Світова економіка втрачає точки зростання
Одночасна стагнація в Єврозоні, сповільнення китайської економіки та сигнали щодо досягнення піку економікою США можуть свідчити про переломний момент завершення відновлення світової економіки, пише The Telegraph.
Так, зростання в Єврозоні фактично повністю зупинився і підприємства регіону звітують про найгірші показники за останні чотири роки. Після невтішного росту ВВП у 0,2% у третьому кварталі очікується подальше сповільнення за результатами четвертого кварталу та у 2019 році. Частиною проблеми є сповільнення попиту з Китаю, що фіксується у скороченні експорту з Німечинни протягом останніх чотирьох місяців. Падіння продажу автомобілів в Китаї порівняно з минулим роком досягло 10%. Ситуацію загострює скорочення урядом КНР витрат на інфраструктуру. Деякого оптимізму може додати хіба що потенційне впровадження нової програми росту та можливе ослаблення торгівельної війни з США. В свою чергу в самих США виробництво не виросло в листопаді, а показники за жовтень були переглянуті в напрямку зниження з 0,3% до 0,1%. Ситуація пояснюється загальним падінням світового попиту та невигідним для експортерів сильним доларом.
Читайте також: Світ у 2019-му і прогнози для України
Зараз економісти очікують поступового сповільнення росту світової економіки. Axa Investment Management прогнозує зростання ВВП на 3,8% в цьому році, на 3,6% в наступному та 3,5% у 2020 році. Це включає сповільнення росту ВВП в США від 2,9% до 1,4% в 2020 році, в Єврозоні від 1,9% до 1,2% за цей період і в Китаї від 6,6% до 6,1% в 2020 році. Проте такі прогнози можуть виявитись занадто оптимістичними, вважає The Telegraph. Причинами високої ймовірності гіршого сценарію є загальне зростання ризиків, завершення економічного циклу росту і підвищення відсоткових ставок в США, що негативно відображаються на інвестиційному кліматі в усьому світі. «Ми повинні почати допускати… жорстку посадку в США, Єврозоні та Китаї», – зазначає Лоран Клавель з Axa. Додає песимізму інверсія кривої дохідності, коли довгострокові відсоткові ставки нижчі за короткострокові. Це означає, що ринки передбачають сповільнення або рецесію, що з часом призведе до зниження ставок. Банкам, як наслідок, складніше отримувати прибуток, що спонукає їх до скорочення кредитування, а це, в свою чергу, може знову ж таки призвести до рецесії. Так негативні настрої на ринках також погіршують ситуацію в світовій економіці.
Розслідування про дитячу присипку, яка викликає рак, обвалює акції Johnson & Johnson
Капіталізація Johnson & Johnson (J&J) знизилася на $ 40 млрд після публікації 14 грудня розслідування Reuters, в якому стверджується, що менеджмент компанії протягом десятиліть знав, але приховував наявність в їхній дитячій присипці азбесту, що викликає онкологічні захворювання. Сама компанія всі звинувачення заперечує. Тим не менш, акції компанії обвалилися в п’ятницю на 10% і стали основним тягарем для загальних індексів Dow Jones Industrial Average і S&P 500. Інвестори нервують через вплив розслідування на тисячі позовів, які вже подані проти J&J щодо проблемного тальку, повідомляє Reuters.
В розслідуванні стверджується, що J&J дізналось про наявність невеликої кількості азбесту в своїй продукції ще в 1971 році. Після цього компанія фабрикувала розслідування з метою приховати цей факт. У відповідь в J&J заявили, що будь-які підозри щодо приховування компанією інформації про безпеку талька є хибними. На думку опитаних Reuters аналітиків, розслідування справді ускладнить судові процеси для J&J та пошкодить репутації компанії, але стрімке падіння акцій вже відіграло новину і не слід очікувати подальшого обвалу.
Читайте також: Протистоянні між США і Китаєм, крихкі домовленості нафтовиробників і сценарії Brexit
Нові витоки даних та нові розслідування: складні часи найбільшої соцмережі світу
За порушення європейського законодавства у сфері захисту даних Facebook загрожує штраф в обсязі до 4% річного обороту. Комісія із захисту даних Ірландії, де розташована європейська штаб-квартира Facebook, 14 грудня почала розслідування відносно компанії після виявлення нової уразливості в соцмережі, повідомляє DW. Експерти дослідять, як Facebook виконував Норми загального захисту даних Євросоюзу, які набули чинності в кінці травня 2018 року.
Раніше в цей день у Facebook повідомили про виявлену уразливість, через яку фотографії користувачів соціальної мережі могли бути доступні для сторонніх додатків. Уразливість існувала з 13 по 25 вересня. «Ми вважаємо, що це мало вплив на 6,8 млн користувачів і до 1,500 додатків, створених 876 розробниками», – зазначили в компанії.
Раніше у 2018 році Facebook вже пережив декілька скандалів через витік даних. Компанія Cambridge Analytica незаконно зібрала дані 87 млн користувачів і передавала їх третім особам. У квітні і травні засновник Facebook Марк Цукерберг в Конгресі США і Європарламенті визнав помилку і вибачився за витік даних. У вересні 2018 року соцмережа була атакована хакерами, внаслідок чого, за оцінкою Facebook, постраждали близько 29 млн користувачів. Соцмережу також критикують за складну для користувачів систему конфіденційності та алгоритмів стрічки новин. За даними аналітиків, критика і скандали призвели до суттєвого відтоку користувачів.
Читайте також: Торгівля з ЄС: переорієнтація вдалася
Війна торгівельна, а заручники справжні: які межі перейшли США і Китай?
В своїй редакційній статті The Times аналізує останнє загострення торгівельного протистояння між США і Китаєм. На цей раз під перехресний вогонь протистояння найбільших економік світу потрапила Канада, двох громадян якої затримали в Китаї за підозрою у нанесенні шкоди національній безпеці країни. Проте мало хто сумнівається, що ці дії є відповіддю Китая на нещодавній арешт за запитом США у Канаді фінансового директора і заступника голови компанії Huawei Мен Ванчжоу нібито за обхід нею санкцій проти Ірану. Арешт відбувся у делікатний час, коли США і Китай ведуть складні переговори щодо взаємної торгівлі задля припинення війни тарифів. США позиціонували цей арешт як чисте не пов’язане з торгівельними переговорами правосуддя. Проте Дональд Трамп заявив, що «він обов’язково втрутиться, якщо вважатиме за необхідне» для укладення «найбільшої торгівельної угоди в історії». Таким чином, Трамп, на думку видання, опосередковано підтвердив, що арешт Мен Ванчжоу використовувався як аргумент у переговорах.
Отож, суперечка, яка б мала фокусуватися на справедливих побоюваннях щодо ігнорування Китаєм глобальних правил, деградувала до захоплення заручників, застерігає The Times. В найближчі тижні, на думку видання, слід очікувати відкриття нових фронтів у цьому протистоянні і вже є сигнали, що воно стримує глобальний ріст.