Соціологія показує, що українці за останні місяці лише укріпились у небажанні йти на територіальні поступки задля миру

27 Липня 2022, 18:26

Упродовж 6-20 липня 2022 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) проводив дослідження на тему готовності українці йти на поступки. У телефонному форматі із використанням комп'ютера було опитано 2000 осіб з усіх регіонів країни (крім АР Крим). Автори дослідження зазначають, що через відсутність зв'язку неможливо було опитати жителів тимчасово окупованих територій. Також усі отримані результати порівнюються з даними, здобутими в травні.

Питання було одне: чи готові українці жертвувати територіями заради миру. Очікувано, більшість відповіла негативно. При цьому частка тих, хто вагається, за останні два місяці лише знизилась.

Ситуація за регіонами залишилась майже незмінною, лише жителі Східної України демонструють більшу принциповість у питанні збереженні соборності України, аніж це було у травні.

Також було зібрана інформація за мовними групами. Україномовні українці та українці-білінгви демонструють жорсткішу позицію, а російськомовні українці й росіяни – м'якшу.

Крім того, наводим й дані, опубліковані соціологічною групою «Рейтинг» та збирались у період з 23 по 24 липня 2022 року аналогічним попередньому дослідженню методом. Темою стали соціально-економічні умови життя людей, а опитано було 1000 осіб з усіх регіонів України, де наявний зв'язок.

 

За даними дослідження, в оцінках українцями змін економічного становища родини та країни за останні півроку помітне наростання песимізму. Попри це, говорячи про економіку країни у майбутньому, респонденти мають більше позитивних сподівань, аніж до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Так, сьогодні 86% говорять, що економічне становище України за останні півроку погіршилося (у січні ц.р. таких було 70%). Щодо особистої ситуації, то про погіршення говорять 74% (у січні – 52%). У той же час 25% сподіваються, що у наступні 12 місяців їхнє особисте економічне становище покращиться, чверть вважають, що воно не зміниться, третина – мають песимістичні погляди щодо цього. При цьому остання категорія зросла у порівнянні із дослідженням у квітні ц.р (з 27%). Натомість у оцінках майбутнього країни спостерігається зростання кількості оптимістичних оцінок: тих, хто вважає, що економіка покращиться у наступний рік сьогодні 34% (у квітні – 32%). Відповідно зменшилася кількість тих, хто очікує погіршення: з 42% до 37%. При цьому жителі сходу проявляють більший оптимізм у покращенні свого положення та економічної ситуації в державі.

 
Цікавий тренд з'явився у питанні підприємницької діяльності. З січня майже удвічі зросла кількість бажаючих розпочати власний бізнес: сьогодні 45% хотіли б зайнятися підприємництвом, 9% вже мають власну справу, 46% не мають такого бажання. Мешканці заходу, молодь, більш забезпечені, чоловіки, зайняті у приватному секторі і мотивовані на успіх більшою мірою виявляють бажання зайнятися власною справою. Дослідження поведінкових моделей економічної поведінки показало, що у випадку різкого скорочення доходів 62% будуть шукати додаткові джерела заробітку, 35% – скорочувати свої витрати. 53% хочуть жити не гірше інших, 42% – хочуть жити краще, ніж інші. Половина опитаних вважають, що можуть впливати на збільшення власних доходів, стільки ж – мають протилежну думку. Отже, більшість українців продовжують демонструвати активну життєву позицію щодо свого матеріального становища та можливостей професійної реалізації у бізнесі.

 

Торкнулись в опитуванні й питання внутрішньої та закордонної міграції. За здобутими даними, 28% хотіли б особисто працювати / отримати роботу за кордоном (70% – ні). 9% хотіли б поїхати за кордон на постійне місце проживання (90% – ні). Кількість тих, хто хотів би поїхати за кордон на постійне місце проживання критично зменшилася з 27% до 9% за два останні роки. Це в тому числі пов’язано з тим, що велика кількість знаходяться за кордоном у вимушеній імміграції. Бажання працювати чи жити за кордоном більше притаманне мешканцям сходу, молоді та чоловікам.  За оцінками опитування в Україні надалі близько 20% тих, хто змінив своє місце проживання після 24 лютого 2022 року. Найбільше їх серед мешканців сходу (58%). Лише 10% не мають наміру повертатися у рідні домівки (у квітні – 3%, у червні – 8%). 16% зазначили, що повернуться найближчим часом, 18% – повернуться, але ще трохи почекають. 50% зазначили, що мають намір повернутися, але лише за умови закінчення війни і їх кількість поступово зростає.