Спецпредставник голови ОБСЄ вважає уникнення кровопролиття в Криму чудом

6 Березня 2014, 13:59

«Люди відчувають страх щодо можливих сутичок на етнічному ґрунті і референдум посилює цей страх», – заявила вона.

На її думку, різниця у позиції кримських татар робить їх дуже вразливими. «Не можна більше ігнорувати потреби кримських татар», – сказала Торс.

Водночас комісар ОБСЄ з нацменшин повідомила, що фізичного насилля під час їхнього візиту в Крим не було зафіксовано.

У свою чергу, спеціальний представник голови ОБСЄ з питань України Тім Гульдіманн констатував, що ситуація в Криму – досить напружена.

«Коли ми ходили по Криму, то було спокійно, але ситуація настільки напружена, що це чудо, що вдається уникнути кровопролиття», – заявив він.

Під час перебування в автономії, як заявив Гульдіманн, делегація ОБСЄ почула дві інтерпретації ситуації. Зокрема, делегатам так і не вдалося зустрітися з Сергієм Аксьоновим, тому думку «місцевої влади» висловив віце-спікер парламенту і генконсул РФ. Вони, за словами спецпредставника голоси ОБСЄ з питань України, назвали дві загрози, які вони вбачають у цій ситуації: прибуття так званий «потягів дружби», а також загрозу російському флоту.

Крім цього, делегати поспілкувалися і з українським військовим – одним із полковників, ім’я якого не назвали.

За їхніми словами, полковник розповів, що під час захоплення «люди в масках прийшли, зібрали людей і сказали, що насуваються великі зміни, автономію буде розширено і вони (українські військові. – Ред.) повинні визнати нові структури або покинути Крим».

Українським військовим, за словами полковника, також сказали, що врешті-решт, хто не хоче підкорятися новій владі, може отримати службу в інших частинах країни легально.

На думку представника ОБСЄ, це показує дуже дивну і небезпечну ситуацію, на яку має зверну увагу нове українське керівництво, і це може показувати, як ситуація буде розвиватися далі.

На запитання, чи виникали перешкоди під час візиту в Крим, члени делегації ОБСЄ повідомили, що автомобіль, яким вони прямували з Молдови (вочевидь з молдавськими номерами. – Ред.), не пропустили в Крим.

Нагадаємо, 28 лютого ОБСЄ заявила, що направить до Криму своїх спецпосланців. Наразі місія налічує вже 40 осіб. 

Як повідомлялося, напередодні спеціального посланника генерального секретаря ООН Роберта Сері, який приїхав з місією до Криму, захопили невідомі озброєні особи. Згодом його звільнили.