Спецкомісія Ради пропонує забрати у Фірташа Запорізький титано-магнієвий комбінат

16 Жовтня 2013, 09:43

Спеціальна контрольна комісія Ради з питань приватизації рекомендує Кабміну відмовитися від створення спільного підприємства на базі державного Запорізького титаномагнієвого комбінату ( ЗТМК ) за участю Group DF Дмитра Фірташа, повідомив 15 жовтня заступник голови комісії Павло Різаненко (УДАР) . Як уточнили в секретаріаті спецкомісії, таке рішення прийнято 10 жовтня. Всього до складу комісії увійшли 17 народних депутатів , з них 6 – від Партії регіонів. Однак на останньому засіданні були присутні лише двоє "регіоналів" – Сергій Клюєв та Олександр Єгоров, пише «КоммерсантЪ-Украина».

У висновках комісії йдеться, що умови проведення конкурсу з відбору інвестора для ЗТМК, затверджені урядом, містили вимоги, які фактично перетворили конкурс у безальтернативний. Зокрема вимога про гарантії "постачання сировини вітчизняного виробництва (договорів поставки) в умовах монополії компаній на виробництво ільменіту в Україні". Спецкомісія також вважає, що нинішній формат СП не гарантує спрямування інвестицій на модернізацію та розширення виробництва. Комісія рекомендує уряду провести конкурентний аукціон з приватизації ЗТМК, який гарантував би модернізацію та розширення потужностей комбінату з виробництва титанової губки.

Як заявив член спецкомісії Віталій Немилостивий (позафракційний), крім Group DF, ЗТМК цікавилася російська корпорація "ВСМПО-Авісма". 25 % +1 акцією цієї компанії володіє російська державна корпорація "Ростех", 50 % +1 акцією – СП менеджменту компанії і Газпромбанку, 24,98 % перебувають у вільному обігу, з них 13,2 % – у Газпромбанку. Отримати коментар у "ВСМПО – Авісма" вчора не вдалося.

На думку Немілостівого , Group DF як інвестора ЗТМК також необхідно зобов'язати інвестувати кошти саме у випуск кінцевої продукції – титанового прокату. За його словами , тільки "Мотор Січ" сьогодні закуповує титанового прокату на $ 40 млн на рік. Основний акціонер "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв заявив, що його компанія зараз імпортує титановий прокат, але готова купувати його, якщо таке виробництво на заводі буде створено. " Поки ж у Group DF, згідно з власним бізнес-планом, вирішили направляти інвестиції на виробництво напівфабрикату – титанової губки на ЗТМК" , – підкреслив Немилостивий.

У прес -службі ФДМ вчора відмовилися від коментарів. Проте джерело у фонді уточнило, що договір про залучення інвестора на ЗТМК досі не підписаний. "Ми чекаємо відмашки уряду, куди неодноразово зверталися", – сказав співрозмовник видання. У прес-службі Group DF на запит видання поки не відповіли. Раніше бізнесмен Дмитро Фірташ заявив , що СП не створено через бюрократичну тяганину. "Ми створили СП, тепер потрібно провести збори. Але щоб їх провести, Кабмін повинен дати вказівку, хто на них піде, щоб ми внесли гроші в статутний капітал", – пояснював Фірташ.

Старший юрист юридичного бюро "Єгоров, Пугинський, Афанасьєв і партнери" Арсеній Мілютін зазначає, що документ носить рекомендаційний характер, але якщо рекомендація комісії буде оформлена у вигляді депутатського запиту, то Кабмін зобов'язаний її розглянути. Керуючий партнер Arzinger Тимур Бондарєв зазначає, що рішення спецкомісії не наділене особливою юридичною силою і є лише підставою для органів прокуратури звернути увагу на правомірність прийняття рішень про приватизацію. Наприклад , прокуратура може здійснити перевірку фактів, викладених у звіті комісії, і при виявленні порушень звернутися до судових органів з відповідним позовом.

Член спецкомісії з приватизації Верховної ради Тетяна Слюз ( "Батьківщина" ) говорить , що Кабмін може і не прислухатися до висновків депутатів. Але якщо уряд проігнорує висновки комісії , її члени будуть ініціювати створення тимчасової слідчої комісії у Верховній раді з питання створення СП і почнуть розслідування ситуації. Крім того , народні депутати- члени комісії мають намір подати до суду на Кабмін з вимогою зобов'язати його скасувати рішення щодо створення спільного підприємства. "Навіть якщо ми програємо суд, як тільки в країні зміниться президент – завод буде повернутий у держвласність, і правові основи під це рішення у нас вже закладені рішенням , прийнятим минулого тижня" , – впевнена Слюз.

За словами Бондарєва, згідно з судовою практикою, подібна категорія справ не має терміну позовної давності. "Навіть якщо на даному етапі не будуть прийняті відповідні рішення, питання про реприватизацію може бути піднятий через кілька років , – заявив керуючий партнер Arzinger . – Навіть коли строк позовної давності формально закінчиться, будь-яка реприватизація може бути відновлена за клопотанням прокуратури".

 

Позначки: