Справа Крисіна: циркуляція за гратами

Суспільство
18 Жовтня 2018, 16:01

Юрій Крисін, без сумніву, найвідоміший тітушка сучасності. Не лише через убивство журналіста видання «Весті» В’ячеслава Веремія під час Майдану, а й через низку злочинів, скоєних уже після Революції гідності. Тут підозри і в незаконному поводженні зі зброєю, і в нападі на автозаправку. Крім того, регулярно з’являються чутки, нібито пан Крисін то намагається взяти під контроль ринок біля залізничного вокзалу в Києві, то зайнявся рекетом автоперевізників.

Не менш цікавими за тітушку є прокурор Євген Красножон і Шевченківський районний суд в особі судді Олега Лінника. Завдяки прокуророві у 2014‑му Крисін покинув стіни Київського СІЗО, а згодом і взагалі опинився без серйозного запобіжного заходу. Також за сприяння Красножона з кваліфікації справи про події в ніч на 19 лютого зникли згадки про умисне вбивство Веремія. Натомість дії тітушки кваліфікували виключно як хуліганські. А завдяки судді Ліннику Крисін майже уник покарання. Ну бо за «хуліганку» термін ув’язнення менший, ніж за умисне вбивство. Однак у Шевченківському райсуді його покарали тільки «умовно». Чому так сталося та що відбувалося за зачиненими дверима судової зали, сказати важко: суддя Лінник закрив судовий процес від громадськості. Власне, лише завдяки Апеляційному суду вдалося домогтися реального покарання для «хулігана»-тітушки — Юрій Крисін отримав п’ять років тюрми.

Паралельно з цим у Дарницькому районному суді почали розглядати інше кримінальне провадження, у якому фігурує пан Крисін. Набір інкримінованих злочинів доволі солідний: тут згадується і пособництво у викраденні людей та катуванні, і застосування невибіркового насильства проти протестувальників. До всього знову наявний епізод з убивством Веремія. Крім Крисіна, у справі фігурував його поплічник Сергій Чемес. Утім, якщо останній під час судових засідань зазвичай мовчав, то перший активно висловлював свою позицію: заперечував усі обвинувачення, вимагав відводів прокурорам і суду, просто відмовлявся виходити зі своєї камери в СІЗО. Хоча в цей час він уже мав перебратися до колонії.

 

Читайте також: Важливий епізод справ Майдану: тітушки біля главку міліції

«Розумієте, ми не знаємо, у яку саме колонію можуть відправити Крисіна. І не зовсім зрозуміло, що там буде з відеозв’язком, чи вдасться забезпечити участь обвинуваченого в судових засіданнях. До того ж перевезенням Крисіна до колонії мала займатися кримінально-виконавча служба. Однак ми поки що не знаємо, куди саме та чи планують вони перевозити обвинуваченого», — розповідав Тижню кілька місяців тому прокурор Олексій Донський, який веде справу.

Склалася ситуація, за якої Крисін, попри отриманий вирок, лишався в Київському слідчому ізоляторі. А суддя Любов Леонтюк у Дарницькому райсуді подовжувала строки тримання в СІЗО. Так, мовляв, просила прокуратура. Це, своєю чергою, стало однією з причин, чому захист тітушки оголошував судді відводи. І наприкінці липня таки домігся свого: із чергової спроби суддю Леонтюк вибили зі справи. На її місце прийшла пані Ольга Просалова, саме вона й задовольнила відвід своєї попередниці. Справу про викрадення та катування людей почали слухати спочатку. І не так часто, як раніше: якщо за Леонтюк слухання щодо Крисіна відбувалися щотижня, а то й кілька разів на тиждень, то після приходу Просалової темп упав до кількох засідань на місяць.

Наприкінці серпня у справі про катування стало на одного обвинуваченого менше: поплічник Крисіна Сергій Чемес визнав провину й пішов на угоду зі слідством. Прокуратура переконує, що порівняно з діями інших підозрюваних злочин Чемеса менший. Він нібито лише зупиняв журналіста Веремія, коли той тікав від тітушок Крисіна, і не брав участі ні в нападі на автомобіль, у якому їхав чоловік, ні в його побитті. Тож Чемес отримав три роки й три місяці колонії та обіцяв надалі активно сприяти розслідуванню злочинів і пошуку підозрюваних. Зокрема, ще не встановлених. Варто зауважити, що свого часу такі самі обіцянки давав і Крисін, утім, як розповіли Тижню джерела в прокуратурі, особливої користі від того не було. Він, навпаки, намагався заплутувати слідство. А свідки, яких приводив до прокуратури, виявлялися співучасниками його злочинів часів Євромайдану. Але цю історію не можна порівнювати з історією Чемеса. Принаймні поки що скидається на те, що він справді налаштований на співпрацю.

 

Читайте також: Справи Майдану. Суд погодився допитати екс-главу МВС Захарченка через відеозв'язок

Оскільки підозрюваних стало менше, то у вересні суд удруге почав слухання справи спочатку. До зали навіть мав прийти викрадений крисінськими тітушками Владислав Іваненко. Однак через його неявку суд перенесли. Також мали б продовжити термін тримання Крисіна в СІЗО. Проте прокуратура відмовилася від цієї ідеї. «Він відверто задовбав своєю поведінкою. У СІЗО надто м’які умови», — прокоментувала таке рішення одна зі сторін судового процесу.

Варто зауважити, що за кілька днів до цього на сумнівних сайтах з’явився матеріал, який розповідав про те, як прокурор Донський «погрожує» адвокатам і самому Крисіну. У текст навіть додали аудіофайл телефонної розмови з «погрозами». Щоправда, із діалогу прокурора й адвоката Крисіна випливає приблизно таке: якщо обвинувачений і надалі намагатиметься зривати судові засідання та саботуватиме судовий процес, то він сидітиме не в СІЗО Києва, а десь у колонії. Де саме, не уточнюється.

Уже наступного засідання Крисін висловив бажання всіляко сприяти роботі суду. Навіть заявив, що хоче брати участь у судових засіданнях особисто, а не через відеозв’язок, як раніше. Адвокати тітушки намагалися подати клопотання, у якому просили продовжити тримати їх підзахисного в СІЗО. Але Дарницький суд відмовив, пояснив, що це не їхня компетенція. Прокуратура, своєю чергою, додала: якщо Крисін хоче їздити до зали судових засідань, то він їздитиме. Але не зі слідчого ізолятора, а з виправної колонії.

Водночас у найближчому майбутньому може побільшати судових справ, у яких фігурує відомий тітушка. Варто нагадати, що після рішення Апеляційного суду про відправку Крисіна до колонії його адвокати заявили, що з цим не згодні й подаватимуть касаційну скаргу, щоб таке рішення переглянули. Прокуратура ж заявляла, що питання вивчить і, можливо, також звернеться до касації. Оскільки через рішення Апеляційного суду Крисіна доволі проблематично притягти до відповідальності за умисне вбивство.

 

Читайте також: Тітушкам тюрми

Утім, здається, касаційна скарга надійшла лише від захисту Крисіна. Так, в останній можливий для цього день — 13 вересня — адвокат Василенко подав відповідні документи, у яких намагається оскаржити рішення про п’ять років тюрми для свого підзахисного. Зазвичай касація — процес доволі тривалий: довго починають провадження, довго призначають суддів, довго отримують документи із суду першої інстанції. Але не в цьому разі.

«Як відомо, адвокат Василенко подав касаційну скаргу на вирок Апеляційного суду, яким Крисіна засуджено до 5 років ув’язнення. Подав 13 вересня, в останній день, коли це можна було зробити. І — дивина! — вже 17 вересня суддею Верховного Суду Олегом Могильним винесено ухвалу про відкриття касаційного провадження, а 26 вересня витребувано судом матеріали справи з Шевченківського суду (перша інстанція, де вирок виносив Олег Лінник)… Це особливо цікаво з огляду на те, що такі скарги зазвичай розглядаються значно довше. Але з Крисіним я вже нічому не дивуюся. Дата засідання ще не відома», — написала на своїй сторінці у Facebook дружина Веремія Світлана Кирилаш. У день здачі цього матеріалу вона повідомила, що касаційну скаргу до суду надіслала й адвокат Гнатюк.
Також на початку жовтня стало відомо, що Крисіна мають етапувати до колонії на Донбасі. Поближче до його малої батьківщини — міста Горлівка. Проте засудженому раптово стало погано, у нього, мовляв, піднялася температура й діагностували ГРВІ, тож його залишили в СІЗО. Таке рішення нібито особисто ухвалював новий очільник Київського слідчого ізолятора Руслан Ромашков. Водночас прокурор Юлія Малашич, коментуючи журналістам захворювання обвинуваченого, пояснила: у разі поганого самопочуття засудженого не мають знімати з етапу, він їде в місце відбування покарання в супроводі медика. Так чи так, 8 жовтня пан Крисін таки поїхав до колонії в місті Торецьк Донецької області.

«Ну що, температура спала. Пора й на місце відбування покарання. Юрія Крисіна, фігуранта справ про катування під час Майдану, а також про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія, етапують із СІЗО в Києві до виправної колонії в Донецькій області», — повідомила на своїй сторінці у Facebook прес-секретарка генерального прокурора Лариса Сарган.

 

Читайте також: Заочне розслідування проти Януковича. Що відомо про цей процес

Очікувано, що такий розвиток подій не задовольняв ані Крисіна, ані його захисників. Тож в іншому провадженні захист тітушки подав клопотання про повернення його до Києва в СІЗО. Йдеться про Солом’янський районний суд, який вже скоро два роки як намагається розглядати справу про напад на автомобільну заправку на Севастопольській площі в Києві. Засідання там відбуваються вкрай нечасто й зазвичай безрезультатно. Проте цього разу все склалося інакше. І суддя Олена Курова навіть встигла розглянути клопотання захисників тітушковода. Хоча, як переконує прокуратура, не мала на це права.

«Це розгляд у межах кримінального провадження. Тож розгляд не може відбуватися без участі самого Крисіна», — пояснила ситуацію журналістам прокурор Юлія Малашич.

Утім, у проханні повернути Крисіна до Києва наразі відмовили. Суто з формальних підстав: нібито немає підтвердження, що засудженого етапували до колонії в Торецьк. Тож поки що й просити про повернення нема кого. Наступне засідання і, можливо, спроба вивезти Крисіна з Торецька до Києва відбудеться на початку листопада. Приблизно на цей самий час заплановано засідання в Дарницькому райсуді у справі про катування та викрадення людей.