«Слуги народу»: нові обличчя та очільник ОДА – в мери
Першими провели партійну конференцію та озвучили імена своїх кандидатів «Слуги народу». Втім, деякі прізвища з’явились ще раніше завдяки відеоролику. В ньому «засвітились» нардепка від СН Ірина Борзова, її чоловік, голова Вінницької ОДА Сергій Борзов, заступниця губернатора Наталя Заболотна, відомий шоумен Олександр Теренчук (брав участь у багатьох проєктах «Студії «Квартал 95») та інші вінничани. І після партійної конференції їхні прізвища фігурували вже у партійних списках до міської та обласної рад.
Громадська мережа ОПОРА назвала цей ролик таким, що порушує виборче законодавство. Адже є політичною рекламою, хоча передвиборчі перегони ще не стартували. Оприлюднила ролик Ірина Борзова на своїй сторінці у Facebook 21 серпня, а офіційно виборча кампанія розпочалась 5 вересня.
На партійну конференцію вони зібрались біля планетарію у Центральному парку відпочинку та культури. Мовляв, усі протиепідеміологічні заходи дотримані: «Ми на повітрі, в масках, соціальну дистанцію тримаємо». Оприлюднений 15 вересня неповний список «слуг» до міської ради містить переважно нові обличчя. Кандидати з першої п’ятірки раніше не були депутатами від жодної з партій. Повний перелік кандидатів до Вінницької міськради опублікували тільки 25 вересня. Загалом, за словами Борзової, кандидатів від партії буде понад тисяча до всіх ОТГ області.
Читайте також: Як змагаються кандидати у маленьких ОТГ
Зайняти місце міського голови від «Слуг» намагатиметься Сергій Борзов. Сам голова ОДА не приховував, що не хотів обіймати посаду керівника регіону напередодні виборів і пропонував на це крісло свою куму Наталю Заболотну. Партія вирішила інакше. Ще у червні, коли його представляли, Борзов назвав себе некабінетним керівником, який буде постійно в дорозі. Так і відбувається. Його об’їзди в районах подекуди спричинили багато галасу та скандалів, адже місцеві керівники не звикли до публічних з’ясовувань стосунків. Наразі об’їзди, відкриття нових об’єктів, наголос на важливих державних програмах, які сприяють цьому, продовжуються. Інші політичні сили вбачають в деяких діях губернатора використання адміністративного ресурсу на користь партії «Слуга народу». Він сам на засіданні виконавчої влади регіонального рівня пригрозив, що не потерпить задіяння адмінресурсу в районах: «Якщо думаєте, що напередодні виборів ніхто вас звільняти не буде, то ви помиляєтесь».
Передбачувані та стабільні: у мери від «ЄС» іде колишній нардеп
Також не у приміщенні (на Музейній площі) зібрала партійну конференцію «Європейська солідарність». Прибічники Петра Порошенка оприлюднили першу п’ятірку кандидатів у депутати міськради. Серед них є чинні депутати від «ЄС»: В’ячеслав Заремба та Олег Стукан. До слова, наразі в міськраді перебуває десять депутатів від «Європейської солідарності». Але решта балотуватиметься від інших партій, зокрема, від «Української стратегії Гройсмана».
Приїхав у Вінницю особисто Петро Порошенко. «Поки у людей визріває думка, що цю владу потрібно змінювати, нам потрібно підстрахуватись професіоналами у місцевому самоврядуванні», – наголосив він.
На посаду міського голови подається народний депутат минулого скликання Сергій Кудлаєнко. Перед обранням у Верховну Раду він очолював Департамент адміністративних послуг Вінницької міськради. Наразі він є керівником «Дирекції з будівництва Міжнародного аеропорту «Одеса».
Чинний мер і 54 депутати: «Українська стратегія Гройсмана»
«Українська стратегія Гройсмана» у приміщенні аеропорту «Вінниця» представила своїх кандидатів, але прізвища самого Володимира Гройсмана в жодних списках немає. Проте, це єдина партія, яка вже на партійному заході озвучила імена всіх 54 кандидатів у депутати міськради. Серед них чимало теперішніх депутатів, щоправда, наразі не всі з них входять у фракцію «Вінницька європейська стратегія» (ВЄС).
Читайте також: Пристрасті у Береговому
Отже, п’ять з них каденцію, що ще наразі триває, засідали у міськраді від Блоку Петра Порошенка «Солідарність», а один – від Опозиційного блоку. Ще 14 діючих депутатів не перебігали з партії в партію, залишились у ВЄСі.
Варто зауважити, що на кожні місцеві вибори партія прихильників Гройсмана змінює назву. У 2010 році це була партія «Совість України», і з такою назвою партії йшли у депутати Вінницької та Полтавської міськради. Потім – «Вінницька європейська стратегія», і зараз – «Українська стратегія Гройсмана».
Пост міського голови згідно із міркуваннями членів «УСГ» має займати чинний мер Сергій Моргунов. До слова, вибори мера після Революції гідності провели лише через півтора роки, поки виконувач обов’язків Сергій Моргунов не набув серед вінничан авторитету. Адже Володимира Гройсмана, якого й досі називають улюбленим мером усіх вінничан, забрали працювати в уряд.
На конференцію окрім Володимира Гройсмана приїхали ексміністри Лілія Гриневич та Євген Нищук.
Фронтмен відомого гурту – номер один в «Партії вінничан»
Рекламувати себе «Партія вінничан» почала ще задовго до старту передвиборчої компанії. Використали інтригу, не називаючи імен, але постійно усіх запрошуючи до співпраці. Голову партії Миколу Філонова, директора центру суспільно-політичного моніторингу «Вектор», пов’язують з багатьма політиками. Офіційно він був радником губернаторів та помічником нардепа. Він сам про це говорить та наголошує, що ідея створення такої партії якраз і полягала в тому, щоб не стати партією імені когось: «Є старі політики, а є ми. Є проросійський реванш, а є ми. Є Порошенко і Гройсман, а є ми. Є «слуги народу», а є ми. Є місцеві клани, а є ми».
І першим номером у списку кандидатів до Вінницької міськради оголосили лідера гурту «ТіК» Віктора Бронюка. Конференції не збирали, зробили це на своїй сторінці у Фейсбуці.
На презентацію нового лідера «Голосу» у Вінницю завітав Святослав Вакарчук
Тоді, 6 липня, він зауважив, що наперед знав про свій вихід з партії: «Я не політик. Але завдяки мені у Верховну Раду зайшли нові люди, які самостійно туди б не потрапили. А це справжні професіонали та патріоти». Презентували нову керівницю партії Кіру Рудик та очільницю вінницького осередку нардепку Олександру Устінову. А заодно – й новий офіс, оформлений в кольори та стилістику «Голосу».
На зустрічі відверто говорили про майбутні вибори, про те, що у них є свої кандидати у депутати не тільки для Вінницької міськради, але й в інші ОТГ.
Читайте також: Як працює політична реклама на Івано-Франківщині
Крім того, Олександра Устінова заявила про свій намір балотуватися на посаду міського голови Вінниці. І попередила, що й надалі відверто говоритиме про корупцію та інші «незручні» для влади питання.
Пізніше, 19 вересня, про це офіційно заявили на партійній конференції «Голосу», яку провели на алеї під дверима офісу.
Боксер та шоумен В’ячеслав Узєлков пішов у політику від ОПЗЖ
Великою несподіванкою для вінничан стала заява партії «Опозиційний блок – За життя» щодо висування на посаду вінницького міського голови боксера та шоумена В’ячеслава Узєлкова, якого останнім часом впізнають на вулицях завдяки участі у проєкті «Зважені та щасливі».
Спочатку представники ОПЗЖ зібрались в залі спортивного клубу «Нокаут». До початку конференції співголова ОПЗЖ Юрій Бойко навіть встиг пострибати на скакалці. Взяли з нього приклад також В’ячеслав Узєлков та Володимир Продивус, відомий бізнесмен та президент Федерації боксу.
На конференцію всі відправились до офісного центру «Кряж», який належить ексголові ОДА Івану Мовчану. Серед кандидатів, окрім відомих депутатів-«опоблоківців» різних скликань, з’явився і чинний депутат міськради Олег Алекса, майстер спорту з боксу, підприємець та голова «Федерації спорту Вінницької області» (саме так написано у біографії на сайті міськради. Алекса очолює Федерацію боксу Вінничини – Ред.). Він балотувався від міської ради вже не одне скликання від партії «Батьківщина».
«Батьківщина» не оприлюднює списки своїх кандидатів до міськради
Партійна конференція «Батьківщини» відбулась ще 20 вересня, але досі не оприлюднила списки своїх кандидатів. За інформацією громадської мережі ОПОРА, відомо, що кандидаткою у мери Вінниці «Батьківщина» висуває лікарку Наталію Солейко. Її можуть пам’ятати у зв’язку з виборами до Верховної Ради 2012 року. Тоді до окружної виборчої комісії № 11 неодноразово викликали поліцію. Найбільше дісталось членам ОВК, коли вимкнули світло й до приміщення кинули світлошумову гранату та розпилили газ. Були відкриті численні кримінальні справи щодо порушень та фальсифікацій. Причому, перерахунку голосів вимагав і суперник Наталії Солейко на виборах ексмер та екс-голова ОДА Олександр Домбровський, який і став народним депутатом.
Що кажуть рейтинги
За інформацією групи «Рейтинг», вибори до Вінницької міської ради має шанс виграти «Українська стратегія Гройсмана», за яку готові проголосувати 51,2% тих, хто визначився і мають намір прийти на вибори. Партію «Європейська солідарність» підтримують 11,1%, партію «Слуга народу» – 10,3%, партію «Опозиційна платформа – За життя» – 4,7%, партію «Батьківщина» – 4,6%, «Партію Вінничан» – 4,2%, партію «Сила і честь» – 3,2%. Рейтинги інших політичних сил – нижче 3%. Не визначились із вибором – близько 14-15%.
До слова
Наразі представники партій, скаржаться на те, що комісії створюються за квотами партій, які представлені у Верховній Раді. Однак професійність членів комісій, причому усіх рівнів, залишається досить сумнівною. Тому прийом документів подекуди затягується до пізнього вечора, а то й до ночі. В свою чергу, члени комісій закидають партіям, що ті шкодують гроші на професійних юристів, а документи оформлюють абияк.