“Спорт поза політикою”: які скандали із українськими спортсменами відбувались на Олімпійських іграх 2020

Світ
9 Серпня 2021, 13:13

Українська легкоатлетка Ярослава Магучіх після того, як завоювала бронзу на Олімпійських іграх 2020 у стрибках у висоту, під час нагородження  обійнялась із російською спортсменкою Марією Ласіцкене. Спортсменки обійнялись та показали прапори своїх країн. Росіянка виступала під прапором Олімпійського комітету Росії через допінговий скандал із російськими спортсменами. Фото викликали бурхливу реакцію, заступниця міністра оборони Ганна Маляр закликала перестати цькувати Магучіх і пообіцяла провести бесіду з олімпійською чемпіонкою по її приїзді з Токіо. Гостроти дискусіям додає факт того, що Ярослава Магучіх є молодшим сержантом ЗСУ, а Марія Лаціскене  – капітаном Збройних сил РФ.

На критику щодо історії зі спільним фото напоровся і український каратист Станіслав Горуна, який також здобув бронзу на цих іграх за карате у вазі до 75 кілограм. Горуна написав пост на фейсбуці, де намагався виправдати дії Магучіх, стверджуючи, що спорт є поза політикою. Його висловлювання також розкритикували в мережі.,

Серед спортсменів української збірної, які змінили країну, за яку виступають, є Олександр Бондар – стрибун у воду з Луганська, який виступав за Україну на Олімпійських іграх 2012 у Лондоні. Однак вже 2014 року він переїхав до Росії, а 2015 отримав російське громадянство. Цього року він виступав вже за команду країни-агресора і здобув бронзову медаль за синхронні стрибки у воду із 10-метрового трампліну.

Довго обирав бік і повернувся до України Ленур Теміров – чемпіон України із греко-римської боротьби кримськотатарського походження. Він представляв Україну на Олімпійських іграх 2020, хоча шлях до цього рішення був довгим.  Одразу після окупації Криму певний час виступав за Україну, здобув бронзу на Чемпіонаті України з греко-римської боротьби, а через деякий час – взяв участь у чемпіонаті Росії. 2017 його викликали до збірної Росії для підготовки до чемпіонату світу 2017 року в Парижі. Однак потім вирішив знову виступати за Україну і вже 2018 року представляв її на чемпіонаті у Будапешті. На Олімпійських іграх у Токіо виступав за Україну і програв борцю з Китаю в боротьбі за бронзу.

Від збірної Росії на цих іграх виступав і боксер Гліб Бакши – уродженець Сімферополя, який після анексії Криму відмовився від українського громадянства та продовжив виступати на російських чемпіонатах. На олімпіаді у Токіо міг зустрітись із українцем Олександром Хижняком, однак програв бразильцю Еберту Консейсану. Бій між українцем та бразильцем відбувся у суботу, 7 серпня і закінчився перемогою Консейсана, Хижняк привіз додому срібло.

У відкритих джерелах є фото, на яких Гліб Бакши позує у формі бойовиків так званої "ДНР", а на сайті "Миротворець" вказано, що він брав участь у російсько-українській війні на боці бойовиків у складі батальйону "Оплот"