І то м’яко кажучи. Деякі події мають ситуативний характер, але окремі можуть отримати вибуховий ефект. Або обговорюватися ще дуже довго. І що найцікавіше — як і у випадку з президентськими виборами, топові події в українському спорті мають резонанс у світі.
Наслідки натуралізації
“Злодій кричить: Тримайте злодія!” – ця фраза доволі характеризує розвиток подій навколо справи натуралізації бразильського футболіста донецького “Шахтаря” Жуніора Мораєша. Скандал роздмухало португальське видання Mais Futebol, журналісти котрого не полінувалися й підрахували, що потрібних відповідно до статуту ФІФА п’яти років безперервного проживання в Україні у бразильця немає, оскільки в 2017-му він впродовж п’яти місяців виступав за клуб із Китаю.
Юристи Федерації футболу України відповіли, що ФІФА при наданні спортивного громадянства Жуніору Мораєшу керувалася позиціями закону України «Про громадянство України», чіткого пункту, який би підтверджував їхню правоту знайти не вдалося. Федерації футболу Португалії і Люксембургу, проти яких новоспечений українець встиг провести два матчі, відреагували, подавши в УЄФА протест. Вони вимагають зарахувати українцям поразки у зв’язку з порушенням правил натуралізації.
Читайте також: Спортивний огляд: надія на Євро-2020, натуралізація Мораєша і завершення сезону біатлону
Втім, виявилося, що “справа Мораєша” відкрила скриньку Пандори. Наступного після завершення другого ігрового дня в групі В відбірного турніру чемпіонату Європи-2020 з іншого боку на конфлікт подивилися в Литві. Збірна цієї країни теж виступає в нашій групі, але претензії має не до України, але має питання до Люксембургу, який обіграв литовців 2:1. Переможний гол у цій зустрічі забив екс-португалець Жерсон Родріґеш, котрий виступав за клуби з Люксембургу в 2013-2017 роках, після того виступав за клуби з Нідерландів і Молдови, а зараз виступає за японську “Джубіло Івату”. Відповідно литовці зі свого боку вимагають покарати поразкою Люксембург. А раз Жерсон грав (і навіть забив у власні ворота вирішальний гол) у зустрічі проти українців, то може скластися унікальна ситуація, за якої через порушення правил натуралізації поразками покарають одночасно і українську, і люксембурзьку збірні. Виходить, поспіх у цьому питанні президента ФФУ Андрія Павелка може вилізти нашій команді, яка після двох турів очолює відбірну групу, боком.
Глобальне будівництво
Тим часом, на одному з останніх передвиборних засідань уряду були затверджені порядки та умови надання в 2019 році субвенції з державного бюджету на будівництво й реконструкцію палаців спорту та басейнів. Міністр молоді та спорту Ігор Жданов стверджує, що програма будівництва і реконструкції була розпочата 2018 року і цьогоріч з держбюджету на неї виділено 200 млн гривень. Крім того, за його словами, 200 мільйонів гривень передбачено у 2019 році й на нову програму будівництва та реконструкції басейнів з плавальними доріжками на 25 і 50 метрів. Для визначення переможців вказаних програм будуть проведені конкурси і для того, щоб їх виграти, необхідне співфінансування з місцевих бюджетів, наявність проектно-кошторисної документації та гарантійного листа щодо своєчасного використання субвенції.
Одні з найглобальніших проектів стосуються біатлону. По-перше, на минулому тижні нарешті була передана в державну власність база в Підгородньому поруч із Тернополем, де в різний час зростали видатні біатлоністи Олена Зубрилова, Олена Підгрушна, Дмитро Підручний та Анастасія Меркушина. Тепер об’єкт буде за державний кошт відреконструйований і стане одним з центрів підготовки національних команд. Крім того, виділені кошти на будівництво учбово-тренувального центру в Карпатах.
Читайте також: Зимовий спорт: крига скресла
Також прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Міністерству молоді та спорту, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ і Міністерству освіти і науки скласти статистику по кількості стадіонів біля шкіл у розрізі регіонів загалом та кількості невідремонтованих стадіонів. Він пообіцяв, що за результатами буде прийнято програму підтримки реконструкції за три-п’ять років усіх шкільних стадіонів у країні.
Якщо цей проект буде втілений у життя, то буде найглобальніше спортивне будівництво за всі роки незалежності. Втім, наразі невідомо, як довго на своїй посаді втримаються пани Гройсман, Жданов та інші відповідальні члени Кабміну.
Повернення Кличка
Колишній король суперважкої ваги Володимир Кличко повертається, причому повертається повноцінно. Стрімінгова платформа DAZN в ході заключного раунду тримісячних переговорів переконала Володимира Кличка повернутися в ринг. Українець проведе три бої, які дозволять йому заробити 120 мільйонів доларів. Попередню пропозицію збільшили на 40 мільйонів. За кожен бій українська легенда світового боксу отримає гонорар у розмірі 1 мільярд гривень.
Наразі точних дат бою й імен суперників ще не назвали, але відомо, що перший поєдинок буде втягувальним. Володимир зустрінеться з бійцем рівня топ-10 рейтингу суперотяжів. Вінцем повернення мають стати бої-реванші з британцями Тайсоном Ф’юрі та Ентоні Джошуа. Саме поразками від цих суперників Кличко-молодший завершив кар’єру бійця два роки тому.
Читайте також: Цивілізаційний прорив в українському спорті
Звісно, з матеріальної точки зору Володимир однозначно виграє. Однак показово, що навіть Віталій Кличко в одному з публічних коментарів проговорився, що не радить братові повертатися в ринг заради грошей. Мовляв, брат небідна людина, успішний бізнесмен і потреби ризикувати здоров’ям не має. Втім, за словами київського градоначальника, Володимир добре розуміє всі ризики і якщо не буде впевненим у своїх силах, то різких кроків робити не буде.
Недосказаність Гвоздика
Що бокс — річ небезпечна для життя не лише на словах, переконався попередній суперник іншого українського бійця Олександра Гвоздика, багаторічний чемпіон версії WBC у напівсередній вазі Адоніс Стівенсон з Канади. Нокаутуючий удар від українського панчера в грудні минулого року мав для 41-річного бійця страшні наслідки. І мова не про втрату титулу. Після бою Стівенсон був госпіталізований. Лікарі діагностували у нього інсульт і тривалий час уникали прогнозів стосовно того. Чи Адоніс взагалі виживе. Лише зараз, через чотири місяці після бою, небезпека життю минула, Стівенсон поступово вчиться ходити і розмовляти.
А Гвоздик минулої суботи у Філадельфії провів перший захист чемпіонського титулу. Суперником був відверто посередній француз конґолезького походження Дуду Енбунґу. За відсутності реальної змагальної інтриги Олександр збирався подарувати глядачам яскравий нокаут. Та в підсумку українець хоч і справді виграв достроково, проте не так, як йому б хотілося. Енбунґу під час п’ятого раунду впав. Начебто через те, що підвернув ногу. Бою суперник продовжити не зміг і Гвоздик отримав 17-ту перемогу в 17-ти проведених боях. Однак Олександр був відверто розчарований. У післяматчевому коментарі він припустив, що суперник приїхав до Філадельфії відбути номер. Тепер Гвоздик з нетерпінням очікує на нагоду зустрітися з обов’язковим претендентом на його титул, непереможним американцем Маркусом Брауном, який виграв усі 23 проведених поєдинки.