«Звичайно, є більша недовіра (до парламенту – Ред.) серед прихильників опозиції. Якщо є 71% (кількість громадян, які нині не довіряють Раді – ред.), то серед опозиціонерів це десь 80%, а серед прихильників влади 60%. Різниця є, але вона кількісна, а не якісна», – зазначила соціолог.
Експерт підкреслила, що в Україні завжди був рекордно низький рівень довіри до діючого парламенту, проте, на явці під час виборів більше позначається фактор довіри до майбутнього складу Верховної Ради. Втім, за її словами, найголовніший чинник, який впливає на явку виборців – це гострота боротьби, ідентифікація свої-чужі. «Рік тому бажаючих іти на вибори було набагато менше. Оскільки нині наростає поляризація, наростає боротьба, політики мобілізують електорат. Власне, і мовне питання – це теж спроба мобілізувати електорат, насамперед виборців Партії регіонів. Тому, що розчарованих у них набагато більше», – пояснила Бекешкіна.
При цьому вона відзначила, що перед будь-якими виборами розчарованих партією влади є завжди більше, ніж опозицією. «Тому, значною мірою, і переміг Янукович (на президентських виборах у 2010 році – ред)», – додала ескперт.
За словами Бекешкіної, участь у виборах на сьогоднішній готові взяти близько 65%-70% українців. «Однак, цифри в опитуваннях завжди вищі, ніж є насправді. З тієї простої причини, що ті, хто не збирається на вибори і люди політично не зацікавлені, просто не відкривають двері і не спілкуються з соціологами», – сказала соціолог.
Нагадаємо, за словами Ірини Бекешкіної, довіра до Верховної Ради нині становить 7%, натомість не довіряють парламенту 71% громадям, що є найнижчим показником з 1994 року.
Згідно з соціологічним дослідженням Центру ім. Разумкова, серед «розчарувань року» (2011-го – ред.) громадяни поставили Януковича на перше місце (за це виступили 32,3 % респондентів), далі йдуть Сергій Тігіпко (11,7 %) та Микола Азаров (8,3 %) як ключові економічні гравці уряду.
Між тим, одне з останніх досліджень КМІС говорить про те, що президенту Януковичу не довіряє 65,9% українців, а довіряють лише 21,9% громадян.