Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Спокій як зброя

3 Липня 2024, 19:49

Поштові посилки та поїзди в Україні не запізнюються. Світло вимикають по кілька разів на день, але затримок на залізниці нема. Посилки надходять до адресата впродовж доби: чи то державна «Укрпошта» чи приватна «Нова пошта». Французи б позаздрили.

«Україна — це великий павербанк Європи», — каже молода француженка після повернення з Києва. «Тут багато викликів, гори проблем, але в повітрі відчувається динаміка, а в повсякденних розмовах — стільки гумору», — ділиться вона враженнями. Невиспані, засмучені втратами та постійними обстрілами українці попри все не втрачають сили духу та віри в перемогу. Самим українцям це виглядає очевидним, а от західні соціологи відверто дивуються.

«Українці залишаються напрочуд впевненими у своїй здатності перемогти Росію на полі бою і в тому, що вони можуть і надалі розраховувати на підтримку своїх міжнародних союзників», — з подивом констатує опитування аналітичного центру Європейська рада із міжнародних відносин (ECFR), здійснене в кількох європейських країнах. Висновки приурочені до майбутнього липневого саміту НАТО та оприлюднені 3 липня.

«Лише 1% українців уявляє, що Росія виграє війну, тоді як більшість (58%) вважає, що Україна переможе на полі бою. Менше третини (30%) вважають переговори найбільш вірогідним результатом. У гіпотетичному випадку збільшення поставок зброї та боєприпасів від союзників, кількість українців, які вважають, що перемога їхньої країни на полі бою є найбільш вірогідним результатом, зростає до 69% », — показало опитування. Українці також демонструють стійкість і переконаність у своїй довірі до союзників. 72% вважають, що ЄС є надійним союзником. Ця впевненість сягає 84% для Великої Британії, а також виражена у випадку США (78% позитивних відповідей) та Литви (77%). Навіть у випадку з Німеччиною та Францією, підтримка яких у перші місяці війни була далекою від впевненості, 76% і 73% українців відповідно вважають ці країни надійними союзниками.

Соціологи встановили, що українці впевнені не лише у своїх союзниках, а й у своїх лідерах. Згідно з тим же опитуванням, «довіра до Збройних сил України та президента країни Володимира Зеленського залишається потужною. 79% опитаних українців заявили, що вони “повністю довіряють” Збройним силам України, а ще 17% мають “достатню довіру”. Майже дві третини (65%) заявили, що мають “велику” або “відносну довіру” до президента країни Володимира Зеленського, незважаючи на труднощі на полі бою».

Натомість, автори дослідження, експерти з питань зовнішньої політики Іван Крастев і Марк Леонард, констатують розбіжності між європейським і українським баченнями того, як має закінчитися війна, На їхню думку, ці відмінності можуть «значно вплинути» на процес вступу України до НАТО та ЄС. «Лідери НАТО навряд чи знайдуть підтримку держав-членів для залучення військ або збільшення оборонних витрат. У Франції 69% громадян виступають проти відправки військ в Україну, а 39% вважають, що їхня країна не повинна витрачати більше на оборону, якщо це означає скорочення витрат в інших сферах, таких як охорона здоров’я, освіта і запобігання злочинності », — констатує опитування.

Дослідження ECFR «Значення суверенітету: український та європейський погляд на війну Росії проти України» ґрунтується на опитуваннях громадської думки, проведених компанією Datapraxis спільно з YouGov, Norstat, Alpha Research та Rating Group у 15 країнах (Болгарія, Чехія, Естонія, Франція, Німеччина, Велика Британія, Греція, Італія, Польща, Португалія, Нідерланди, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Україна). Результати показують, що, хоча українці вірять, що можуть перемогти Росію на полі бою, європейці переважно уявляють, що війна завершиться шляхом переговорів. «Це стосується навіть таких країн, як Велика Британія, Польща та Швеція, які є найбільшими прихильниками України», — йдеться у висновках. Парадоксально, але в країнах, де нема війни, страху сконцентровано набагато більше.

«Ми відкриті, навіть коли немає світла», — запрошує крихітна київська крамниця на околиці міста. Країна бореться: за території, за майбутнє, за виживання своєї економіки. Українці усвідомлюють, що як би не було важко, це не привід панікувати та втрачати віру в майбутнє. «Вас вітає сильна і вільна Україна», — читаю СМС від українського оператора, щойно перетинаю кордон. «Ваша гордість — це ваша сила», — каже французький колега, захоплено і трохи заздрісно. Він насправді не помилився. Український спокій — це також зброя.