Спостерігачі: вибори відзначилися наймасштабнішим підкупом за роки незалежності України

30 Жовтня 2012, 14:24

Як зазначив голова Комітету виборців України Олександр Черненко, на нинішніх виборах зафіксовано наймаштабніший підкуп виборців за всю історію незалежної України. Втім підкуп у день виборів не був вирішальним.

«У Луганській області найрезонанснішою стала справа команди Сергія Шахова. Це чи не єдиний випадок адекватної реакції прокатуратури і заведено кримінальну справу. Не зрозуміло, чи буде доведено її до кінця. Те саме відбувалося і в Києві. Проте підкуп не скрізь спрацював».

За словами Чернетка, в деяких проблемних округах через непропорційне представництво партій у виборчкомах відбувається затягування підрахунку голосів, де й до сьогодні не має результатів.

Низка інших спостерігачів, зафіксувала факт масового використання адміністративного ресурсу та масовий підкуп виборців.

Спостерігачі мають майже 6 тисяч фото і відеодоказів, що підтверджують підкуп виборців не лише представниками виборчих штабів, а й самими кандидатами. Втім за їхніми  зверненнями, правоохоронні органи не порушили жодної кримінальної справи.

Загалом спостерігачі вважають найпоширенішими порушеннями: підкуп виборців фальсифікацію результатів голосування вдома (з 1 млн осіб 600 тисяч не писали заяви про голосування дома – Ред.); не допуск спостерігачів до відстеження видачі бюлетенів, підрахунку голосів та уточненння протоколів у ДВК; значний вплив виборчкомів на результати голосування.

Водночас CANADEM і Світовий конгрес українців заявили, що до остаточного завершення підрахунку голосів повертають своїх спостерігачів до регіонів України.

Крім того, спостеріг наголосили, що що парламентські вибори 2012 є регресивними у порівнянні з виборами 2006 та 2007 років. Регрес зумовили: тиск на кандидатів і ЗМІ; ув’язнення лідерів опозиції Юлії Тимошенко і Юрія Луценка; агресивне використання адмінресурсу; відмова притягувати порушників виборчого права до відповідальності; відсутність ефективних та прозорих правил фінансування виборчої кампанії.

Колишній посол Канади в Україні Дерек Фрейзер, заявив, що завдяки спостерігачам у певних випадках вдалося вплинути на чинну владу та «змусити її не гратися із законом». 

«Ми бачили ситуацію з ТВІ, коли уряд змінив свою позицію. Проте не всі випадки зловживання владою вирішено. Із сумом констатую, що ці вибори не витримали усіх стандартів демократичності» – зазначив Фрейзер.