“Справа Хізб ут-Тахрір”. Під час затримання кримських активістів били до втрати свідомості

23 Квітня 2019, 18:03

Заарештований кримськотатарський активіст Осман Аріфмеметов розповів своєму адвокатові Олексію Ладіну, що російські силовики під час затримання жорстоко побили його, в результаті чого він декілька разів непритомнів. Про це у вівторок, 23 квітня, повідомляє громадське об'єднання "Кримська солідарність" у Facebook.

 

"27 березня 2019 року, між 22.00 і 23.00 я, Аріфмеметов О.Ф. і мої друзі Бекіров Р.Р. і Абдулкадиров В.В. знаходилися в будівлі "Макдональдс" (у Ростовській обл. – ред.). Озброєні люди в чорних масках, одягнені у все чорне, увірвалися до будівлі "Макдональдс", підбігли до нас, не представившись, почали вимагати від мене і моїх друзів документи… Привезли нас у лісисту місцевість. Мене тримали за кайданки й били ногами по стегнах, гомілках і сідницях. Ударили кийком по потилиці, в результаті чого я декілька разів втрачав свідомість", – розповів Аріфмеметов.

 

За його словами, коли викрадачі везли активістів на мікроавтобусі до лісу, на всіх трьох наділи кайданки, завернули руки за спину, поклали колінами й чолом на підлогу між сидіннями і ходили по їхніх спинах.

 

"В Османа забрали барсетку в якій були документи, в тому числі паспорт громадянина України, український закордонний паспорт, 16050 рублів, дорожній килимок для молитви іа інші речі. З його рук зняли наручний годинник і крім того, пропав його мобільний телефон", – зазначив адвокат.

 

Після того, як побитий знепритомнів, до тями його за допомогою нашатирю привели вже люди одягнені в зелене і в зелених масках.

"Ці люди також не представились, посадили в інший мікроавтобус і відвезли в невідомому напрямку. Привезли нас у невідоме мені місце пізно вночі. Приблизно через годину приїхали інші люди в зеленій формі і в зелених масках, двоє були без масок. Ці люди не представилися, пересадили нас у свій мікроавтобус. З цими людьми ми доїхали до будівлі ФСБ по Сімферополю, на бульвар Франка. Весь цей час мене тримали в кайданках, з руками за спиною", – розповів Аріфмеметов.

 

Він підкреслив, що його особисті речі йому досі не повернули.

 

Раніше про катування під час затримання розповів адвокат кримськотатарського активіста Ремзі Бекірова Едем Семедляєв.

 

Як повідомлялося, правозахисники  міжнародної правозахисної організації  Human Rights Watch назвали арешти кримських татар, які сталися 27 і 28 березня, безпрецедентним кроком для посилення тиску на групу, яка розкритикувала російську окупацію Кримського півострова. 

 

Водночас міністерство закордонних справ України вимагає від Росії забезпечити консульський доступ до 23 кримських татар, які були заарештовані в окупованому Криму й вивезені до Ростова. 

 

Раніше уповноважений ВР з прав людини Людмила Денісова  заявила, що в окупованому Криму 23 заарештованих кримських татар, яких підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації "Хізб ут-Тахрір", вивезли до Ростовської області, де розмістять у п'ятьох СІЗО. 

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів. У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір". 

 

Разом з цим, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу. Проте згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів. 

 

Ввечері 27 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.

 

28 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . 

 

Натомість 28 березня представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Також в окупованому Сімферополі біля будівлі підконтрольного РФ  Київського районного "суду", де обирають запобіжний захід фігурантам другої хвилі сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», працівники "поліції" затримали учасника флешмобу на підтримку затриманих активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність» Таїра Ібрагімова. 

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

 

Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар. Також українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Крім того, українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар. 

 

У відповідь посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією рейдами і арештами в окупованому Криму. Згодом Європейський союз вислови занепокоєння повідомленнями про проведення в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду.дночас українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. 

 

Крім того, Держдепартамент Сполучених Штатів засудив дії Росії із затримання 23 жителів Криму, підозрюваних в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яку у РФ називають терористичною.