Минулого тижня Україну вкотре відвідали співдоповідачки Моніторингового комітету ПАРЄ Марієтта де Пурбе-Лундін та Майліс Репс. У ході візиту вони змогли поспілкуватися як з Віктором Януковичем, так і з Юлією Тимошенко. В інтерв’ю Тижню, записаному одразу по завершенню відвідин України, пані де Пурбе-Лундін була по-дипломатичному обережною, однак дала ясно зрозуміти: Європа чекає від України конкретних кроків по виходу із ситуації довкола Тимошенко і зробити ці кроки може лише Янукович.
Пані Марієтто, в останній резолюції ПАРЄ щодо України містилося чітке попередження про можливість застосування санкцій у випадку подальшого ігнорування нашою країною вимог з боку ПАРЄ, зокрема в сфері дотримання демократичних стандартів та припинення практики вибіркового правосуддя. Загроза санкцій проти України може реалізуватися в найближчому майбутньому?
Це залежить від того, що ви маєте на увазі під найближчим майбутнім. Зараз ми провели зустріч з Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко, у березні ми мали зустріч з Юрієм Луценком. На основі цього всього ми зробимо звіт і подивимося на реакцію ПАРЄ.
Найближче майбутнє для України – це проведення ЄВРО-2012. Як ви ставитесь до широко обговорюваної ідеї політичного бойкоту української чемпіонату?
Наскільки мені відомо, якогось спільного рішення по цьому питанню немає. Я думаю, що з цього питання в Європі можуть бути прийняті різні підходи. Український президент на зустрічі з нами говорив про те, що він розуміє: ситуація довкола Юлії Тимошенко хмарою висить над усім, що робить Україна. Янукович повинен ухвалити політичне рішення щодо Тимошенко, Луценка та інших. Він повинен розуміти, що світ уважно спостерігає за Україною.
Читайте також: Майліс Репс: Лідерів опозиції міг би амністувати український парламент
Як ви розціните постійні заяви окремих представників Партії регіонів про те, що увага, яку Європа приділяє Україні та справі Тимошенко, спричинена винятково власними інтересам європейців і намаганням розіграти українську карту у внутрішньоєвропейській політичній боротьбі?
Ні, я так не вважаю. Дуже багато людей, які покладають на Україну великі надії, хотіли би бачити її демократичною країною з верховенством права та повагою до прав людини Зараз вони розчаровані тим, що відбувається у вашій державі. Вони розуміють, що те, що сталося з Тимошенко, Луценко та іншими колишніми високопосадовцями, могло би статися з будь-ким. Тим більше, Європа реагує на те, що відбувається в Україні, вже впродовж тривалого часу. Я думаю, ваш президент Янукович розуміє, що він не може далі діяти в такому стилі, тому що проблема все далі поглиблюється, і треба шукати вихід.
Провладні політики також стверджують, що настільки гостра реакція Європи щодо справи Тимошенко викликана винятково неймовірною активністю бютівських представників у високих європейських кабінетах, і що Європа, фактично, одразу зайняла суб’єктивну позицію, повністю ставши на бік української опозиції.
Ми прислухаємося до всіх. Ставши членом Ради Європи, Україна взяла на себе цілий ряд зобов’язань, зокрема в царині додержання прав людини, справедливого правосуддя тощо. І ці обіцянки досі невиконані. І коли Європа бачить, що суди є нечесними, не забезпечена рівність адвокатів та прокурорів у судах тощо, вона розуміє, що правосуддя не є незалежним. Повірте, європейські лідери у різних країнах є дуже добре поінформованими про реальний стан справ. У них є посольства в Україні, які надають об’єктивну інформацію. Ми слухаємо позицію однієї сторони, позицію іншої, а правда, можливо, є десь посередині.
Читайте також: Резолюція ПАРЄ щодо України(повний текст)
Ви не бачите застосування подвійних стандартів в тому, що в Європі також мають місце процеси проти колишніх високопосадовців, зокрема, проти представників опозиції – і ніхто не висловлює великого занепокоєння з цього приводу, натомість про справу Тимошенко в Європі говорять усі?
Але ж ваше правосуддя не є незалежним! В нього дуже багато недоліків і така реакція зумовлена саме цим. Якби у вас було майже ідеальна система правосуддя, якби ви виконали свої зобов’язання перед Радою Європи, щодо вас було би припинено моніторинг. В цьому і полягає головна відмінність у ставленні до судів в Україні та до судів в інших державах.
Окремі вітчизняні експерти стверджують, що займаючи жорстку позицію щодо України, Європа фактично штовхає нас в бік Росії. Ви не бачите загрози «втратити» Україну для Європи?
Я вважаю, що українці самі зацікавлені в тому, щоб мати незалежне та справедливе правосуддя і жити за демократичними стандартами, прийнятими в Раді Європі. Навіщо вам було ставати членами ради Європи, якщо ви в цьому не зацікавлені?.. Ми не «штовхаємо» Україну кудись, як ви кажете, адже ми вважаємо, що українська влада сама зацікавлена в тому, щоб змінити ситуацію на краще. Зрештою, це потрібно не Раді Європі, це потрібно вам самим.
Ви казали, що українська влада та український президент висловлюють готовність до компромісу. Ви не поділяєте думку посла ЄС в Україні Жозе Тейшейри щодо того, що українська влада говорить одне, а робить зовсім інше?
У Ради Європи закінчується терпіння щодо України. Ми втомилися від розмов, ми чекаємо вже якихось реальних дій. Звичайно, ми хочемо допомогти вам, але я повторю: це потрібно найперше вас самим.
Зараз схоже на те, що Європа досі сподівається на те, що Юлі Тимошенко зможе взяти участь у парламентських виборах. Але насправді це малоймовірно – у неї залишається дедалі менше часу, щоб зареєструватися кандидатом. Коли Європа розуміє, що вибори пройдуть без Тимошенко, це може стати своєрідною точкою неповернення у стосунках між Україною та ЄС?
Я б не ставила питання таким чином. Але в будь-якому разі, стосується це виборів, чи чогось іншого, люди в Європі бачитимуть лише картинку ув’язненої Тимошенко. Тож шукати політичний вихід із ситуації неодмінно треба.
А ви сподіваєтеся, що цей вихід ще можна буде знайти до виборів – до них лишилося трохи більше п’яти місяців?
Я не хотіла би на цьому спекулювати, адже я на це не впливаю. Розв’язання ситуації в руках українського президента, і існують засоби, щоб її розв’язати – за наявності такого бажання.
Читайте також: Ексклюзивне інтерв’ю з головою ПАРЄ
Коли варто чекати наступної резолюції ПАРЄ щодо України і яким може бути її зміст?
Мені важко відповісти. Це, безперечно, буде не в цьому році. Ми повинні дочекатися парламентських виборів в Україні, саме від того, як вони пройдуть, багато що буде залежати.
В будь-якому разі, ми сподіваємося, що президент Янукович зможе знайти вихід з того кута, в якому він зараз знаходиться, у політичному розумінні, і Україна матиме гарне майбутнє в Європі.
Вам не здається, що такої уваги до України не було з часів Помаранчевої революції?
Європа покладає великі надії на Україну, але я мушу підкреслити, що європейці розуміють, що справа не лише в Тимошенко чи в Луценку. Будь-який українець може стикнутися з несправедливим правосуддям. Але добре. що люди все ще зацікавлені у Україні. Як казала Тимошенко, висловлюючи вдячність всім людям з демократичних країн, якби вони не звернули увагу на її ситуацію, її могло б не бути в живих.