«У перспективі ця ситуація призведе до розуміння багатьма людьми, які були, скажімо, нейтральні або вважали, що є загроза для них з боку ультранаціоналістів, що це – їхня земля і будь-який окупант не може їм диктувати правила життя на цій землі. Звісно, на цьому шляху буде багато проблем, котрі серйозно, поступово і системно вирішуватимуться. Це буде усвідомлення того, як жити на своїй землі і як жити під окупантами. Як не дивно, це сприятиме певній консолідації свідомості», – вважає Головаха.
Водночас, на думку соціолога, ця ситуація змусить політиків «зрозуміти складність України».
«У нас дуже складна країна і з нею треба дуже обережно поводитися, щоби не сталося. На жаль, були такі кроки, які призвели до серйозних ексцесів. І ми бачимо, що Росія цим просто скористалася. Так от ця ситуація сприятиме розумінню верхівкою того, що країну не можна ламати через коліна, ким би ти не був: Януковичем чи Тягнибоком», – зазначив соціолог.
Коментуючи мітинги, котрі відбулися напередодні на Сході України та в Криму, він вважає, що те населення, котре підтримує «перехід під окупацію Росії», становить меншість в цих регіонах.
«За останнім опитування, в Україні згодні на життя з «братським» окупаційним народом, становить від нуля – на Заході, до максимум 26% – на Сході. Тобто три чверті населення у східних областях – категорично проти окупації. А щодо вчорашніх подій – вони (прихильники російської окупації – Ред.) відчули натхнення, прийшли «брати» і дали їм карт-бланш. Але кінець-кінцем все вирішуватиме більшість, котра не хоче бути окупованими», – зазначив Головаха.
Соціолог нагадує, що свого часу в Україні також «вітали окупантів».
«Жахи комунізму багатьом людям затьмарювали очі, і вони не розуміли, кого зустрічають квітами. І от побоювання, що тепер керувати країною тільки революційна доцільність, також багатьом затьмарює очі. Але думаю, це не надовго», – додав він.
На думку Головахи, нинішня влада України повинна окрім військової підготовки та апеляції до міжнародної спільноти озвучити чіткий месидж до українців.
«Має бути послання до народу… де повинне бути розуміння складності ситуації в країні, розуміння того, що є різні інтереси в регіонах і що вони будуть враховані. І все ж таки визнання своїх помилок. Як висновок – українці єдині в тому, щоб жити на своїй землі, в своїй державі, а не під п’ятою окупантів. Це – дуже важливо, особливо для розгублених людей, які зараз справді дезорієнтовані та перебувають під суттєвим тиском тих, хто підтримує окупантів», – підсумував він.
Як свідчать останні дані соцопитувань, лише 41% кримчан підтримують приєднання автономії до Росії.