можуть залишити одіозного політконсультанта за ґратами на довічний термін (за всіма звинуваченнями йому світить понад 300 років ув’язнення).

«Чоловік у цій залі суду гадав, що закон його не стосується», — так розпочав свою промову перед присяжними прокурор у справі Манафорта Узо Азоньє. Перший тиждень розгляду судової справи над колишнім політичним консультантом не лише нинішнього американського президента, а й горезвісного Віктора Януковича та інших українських політиків із не надто чистим минулим, шокував американську громадськість рівнем життя політтехнолога та любов’ю до надмірно дорогих речей. Фото куртки зі страусиної шкіри за $15 тис. облетіло інтернет і всі американські телеканали. Те, що в один із років Манафорт витратив понад $400 тис. лише на власний гардероб,  стало доказом для обвинувачення, що політконсультант не декларує всіх своїх доходів. Серед коштовних речей у гардеробі Манафорта була ще й куртка зі шкіри пітона за $18 500.

 

Читайте також: Чи справді ГПУ гальмує справи Манафорта

 

Слухання справи Манафорта — це перший тест для розслідування російського втручання в американські вибори 2016 року, яке веде спецпрокурор Роберт Мюллер. І як стверджують американські журналісти, це чинить чималий тиск на слідчих, адже Білий дім називає це розслідування «полюванням на відьом». Однак докази, надані обвинуваченням, мають серйозну вагу, хоч і стосуються здебільшого особисто Манафорта, зачіпаючи Дональда Трампа лише опосередковано. Зокрема, під час слухань цієї справи стало відомо, що один із голів банків, які 2016 року надавали кредити Полу Манафорту, мав серйозний особистий інтерес у такій послузі. Стверджується, що голова Federal Savings Bank of Chicago Стівен Кальк прагнув отримати якусь із високих посад у новому уряді, як-от очолити міністерство фінансів чи міністерство житлового будівництва та міського розвитку США. Банкір не отримав, звісно, бажаної посади, однак Манафорт дістав йому квитки на інавгурацію.

 

Із інформації, представленої протягом двох минулих тижнів, випливає, що «золотою рибкою» для Манафорта був Віктор Янукович та українські олігархи. Спецпрокурор Роберт Мюллер стверджує, що Пол Манафорт отримав $60 мільйонів за політичний консалтинг в Україні. Далі його компанія не мала жодного клієнта, тому на час початку роботи з Трампом Манафорт був по вуха у боргах (його консалтингова компанія мала борг на суму $600 тис., у нього також не було грошей, щоб покрити кредит у $5,3 млн і навіть, щоб заплатити $210, 600 за сезонний квиток на матчі New York Yankees, які він купував постійно протягом 2010–2016 років). І переконуючи Трампа та його команду, що він хотів би працювати заради перемоги республіканця, він говорить, що готовий це робити безкоштовно і не має «вашингтонського багажу», бо з 2005 року уникав того політичного істеблішменту, займаючись менеджментом політичних кампаній лише за кордоном (тобто в Україні). Саме обвинувачення, пов’язані із банківським шахрайством, заради отримання нових позик, були основною темою другого тижня розгляду.

 

Читайте також: Спецпрокурор США Мюллер виявив нові зв'язки команди Трампа з російською розвідкою

 

Журналістка National Public Radio США Керрі Джонсон, яка від початку розгляду стежить за цією справою, прогнозує, що у вівторок, 14 серпня, сторони можуть представити свої заключні виступи. Далі шість чоловіків і шість жінок із групи присяжних, отримавши вказівки від судді, підуть до кімнати присяжних, щоб таємно обговорити цю справу. Про те, скільки часу забере обговорення та формування думки присяжних, говорити поки складно, оскільки справа містить безліч документів у межах 18 обвинувачень.

 

 

Журналісти CNN Джеремі Гебб і Кателин Поланц вважають, щоб  переконати суд присяжних засудити Пола Манафорта, команді Роберта Мюллера доведеться змалювати картину, де «18 обвинувачень стануть єдиним цілим. І це буде про чоловіка, який розбагатів, заліз у борги, приховуючи свої статки від Служби внутрішніх доходів, надавав банкам підроблені документи, аби й надалі отримувати кошти, скористався своєю посадою в кампанії Дональда Трампа, щоб отримати останні $16 мільйонів і робив усе, що міг, аби й надалі насолоджуватися владою та статками».

 

Читайте також: Справа Манафорта. Лобісту Януковича загрожує понад 300 років в'язниці

 

Журналісти також зауважують, що якщо обвинуваченню таки вдасться добитися одностайного обвинувачення, то це матиме серйозні наслідки і для адміністрації Трампа, і для нинішнього американського президента особисто. «Результати цієї справи можуть неабияк уплинути на сприйняття громадськістю поточного розслідування Мюллера щодо російського втручання у вибори 2016 року, яке зазнало іміджевих втрат протягом останніх місяців через часті напади з боку Трампа та його союзників і, здається, досі покладається на допомогу від правої руки Манафорта, ще одного учасника кампанії Трампа, Ріка Ґейтса», — пишуть журналісти CNN. Вони також наголошують, що поки не можна говорити про те, що Пола Манафорта буде засуджено, як про доконаний факт. Захист досі має шанси довести, що докази обвинувачення є сумнівними. Один із важливих аспектів тут — це Рік Ґейтс, зірковий свідок від обвинувачення, який і сам має чималий багаж правопорушень за плечима.