Про що йдеться. Клопотання про долучення відео до справи надала сторона потерпілих. Суддя Сергій Дячук задовольнив його на засіданні 26 січня. За час, шо минув, сторони процесу мали можливість ознайомитися з наданими матеріалами. Усі сторони, включно із захистом обвинувачених екс-беркутівців, визнали важливість наданого доказу. При цьому сторона захисту не погодилася з тезою, що відео безперервне: «Відео не є безперервним, наскільки мені дозволяють технічні знання, по-друге, немає підтверджуючих матеріалів, що відео досліджене спеціалістом і є безперервним», – зазначив адвокат Ігор Варфоломеєв.
Водночас сторона захисту не уточнила, чи ставлять вони під сумнів безперервність тієї частини відео, на якій зображено вулицю Інститутську, де й відбувалися основні події.
«Бачимо, що є певні епізоди, повтори… Але самі епізоди мають цілісний характер, хоча й обмежений по часу, відтворюють події», – зазначив під час перегляду відео у судовому засіданні головуючий Сергій Дячук.
Відео дійсно складається з кількох епізодів. Проте основний епізод, знятий з будівлі готелю «Україна», відтворено одним кадром. Саме цей епізод є найбільш важливим з точки зору питань, обговорюваних під час процесу.
Що дають відеоматеріали. За інформацією з вільних джерел, у матеріалах кримінальної справи щонайменше 200 гігабайт відеозаписів. Наразі суд досліджує окремі епізоди справи та допитує потерпілих. За словами прокурора Романа Псюка, станом на середину лютого, розглянуто близько 40 з понад 120 епізодів.
Під час допиту потерпілих та свідків на екрані демонструють відео з матеріалів справи. Мета: ідентифікувати конкретних осіб на відео для встановлення моменту і обставин поранення або вбивства.
Як це відбувається. Під час засідання 14 лютого оприлюднене відео використали для ідентифікації загиблого на Інститутській Анатолія Жаловаги. Далі Тиждень наводить частину стенограми судового засідання, під час якої розглядалося дане відео. У випадку з іншими епізодами все відбувається приблизно так само.
(Час на відео: 01.05.05) Адвокат потерпілих Олександра Яценко: Стоп, Ваша честь! Прошу зупинити на хвилиночку… Оця особа з білим пакетом у руках. Це Жаловага. Його впізнав безпосередньо батько.
Сергій Дячук: Саме за білим пакетом, який стояв за стовпом.
Олександра Яценко: Я звертаю увагу на одяг: це темна куртка, це каска. З приводу каски це буде дуже важливо у майбутньому. У момент пострілу я прошу слідкувати саме за особою з білим пакетом. Він так упаде, що буде видно одяг, а саме білий светр. Судом вже досліджували, фотографії були, що це саме була темно-зелена куртка і білий светр. Іншої особи з таким же не було. Батько абсолютно чітко ідентифікує його як сина.
Сергій Дячук: Ну і маму ми допитували?
Олександра Яценко: Маму не допитували, мама була не в змозі надавати покази… Саме в цьому місці і саме за даних обставин отримав поранення Жаловага. Це нове відео, безперечно, воно суперечить тій медичній експертизі, яка наведена у матеріалах справи, але мною буде подане нове клопотання про проведення повторної експертизи. В даному випадку, на мою думку, повністю зафіксовано як положення тіла на момент отримання поранення… я вважаю, що особа стояла лицем до «бетонної» барикади, на якій на той час зафіксовано перебування осіб… там було видно осіб із жовтими пов’язками, які мали зброю і здійснювали обстріли у напрямку тієї групи осіб, які перебували на «сніговій» барикаді. На мою думку, вказане відео підтверджує прямо сектор обстрілу…
Читайте також: Сергій Горбатюк: «Перевірка російського сліду триває. Питання в тому, наскільки він вплинув на розвиток подій під час Майдану»
Ігор Варфоломеєв: Дозвольте я прокоментую також зі свого боку те, що я побачив. Бо я робив розкадровку. Я не заперечую, що є обставини, які важливі. Ми пам’ятаємо, були висновки судово-медичної експрертизи щодо раньового каналу – входження у праву скроньову частину голови на кулі. На цьому відео, якщо збільшити та зробити розкадровку видно, що особа, певно, що то був Жаловага, він знаходився передньою лівою частиною тіла до синього автомобіля. І якщо зважити на раньовий канал, то звісно кут обстрілу інший, ніж було вказано на досудовому розслідуванні. Тому ми вважаємо, що так, дійсно, обставини важливі і якщо буде таке клопотання ми також поставимо свої питання і звернемо увагу.
…
Олександра Яценко: Ваша честь! За результатами мого дослідження, за результатами допиту безпосередньо батька, ми вважаємо, що обстріл вели з бетонної барикади. Дійсно, у матеріалах справи є експертизи, які говорять про вхідне-вихідне поранення. Дуже багато уваги ми цьому приділяли на досудовому розслідуванні. Проблема була у тому, що ми стверджували: він мав каску. Є фотографії з цією каскою. Ми говорили на досудовому розслідуванні, що за фотографією з цією каскою, на якій зафіксовано чітко дірку від кулі. Це фронтальна зона. І неправильно на думку потерпілого визначено вхідне-вихідне поранення. Ми ставили це питання. Саме відсутність каски і доказів, що він був у касці не надало змоги вирішити це питання остаточно по суті… але в даному випадку, виходячи з цього відео, моя думка та думка потерпілого, що сектором є безпосередньо бетонна барикада.
Ігор Варфоломеєв: Ми бачимо те, що бачимо. І є речі очевидні, а є такі, що не можуть бути очевидними, бо хтось діє відкрито, а хтось скрито. Ми про це казали і є також обставини, які підтверджуються матеріалами справи про здійснення пострілів із різних джерел. Сектори, які встановлювали, вони вказували абсолютно широкий діапазон. Тому, не заперечуючи потерпілому, ми надамо свої доводи…
Сергій Дячук: Я думаю, всі погодяться, що у нас вперше є відео безпосередньо поранення Жаловаги і зараз ми почули, що зараз ця обставина вже не оспорюється сторонами і лишилося тільки дослідити її.
……….
(Час відео 01.06.23) Сторона захисту заявляє, що відбувався обстріл людей у чорній формі з жовтими пов’язками.
Ігор Варфоломеєв: Ви бачили?
Сергій Дячук: Так, спалах.
Ігор Варфоломеєв: Це було потрапляння кулі в залізний борт автомобіля МАЗ. Трохи нижче через секунду також є «хмарка пилу». Її зараз за таких умов ми не побачимо, але ми надамо розкадровку і вкажемо, що було, на нашу думку, два влучання – одне у верхній кут, а інше туди під МАЗ… Тобто велася стрільба по правоохоронцях у цей момент, коли буквально через хвилину загинув Жаловага. І тому вони, хзоваючись за БТР, вивели бійців з-під обстрілу.
Читайте також: ГПУ виявила, що в Міноборони могли знищили журнал секретних розмов, записаних під час Майдану
Олександра Яценко: Одну репліку, Ваша честь, стосовно цього відео. На цьому відео, об’єктивно, всі можуть бачити, що будь-яких засобів, хоч якось схожих на вогнепальну зброю, Жаловага не мав. Абсолютно видно дистанцію між «сніговою» та «бетонною» барикадою. Видно, що особи на «бетонній» барикаді розташувалися на вищій позиції, а відтак мали можливість оцінити, чи становлять особи для них загрозу. Навіть, якщо припустити, хоч я не погоджуюся з твердженням захисту… Ви взагалі визнаєте, що велася стрільба на захист?
Ігор Варфоломеєв: Куди? Куди велася стрільба? Ми бачимо потрапляння в МАЗ. Все.
Олександра Яценко: Потрапляння чого?
Ігор Варфоломеєв: Кулі. Це не каміння
Олександра Яценко: Ви припускаєте.
Ігор Варфоломеєв: Що? Жаловага тут окремо, а куля окремо.
Яніс Симонов (прокурор): Шановний суд, ну також не можна стверджувати, що це саме постріл. Можливо також і каміння. Якщо це ваше суб’єктивне бачення, то це наше.
…
Сергій Дячук: Спалахи про які зазначав захисник продовжують бути, але з-за бетонної барикади.
….
(Час на відео 01.16.58) Прокурор стверджує, що димова завіса від палаючих шин заперечує тезу про те, що вогонь могли вести з Музейного провулку.
Сергій Дячук: Розпалюють колеса. Слід констатувати, що вже тривалий час відео є безперервним за сюжетом. До речі тут і оглядова місцевість. Ми бачимо, де «снігова» барикада, а де «бетонна».
Читайте також: Екс-заступникам прокурора Сум оголосили підозру через незаконні затримання євромайданівців
Роман Псюк (прокурор): У контексті Голоднюка (Устима, загиблого на Майдані також 20 лютого – Ред.). Димова завіса унеможливлює ведення вогню з Музейного провулку, прицільного.
Стефан Решко (адвокат беркутівців): Димова завіса – не бетонна стіна, що значить унеможливлює?
Сергій Дячук: Ну очевидно йдеться про прицільний вогонь.
Павло Аброськін (підсудний): Щодо диму. Ну по-перше, з цього ракурсу просто не видно, звідки знімають, а якщо дивитися, де сидять потерпілі, то мені здається з Кабміну прострілювалося. Просто не видно з точки, з якої ведеться зйомка, і все.
….
(Час на відео 01.38.10) Сторона захисту намагається довести, що під час поранення активіста Котляревського на «бетонній» барикаді нікого не було.
Ігор Варфоломеєв: Стоп. У момент поранення Котляревського… жодної особи немає біля автомобілів МАЗ і КамАЗ.
Яніс Симонов (прокурор): А також ми бачимо, що в цей момент особи у чорній формі є не тільки на бетонній барикаді, а й там, де БТР… Там дві особи є (вказує на зображення – Ред.). Дві особи на колінах стоять.
Ігор Варфоломеєв: Ваша честь! Там не чітко видно
Яніс Симонов: Є також інші відео, що там вони прикриваються автомобілями, а також дві особи на колінах стоять
Стефан Решко: Де? Коли?
Яніс Симонов: Саме в цей момент. Я вам показав
….
Дослідження оприлюдненого відео не було завершене виключно обговоренням на засіданні 14 лютого. З ним зможуть ознайомитися інші постраждалі, а також свідки у справі. Незважаючи на те, що процес називають безпрецедентно швидким, аналогічних за масштабами в Україні ще не було. Тому не варто очікувати швидкого винесення вироку, а також слід критично ставитися до аргументів тих, хто маніпулює на тому, що процес затягнувся.